Deney Hayvanları Üretimi Nasıl Yapılıyor

Deney Hayvanları Üretimi Nasıl Yapılıyor

Dirikesim, yani viviseksiyon olarak adlandırılan hayvan deneyleri insan dışı hayvanlarla yapılmaktadır. İlaç firmaları, üniversiteler, tıp merkezleri, ticari deney laboratuvarları, davranış bilimleri, biyoloji, biyomedikal araştırmalar, genetik çalışmalar, toksikoloji araştırmaları bu alanda büyük ihtiyaç duyan yerlerdir. Deney laboratuvarları her çeşit hayvanı üretip ihtiyaç duyan şirketlere, laboratuvarlara, firmalara genetiği bozulmuş hayvanlar üretir. Bu hayvanlar başta kanser türlerinin araştırılmasına yönelik çalışmalar için kullanılır.

Dünya genelinde 50 milyondan fazla hayvan deney amacıyla kullanılmaktadır. Çeşitli şekillerde çalışmalar yürüten kurum ve kuruluşlar hayvanların bazılarını deney amacıyla üretip, ihtiyaç duyan firmalara gönderirken bir kısmı da vahşi doğada yakalanmak suretiyle hayvan satış yerlerine gönderilmektedir.

Türkiye’de ise genelde bilimsel araştırma amacıyla deney hayvanları üretimi yapılmaktadır. Her ülkede uygulama farklılık göstermektedir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde hayvan refahı yasası ile hayvan sayısının rapor edilmesi şartı bulunuyor, ancak buna rağmen fareler ve sıçanlar yasa kapsamı dışında kalıp rapor edilmeyen hayvanlar arasına girebiliyor.
Öğrencilere uygulamalı eğitim vermek ve bilimsel çalışmalarda kullanmak amacıyla Celal Bayar Üniversitesi tarafından üretilen deney hayvanları büyük ilgi görüyor. Uygulama ve araştırma merkezi tarafından üretimi yapılan bu hayvanların deneyler için kullanılan kobay hayvanlarıdır. Merkezde üretilen hayvanların çocuk cerrahisi, bitkisel ilaç ve diyabet hastalarının tedavilerine çözümünü bulmak amacıyla kullanılıyor. Üretilen hayvanlar arasında fare, sıçan ve tavşanlar bulunmaktadır. Hiç düşündünüz mü, deney hayvanları nasıl üretiliyor?

Türkiye’de C.B.Ü. Uygulama ve Araştırma Merkezi deney hayvanları üretirken üretilen hayvanlar üzerinde bilimsel deneyler yaparak bilime ve araştırmaya katkı sağlamaktadır. Konuyla doğrudan ilgilenen Merkez Veteriner Hekimi Yavuz Demir, yapılan deneylerin bilimsel çalışmalar için kullanıldığını belirterek, bu hayvanların daha çok üniversitedeki çalışan öğretim görevlileri için yapıldığını vurguladı. Aynı zamanda dışarıdan gelen kobay hayvan taleplerini karşılamak amacıyla ürettiklerini de söyledi.


Deney hayvanları

Veteriner Hekim Demir, yapılan üretimin büyük bir ihtiyaca cevap verdiğini dile getirerek, fare, sıçan ve tavşan yetiştirme kullanım izni aldıklarını ve daha çok sıçan yetiştirdiklerini söyledi. Merkezlerinde yaklaşık 250 erkek sıçan ile 350 civarında dişi sıçan bulunduğunu, 200 civarında da fare olduğunu söyledi. En çok tercih edilen hayvanların erkek sıçanlar olduğunu ilave ederken, dişi sıçanların, hormonal denge çalışmalarında kullanıldığına dikkat çekti.

ETİK KURULU ONAYLI ÜRETİM YAPILIYOR

 Çoğunlukla insanlarla alakalı deneyler için kullanılan bu kobay hayvanlarının en yakın sonucu fareler ve sıçanlar üzerinde edildiğine dikkat çekerek, özellikle yapılan araştırmaların diyabet hastalığı üzerinde yoğunlaştığını söyledi. Yapılan çalışmaların aynı zamanda çocuk cerrahisi için özellikle de apandis tedavisine yönelik olduğunu sözlerine ekledi.
Çalışmada kullanılan deney hayvanlarının Etik Kurulu’nun onayı ile üretildiğine dikkat çekilerek isteyenlerin kurul kararı ile birlikte deney hayvanı alabiliyor. Bu hayvanların sadece deneme amaçlı kullanılıp tek kullanımlık olarak değerlendiriliyor. Fakat özel durumlar ortaya çıkınca, hayvan açısından sakınca yoksa, aynı hayvan tekrar kullanılabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Diyetisyen Muayene Ücretleri başlıklı makalemizde Beslenme listesi oluşturma ücretleri, diyetisyen özel muayene ücretleri ve Diyetisyen Ücretleri hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ