Deprem Nedir, Nasıl Oluşur?

Deprem Nedir, Nasıl Oluşur?

 Yer kabuğuna yakın yüzeylerdeki sarsıntılara deprem adı verilir. Büyük depremler şiddet olarak sarsıcı olur ve büyük hasarlara sebebiyet verirler. Deprem nasıl oluşur? Depremlerin çok büyük bir kısmı yeryüzünde bulunan levhaların bitişme noktaları üzerinde olur. Dünya üzerindeki herhangi bir levhanın kalması sonucunda diğer levhaya yaslanması sonucunda orada olusan kayalar sıkışır. Bu kayalar yerinden oynar ya da […]

 Yer kabuğuna yakın yüzeylerdeki sarsıntılara deprem adı verilir. Büyük depremler şiddet olarak sarsıcı olur ve büyük hasarlara sebebiyet verirler.

Deprem nasıl oluşur?

Depremlerin çok büyük bir kısmı yeryüzünde bulunan levhaların bitişme noktaları üzerinde olur. Dünya üzerindeki herhangi bir levhanın kalması sonucunda diğer levhaya yaslanması sonucunda orada olusan kayalar sıkışır. Bu kayalar yerinden oynar ya da kırılırlar. İşte bu durumda şok dalgaları olarak adlandırılan güçlü titreşimler kayaların içinden dünya yüzeyine doğru ulaşmaya çalışır. Bu hareketlilik dünya yüzeyine ulaşınca kırıcı ve yıkıcı boyutlara ulaşarak insanlara zor anlar yaşatır.

Deprem nasıl meydana gelir?

Fay nedir?

Yerkabuğu üzerinde meydana gelen çatlaklara fay adı verilmektedir. Dünya merkezinde ilk olarak hareketin başladığı noktaya depremin merkez noktası adı verilir. Depremin yeryüzündeki merkezinin tam üzerinde bulunan bölgeye ise depremin merkez üssü adı verilir.

Depremin şiddeti nasıl ölçülür?

Bilim insanları depremin şiddetini ölçmek için oluşturdukları 12 derece bölmüş, bu ölçeğin adına da Mercalli adını vermişler. Mercalli ölçeğinin göstergesi ne kadar büyük sayı gösteriyorsa depremi şiddeti ve oluşturduğu hasar da o denli büyük olur. Mercalli ölçeğine göre 3 şiddetinde olan bir deprem ancak boşlukta asılı duran bir cismi sağlayabilmektedir. Yani fazla hasar verici bir özelliği yoktur. Ancak 8 şiddetinde olan bir deprem binanın bacalarını yıktığı gibi büyük kuleleri de yerle bir edebilir.

Hayvanlar depremi önceden sezebilir mi?

Bazı hayvanların deprem öncesinde olağan dışı davranışlar sergilediği görülmüştür. Örneğin Asya’da meydana gelen büyük bir deprem öncesinde farelerin yuvalarını terk ederek dışarı kaçtıkları ve panik halinde sağa sola doğru koşuştukları gözlenmiştir. Büyükbaş hayvanların da deprem öncesinde ayaklarını yere vurarak tepindiklerine şahit olanlar vardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süt ve Besi Hayvancılığı Teknikeri Eğitimi İş İmkanı Maaşı

Sismograf adı verilen bir alet sayesinde dünyamızın en uzak noktasındaki dalgaları tespit ederek şiddetini kolayca öğrenebiliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?