Deprem Gerçeği Gözardı Edilmemeli

Deprem Gerçeği Gözardı Edilmemeli

Her yıl kutlanmakta olan deprem haftası ile toplumu bilinçlendirmek ve kamusal örgütlenmeyi desteklemek gerekiyor. 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle üzerinde durulan en önemli husus, ülkemizde afet yönetimi hakkında çağdaş devletlerin yaptığı stratejilerin kabul edilmesi yönündedir. Depremin zararlarını azaltmak için çalışmak yerine önceden kalma alışkanlıklara geri dönülerek yaraları sarma politikaları ve günü kurtarma çalışmaları yapılarak geçiştirilmemelidir. […]

Her yıl kutlanmakta olan deprem haftası ile toplumu bilinçlendirmek ve kamusal örgütlenmeyi desteklemek gerekiyor. 1-7 Mart Deprem Haftası sebebiyle üzerinde durulan en önemli husus, ülkemizde afet yönetimi hakkında çağdaş devletlerin yaptığı stratejilerin kabul edilmesi yönündedir. Depremin zararlarını azaltmak için çalışmak yerine önceden kalma alışkanlıklara geri dönülerek yaraları sarma politikaları ve günü kurtarma çalışmaları yapılarak geçiştirilmemelidir.

Türkiyede Yaşanan Büyük Depremler

Çok farklı medeniyetlerin yeşerdiği Anadolu’da depremler sonucunda şehirler yer değiştirmiş veya çok farklı uygarlıklar tamamen ortadan kalkmıştır. Ülkemizde yaşanan büyük ölçekli depremler sonucunda binlerce insanımızı kaybediyoruz. Buna paralel olarak 500 binden fazla da konut ciddi olarak hasar görmüştür. Çok gerilere gitmeyi hiç gerek yok. Erzincan’da 1939’da yaşanan deprem, 1998’de Adana Ceyhan’da yaşanan deprem, 1999’da büyük Marmara depremi ve son olarak 2011 yılında Van’da ülkemizin hazırlıksız bulunarak yakalandığı felaketler sonra acılı örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır. Son deprem bölgeleri haritalarına göre ülke topraklarımızın yüzde 60’ı birinci ve ikinci derecede deprem kuşağında yer almaktadır.

Oturduğumuz konutlarımızın yüzde 44’ü birinci derece deprem kuşağında yer alırken, yüzde 25’i ise ikinci derece deprem kuşağında yer almaktadır. Türkiye nüfusunun yaklaşık 35 milyonu yani, yüzde 43’lere tekabül etmektedir ki birinci derece deprem kuşağı üzerinde yaşamaktadır. Türkiye nüfusunun yüzde 30’u ikinci derece deprem kuşağı bölgesi üzerinde bulunmaktadır. Maalesef yaşadığımız depremlerden gerekli dersleri alamadık. Yaşanan her deprem sonrasında aynı karmaşayı ve aynı acıları yaşamaya devam etmemeliyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğrenmede Başarıyı Artıran Etmenler
Deprem Haftası Ne Zaman

Ülkemizde yapılmakta olan her türlü yapıda  jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin belirlenmesinde ve denetlenmesinde yer almak gerekmektedir. Tedbirlerin zamanında alınması çok faydalı olacaktır. Tedbirlerin alınabilmesi için jeolojik düzenlemelerin ülkemizdeki yerel yönetimlerce, özel sektörde ve kamu kurumlarında yeterince önemsenmelidir.

Felaketlerin meydana gelmemesi için kendilerinin de üzerlerine düşen görevleri yapmalıdır. Türkiye’de afet ve acil durumlarla alakalı problemleri çözmek, kentsel dönüşümü sağlamak, çevre felaketlerine önlemek, koordinasyonu sağlamak ve planlı bir hayata geçmek için kurulan ilgili kurumların riskleri yönetmekten ziyade, kriz yönetiminde çalışmak için yoğunlaşmamalı.

2012 yılında hayata geçirilen Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı 2023, için geleceğe emin adımlarla yürüyebileceğiniz bir rehber var. Fakat her stratejik belgenin başlangıçta olduğu gibi her türlü sorumluluğunu başlangıçta yerine getiren sahiplenen kuruluşlarımız, ilerleyen aşamalarda gerekli sorumluluklarını yerine getirmediği gözlenmektedir. Türkiye’nin deprem gerçeğinin bilinmesi ve buna rağmen yaşadığımız büyük depremlerden ders alınması neticesinde demiryolları, okullar, köprüler ve barajlar gibi yerlerde depreme karşı gerekli tedbirlerin alınması gerekiyor.

Deprem Danışma Kurulu Ne İş Yapar

Ülkemizdeki acı deprem gerçeğini kabul etmeyen yöneticilerin topluma ve ülkemize vereceği zararlar sadece başımıza büyük depremler meydana gelince anlaşılmaktadır. Yılda en az dört kere toplanması gerektiği kanunda belirtilen, Deprem Danışma Kurulu acaba tam ölarak görevini yapabiliyor mu? Sorumluların fazla önemsemediği fakat meslek odaları olarak bizlerin her zaman hatırlatmak zorunda olduğumuz deprem gerçeği için yetkililerin bir an önce gerekli hassasiyeti göstermesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Silah Sıkarak Eğlence mi Olur?

Bir önceki yazımız olan Geliri Yüksek Meslekler Hangileridir başlıklı makalemizde Geleceğin Meslekleri, getirisi iyi olan meslekler ve ilgi gören meslekler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?