Deniz Ürünleri Yetiştiriciliği Yapmak

Deniz Ürünleri Yetiştiriciliği Yapmak

Sağlıklı besinlerden kabul edilen deniz ürünleri yetiştiriciliği herkesin yapabileceği işler grubunda değildir. Mutlaka belli bilgi birikimi, ilgi, sevgi ve fedakarlık üzerine yorulmuş insanların kullanabileceği sektör olduğunu peşinden hatırlatalım. Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak için hangi yol izlenir, prosedür nedir? Tesisin kurulması düşünülen yerde bulunulan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine dilekçe ile müracaat yapılması esastır. Verilen […]

Sağlıklı besinlerden kabul edilen deniz ürünleri yetiştiriciliği herkesin yapabileceği işler grubunda değildir. Mutlaka belli bilgi birikimi, ilgi, sevgi ve fedakarlık üzerine yorulmuş insanların kullanabileceği sektör olduğunu peşinden hatırlatalım.

Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak için hangi yol izlenir, prosedür nedir?

Tesisin kurulması düşünülen yerde bulunulan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine dilekçe ile müracaat yapılması esastır. Verilen dilekçe dikkate alınarak sizin kurmayı planladığımız tesis hakkında etüt ve incelemeler yapılır. Örneğin su kalitesi, arazinin özellikleri, suyun derinliği, size yakın bölgedeki tesisler ile aradaki uzaklık, çevresel etkiler dikkate alınır.

Su ürünleri

Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak için gerekli bilgi ve belgeler

  • İlgili makama yazılacak dilekçe
  • Ön etüt raporu
  • Su tahlil raporu
  • Kroki
  • Mülkiyet durumunu gösteren belge
  • 1/25000 ölçekli harita

Yapılan müracaattan sonra özel idare müdürlüğünden de görüş alınır. Devlet Su İşleri’ne ait olan göletlerde yetiştiricilik yapmak için ayrı görüş alınır. Her şey istenilen şekilde olursa 1 yıl projenin hazırlanması için ön izin verilir. İhtiyaç duyulması halinde bu süre 6 ay kadar uzatılabilir.

Su ürünleri yetiştiriciliği tesisi kurmak için hazırlanan proje dosyasında da belli evraklar olmalıdır.

Proje dosyasında bulunması gereken bilgi ve belgeler

Bakanlıkça verilen ön izin yazısı,
 Ön İzin için istenen bilgi ve belgeler,
Tesisin kurulacağı alanla ilgili olarak;
 Sağlık açısından sakıncası olmadığına dair mahalli Sağlık Teşkilatından,
 Ulaşım açısından sakınca olmadığına dair ilgili kuruluştan,
 Tesiste kullanılacak suyun kullanılmasında sakınca olmadığına dair ilgili kuruluştan,
 Gerekli görülmesi halinde diğer ilgili kuruluşlardan alınacak belgeler,
 Tüzel kişiler için Ticaret Sicil Gazetesi
 Proje fizibilite raporu,
 Bina ve Tesislerin Metraj ve Keşif Özetleri,
 Vaziyet Planları:
 Mimari projeler,
 Betonarme projeler,
 Su ve sıhhi tesisat projeleri,
 Elektrik güç ve kumanda tesisatları projeleri,
 Arıtım projeleri
 ÇED yönetmeliğine göre sakınca olup olmadığına dair belge
 Teknik Şartname

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Şarkı Sözü Yazarları Neredesiniz?

Bütün izinler alındıktan sonra yetiştiricilik bölgesi verilir. Bu belge sahipleri her 3 yılda bir kere il müdürlüklerine giderek vize ettirme zorunluluğu bulunmaktadır.

Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak için kurulan tesisler de teknik personel çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Alanında eğitim görmüş fakülte mezunu ya da su ürünleri ile ilgili meslekler bölümü mezunu tecrübeli olan kişilerin bilgilendirilerek istihdam edilmesi söz konusudur.

Balıkçılık Teknolojisi

Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bilmeleri ve izlemeleri gereken iş ve işlemler;

En sağlıklı protein kaynaklarından birisi balık eti olduğunu herhalde sizler de biliyorsunuz. İnsanların zeka düzeyine de önemli ölçüde katkısı olan balık ve balık yağı türevleri oldukça değerlidir. Siz de burya geldiğinize göre deniz ürünleri yetiştiriciliği iş fikri hakkında bilgi edinmek istiyorsunuz.

Her ne kadar ülkemizde balık eti, beyaz et tüketimi kırmızı etten daha az olsa da bilinçlenen insanlar giderek beyaz etin, özellikle deniz ürünlerinin tüketilmesi yönünde kendilerini geliştirmeye başladılar. Alışkanlıklar giderek değişecektir. Bunda sosyal medya ve medya kuruluşlarının etkisi yadsınamaz. Sürekli televizyon programlarına çıkan diyetisyenler ve sağlık uzmanları kırmızı etten kaçınılması gerektiğini, beyaz etin daha değerli olduğunu vurguluyor.

Deniz ürünleri tüketimi

Gelecekte bilinçli hale gelecek olan insanlar beyaz ete yönelecek. Özellikle de deniz ürünleri tüketimi ağırlık kazanacak. Şimdiden bir işletme fikri arıyorsanız, para kazanmayı düşünüyorsanız deniz ürünleri yetiştiriciliği iş fikri biçilmiş bir kaftan diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Turizme Destek Turist Sayısını Artırıyor

Türkiye’de diyetisyenlerin en çok tavsiye ettiği Akdeniz usulü beslenme balık ve deniz ürünlerine doğru kaymaya başlandı. Kültür balığı yetiştiriciliği giderek arttı. Sizin de dikkatinizi çekmiştir, deniz ürünleri doğal olarak hızlı bir şekilde artış gösteriyor. Deniz ürünleri satışı yapan restoran işletmeleri de her ilde giderek yaygınlaşıyor.

Kültür balıkçılığı

Sizler de erkenden kollarımızı sıvayarak deniz ürünleri yetiştiriciliği ya da işletmeciliği fikrini benimseyebilirsiniz. Kültür balıkçılığı yapılabilir bunun için ilgili kuruluşlardan gerekli izinler alınmalı, gerekli kişilerle görüşülmeli, etüt yapılmalı. Gerekirse kredi çekilmeli işe girişilmelidir.

Adım atılmadan hedeflenen gelirlere kazanamayacağını herkes öğrenmelidir. Balıkçılık teknolojisi sayesinde, balık ürünleri mutfaklarda, sofralarda masalarda yerlerini almaya başladı. Özellikle somon balıkları mutfaklarda yavaş yavaş kendini gösteriyor. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmenizi tavsiye ederiz.

Küçük bir ışık yakmak

Bizim size burada yaptığımız sadece küçük bir ışık yakmak. Bu ışıktan yola çıkarak yeni farklı büyük fikirler sayesinde deniz ürünleri yetiştiriciliği işini hayata geçirmenizi teşvik etmektir. Bu konuda Japonları örnek alabilirsiniz.

Türkiye’de sizler de başarılı örnekler olabilirsiniz. Hem üreticilik hem de sunum açısından önemli zincirler kurabilirsiniz. Türk insanı da sizin sayenizde beyaz ete ve özellikleri deniz ürünlerine yönelmeye başlasın.

Su ürünleri yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin bilmeleri ve izlemeleri gereken iş ve işlemler hakkında bilgilendirme yaptık. Deniz ürünleri tüketiminin yetersiz olduğu ülkemize katkı vermeniz umuduyla, bol kazançlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Promosyon Bez Çanta

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?