Deniz Gözlüğü Ne İşe Yarar?

Deniz Gözlüğü Ne İşe Yarar?

Yüzmeyi sever misiniz? Peki, yüzmeyi seviyorsanız, su altında yüzmeyi denediniz mi hiç? Eğer su altında yüzerseniz mutlaka deniz gözlüğü tavsiye edilmiştir ve kullanmışsınızdır. Su altında yüzerken eğer deniz gözlüğü kullandıysanız etrafınıza bakınca neler gördüğünüzü hatırlıyor musunuz? Evet, bugün sizlere su altında yüzerken karşılaştığımız görüntüleri ve nedenlerini anlatmaya çalışacağız. Deniz gözlüğü nasıl yapılır, orası bizi ilgilendirmez ama […]

Yüzmeyi sever misiniz? Peki, yüzmeyi seviyorsanız, su altında yüzmeyi denediniz mi hiç? Eğer su altında yüzerseniz mutlaka deniz gözlüğü tavsiye edilmiştir ve kullanmışsınızdır. Su altında yüzerken eğer deniz gözlüğü kullandıysanız etrafınıza bakınca neler gördüğünüzü hatırlıyor musunuz? Evet, bugün sizlere su altında yüzerken karşılaştığımız görüntüleri ve nedenlerini anlatmaya çalışacağız.

Deniz gözlüğü nasıl yapılır, orası bizi ilgilendirmez ama kullanım amacını anlatacağız. Su altında yüzmek kolay bir iş değildir. Bunu başarabiliyorsanız, suyun altında yüzerken farketmişsinizdir, Gözün yüzeyi bir su tabakasıyla çevrelenir, bu sebeple suyun kırılma indisi insanın gözünün lensini meydana getiren maddelerle aşağı yukarı aynı değerdedir. Fakat suyun içinden geçip insanın gözüne giren ışık tek kırınıma uğramadığı için gözlerimizin alt tabakasında net görüntüler şeklinde ulaşamaz. Bu sebeple de suyun altında etrafımızı tam olarak görmekte zorlanırız.

Deniz Gözlüğü

İşte bu sebeple deniz gözlüğü numaralı taktığımız zaman insan gözü ile su arasında belli bir hava mesafesi oluşur ve görüntüleri gözlerimizin rahatlıkla almasına yardımcı olur. Bu sebeple havanın kırılma indisi ile insan gözünün lensini meydana getiren hammaddeden çok farklı bir yapıda olduğu için bunun sonucunda ışınlar insan gözünde kırınımı maruz kalarak geçerler. Bu nedenle de deniz gözlüğü çevremizdeki görüntüleri rahatlıkla görmenizi sağlar.
Su altında yüzen insanlar bu durumun analizini çok iyi yapmışlardır, deniz gözlüğü takmadan denizin altına girip denizin altına inceleme ya da balık avlama macerasına girişmemişlerdir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Güvensiz E-Ticaret (Alışveriş) Siteleri Nasıl Anlaşılır

Sizler de yüzmeye meraklıysanız ve su altında yüzmeyi düşünüyorsanız kesinlikle deniz gözlüğü takmadan denize dalıp su altında yüzmeyi düşünmeyin. Çünkü deniz gözlüğü takmadan suyun altında çevrenizi görmeniz neredeyse imkansızdır. Gözlük taktığınız zaman gözle  su arasındaki boşluğu deniz gözlüğü gizlediğinden suyun altında rahat bir görüntü almanız kolaylaşır ve çevreyi incelemeniz çok rahat olacaktır. Hepinize bol dalışlar, iyi gözlemler dileriz.

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?