DENEY NEDİR, NASIL YAPILIR

DENEY NEDİR, NASIL YAPILIR

Fen Bilimleri dersinde verimli olabilmek için derslerin deney yapılarak işlenmesi gerekmektedir. Deney yapmak deyince bazı insanların kafası karışabilir. Deney nedir, niçin deney yapılır… Deney yapmaya başlandığı zaman dersin daha anlaşılır ve daha eğlenceli geçtiğini görünce bütün öğrenciler fen bilimleri dersine daha ilgiyle ve dikkatle yaklaşmaktadırlar.  Ancak deney yapmak için bazı aşamaları iyi bilmek gerekmektedir.  Deney […]

Fen Bilimleri dersinde verimli olabilmek için derslerin deney yapılarak işlenmesi gerekmektedir. Deney yapmak deyince bazı insanların kafası karışabilir. Deney nedir, niçin deney yapılır… Deney yapmaya başlandığı zaman dersin daha anlaşılır ve daha eğlenceli geçtiğini görünce bütün öğrenciler fen bilimleri dersine daha ilgiyle ve dikkatle yaklaşmaktadırlar.

 Ancak deney yapmak için bazı aşamaları iyi bilmek gerekmektedir. 


Deney nasıl yapılmalıdır


 Bilim insanları kafasından geçirdikleri düşüncelerini sınamak için deney yapmışlardır. Bu sayede bugünkü kullandığımız hayatımızı kolaylaştıran buluşları gerçekleştirmişlerdir.

 Siz de bir deney yapmak istersiniz deneye başlamadan önce yaptığınız deneyin nasıl olacağını, neden yapacağınızı önceden düşünmelisiniz. Sonra da yaptığınız deneyi birkaç kez gözlemleyerek sonuçlar çıkarmalısınız. 


Deney yapmak için neler gerekiyor 


Deney yapmak denildiği zaman insanların aklına genelde pahalı araç gereçler gelmektedir. Oysa evde bulabileceğiniz sıradan nesnelerle kolay deneyler yapmak mümkündür. Deney, adı üzerinde denemekten gelmektedir. İlk yapılan deney başarılı olmayabilir, sonucuna ulaşmak için birkaç kez daha düne yapmanız gerekebilir. Bu sebeple de ne yapmaktan asla vazgeçmemelisiniz.

niçin deney yapılır

Deney yaparken bilim insanlarının her zaman çok titiz ve dikkatli davrandığını unutmayın. Siz de yapacağını deney için hazırlanın, talimatları dikkat ederek uygun zamanda ve gerekli araç gereçleri kullanarak deney yapmaya çalışın. 

Deney yaparken not tutmayı alışkanlık ediniz, elde ettiniz sonuçları ve yaptığınız gözlemleri sürekli bir deftere not almak iyi bir tekniktir. Bu deftere deney defteri adını verebilirsiniz. Tuttuğunuz dertlerinizi çizim yapmak için, kafanızda geçen düşüncelerinizi yazmak için de kullanırsınız.

 Deney yapmak için güvenli bir ortam gerekmektedir. Elektriği kullanacağınız deneylerde çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Yine kimyasal maddelerle yapacağınız deneyde deneyiniz bittikten sonra ellerinizi bolca sabunlu suyla yıkamanız gerekmektedir. Kimyasal maddeleri küçük çocuklardan uzak tutmanız gerekmektedir. Sıcak sıvılar, ateş ve kesici aletler kullanırken son derece sabırlı ve dikkatli çalışmalısınız. Deney nedir, niçin deney yapılır kısaca açıkladık.

Deney yapacak kişilerin çok sabırlı olması gerektiğini, aceleci davrananların başarılı olmayacağını söylemekte fayda var. Çünkü bazı sonuçlar çok yavaş alınmaktadır, bazı sonuçlar da anında ortaya çıkmaktadır. Her deney farklı aşamalarla gerçekleşir. Geleceğin bilim adamlarına kolaylıklar diliyorum.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  EBA Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Üye Olunur

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?