Deri Sektörü Can Çekişiyor

Deri Sektörü Can Çekişiyor

Ülkemizin deri ihracatında söz sahibi olan Zeytinburnu son dönemlerde derin bir sessizliğe bürünerek beklemeye başladı. Ticaret neredeyse durma noktasına gelince vatandaşlar dükkanlarını kapatmak zorunda kaldılar.

En çok alışverişin yapıldığı Rusya ile geçmişte yaşanan ekonomik kriz neticesinde Zeytinburnu’ndaki deri sektörünü de önemli ölçüde etkiledi. Bütün bu olumsuz gelişmeler neticesinde Rusya’dan yeterli talep gelmeyince ticaret durma noktasına gelerek esnaflar kiralarını ve banka borçlarını ödemekte zorlanmaya başladılar.


deri işletmesi

İstanbul Ticaret Odası Deri Kürk ve Saraciye Komitesi üyesi bir esnaf yaptığı bir açıklamada, artık rüyanın bittiğini, dükkanların da bir bir kapanmaya başladığını ifade etti. Bu kapsamda Zeytinburnu’nda faaliyet gösteren  yüzde 50’ye yakın dükkanın tek tek kapandı. Bunun sonucunda da sektörde 3 binden fazla kişinin işsiz durumuna düştü.
Zeytinburnu’nda faaliyet gösteren 600’den fazla deri işletmesinin olumsuz yönde etkilenmesi sonucunda yaşananlar hakkında esnaf da çok dertli. Yakınmalar genel olarak şu şekilde yöğunlaşıyor. Bütün bunlar bir gecede olmadı. Başta Rusya ile yaşanan kriz neticesinde deri ürünlerine olan ilgi  iyice azaldı. Ruslarla iyi alışveriş yapıyorduk, tam Rusya içindeki  kriz bitti, derken Türkiye ile uçak krizi patlak verdi. Rusya’nın ülkemize uyguladığı yaptırımlar sonrasında işler nerede ise bitme noktasına geldi. Elini bizim deriden çeken Rus esnafı geçmişteki kadar alışveriş yapmıyor. Rusya’ya deri malları satışımız en düşük seviyeye geldi. Başka ülkelere satış yaparak ayakta durmaya çalışan birkaç firma kaldı. Daha önce sattığımız ürünlerin alacağını Rusya’dan tahsil etmede zorluk yaşanıyor.

Deri sektöründeki daralmanın yüzde 80’leri bulduğu söyleniyor. ‘Rusya ile bugüne kadar oluşturduğumuz 25 yıllık işbirliği ve birikim birden yok oldu.  İsteyen herkes Moskova’ya gidip kiraladığı bir dükkanda mallarına rahatça satabiliyordu. Hiç kimse ne ruhsat ne vize ne de vergi soruyordu. Bütün hepsi bitti, sanki hepsi bir rüyaydı. Şimdi olmayan şeylerin hepsi yeniden geri geldi. Bu durumdan da en çok etkilenen deri sektörü oldu ve önceki altın çağ arar olundu.
Sadece deri sektörü değil elbette, bütün diğer sektörler de etkilendi ancak en büyük zararı yüzde 50’yi bulan kayıpla deri sektörü başı çekmektedir.
Deri sektörünün önemli pazarlarından biri Rusya ile ticaretimiz düşünce esnafın çoğu atölyelerimi kapatmak zorunda kaldılar. Ortalama bir firma yaklaşık 400 kişiye iş verirken şimdi kimseye iş veremez duruma gelebiliyor. Ruslar yeterince mal almayınca elimizde kalan malları 300 dolar yerine 100 dolara satmak zorunda kaldılar. Bankalara borçlar da gittikçe artıyor, esnaf haciz işlemi ile uğraşmak zorunda kalıyor. Laleli’de dükkanı bulunan insanlar da teşhir salonlarını kapatıp işi tamamen bırakmak zorunda kalabilirler.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ