Denklem Konusunun En Kolay Anlatımı

Denklem Konusunun En Kolay Anlatımı

Denklemler öğrencilerin korkulu rüyaları arasına girmeyi başarmıştır. Çünkü her  matematik dersinde denklem konusu çıkar ve ‘denklem kurarak bunu halledebilirsin’ denir ama öğrenciler denklem kurma nasıl yapıldığını, nasıl olduğunu tam olarak bilmedikleri için bu kelimeyi duyunca canları sıkılmaya başlar. Denklem Konusunun Anlatımı Denklem konusu öğrencilerin anlayabileceği şekilde kolayca anlatısı hiçbir öğrenci denklemde asla korkmayacaksın bu konuda […]

Denklemler öğrencilerin korkulu rüyaları arasına girmeyi başarmıştır. Çünkü her  matematik dersinde denklem konusu çıkar ve ‘denklem kurarak bunu halledebilirsin’ denir ama öğrenciler denklem kurma nasıl yapıldığını, nasıl olduğunu tam olarak bilmedikleri için bu kelimeyi duyunca canları sıkılmaya başlar.

Denklem Konusunun Anlatımı

Denklem konusu öğrencilerin anlayabileceği şekilde kolayca anlatısı hiçbir öğrenci denklemde asla korkmayacaksın bu konuda rahatlıkla öğrenip denklemle ilgili çıkan soruları severek yapacak ve sınavlarda başarılı olacaktır.

 Her zaman söylediğimiz gibi sorun konuların zorluğun da değil kumruların öğrencilerin anlayabileceği şekilde kolayca anlatılamaz hale getirilerek işkenceye döndürülmesidir.

Denklem deyince şunu bilmek gerekir iki türlü denklem vardır. Bir bilinmeyenli denklemler iki bilinmeyenli denklemler olarak düşündüğüm zaman başlangıç olarak bir bilinmeyenli denklemleri öğrencilere kolay bir şekilde anlatırsa iyice pekiştirdikten sonra iki bilinmeyenli denklemler geçiş yapılabilir.

Bir bilinmeyenli denklemler adından da anlaşılacağı gibi bir tane bilinmeyen vardır bilinmeyen yerine de bilinmeyen anlamına gelen x y z veya herhangi bir harf yada ifade kullanılır.

Iki bilinmeyenli denklemlerde yine adından da anlaşılacağı üzere 2 tane bilinmeyen var demektir işte bunun çözmek için matematik altyapısını temel matematik kavramları iyice öğrenilip pekiştirilmiş olması gerekmektedir.

Denklemleri çözmek için en önemli kural bilinmeyen yerine kullanılan x yanında kullanılan sayılardan kurtulmak gerekiyor yani bilinmeyeni tek başına bırakır bilinenleri işlem yapılır hale getirmeniz gerekiyor. X artı 2 eşittir 4 denkleminde x tek başına bırakarak xin yanındakilerden kurtulmamız gerekiyor dolayısıyla da iks eşittir 4 yazıyoruz eşittirin sol tarafındaki sayılan sağ tarafa geçerken artı ise eksiye düşüyor eksi  artıya dönüşüyor yani önceki işaret değişiyor burada artı olduğu için x2 şeklinde yazıyoruz dinimizde sonuç olarak iks eşittir 4 eksi 2 yani x =2 olarak bulunuyor.

Denklem Konusunun Videolu Anlatımı

Bir denklemde birden fazla x varsa kafamız biraz karışıyor bu tip soruları bırakıp çözmek istemiyoruz. Aslında kolay öğrenirsiniz ne kadar büyük hata yaptığınızı bu basit konulardan kaçtığınızı göreceksiniz dolayısıyla sınavlarda başarısız olacaksınız. Bir denklemde birden fazla bilinmeyen varsa bilinmeyenlerini de aynı ifade ile kullanılıyorsa daha önce de söylediğimiz gibi aynı ifadeleri aynı tarafta toplamamız gerekiyor yani toplamamız gerekiyor derken aynı tarafa geçirmeniz gerekiyor o zaman denklem çözmek inanılmaz derecede kolaylaşacaktır.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  SAYI ÇEŞİTLERİ KONU ANLATIMI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?