Ders Çalışma Basamakları

Ders Çalışma Basamakları

  NASIL DERS ÇALIŞILIR Ders çalışmak için belli basamaklar vardır. Ders çalışma zeminini hazırlamak için farklı aşamaları geçmek gerekir. Birinci basamak, hayatı planlamak gerekir. Hayatı planlama, aslında sadece öğrencilik döneminde değil hayatın her aşamasında olması gereken bir durumdur. Planlı yaşayan insanlar nasıl yaşayacağını nerede ne yapacağını çok iyi bilir, zor durumlarda kalmaz. İkinci basamak ise ders çalışmaya […]

  NASIL DERS ÇALIŞILIR

Ders çalışmak için belli basamaklar vardır. Ders çalışma zeminini hazırlamak için farklı aşamaları geçmek gerekir.

Birinci basamak, hayatı planlamak gerekir. Hayatı planlama, aslında sadece öğrencilik döneminde değil hayatın her aşamasında olması gereken bir durumdur. Planlı yaşayan insanlar nasıl yaşayacağını nerede ne yapacağını çok iyi bilir, zor durumlarda kalmaz.

İkinci basamak ise ders çalışmaya karar verebilmek. İşte bu aşamada en önemlisi ders çalışmaya başlar başlamaz farklı mazeretler bulup ders çalışma isteğinden kaçmamak gerekir. İnsandaki ders çalışma ya da başka bir işi yapma davranışını etkileyen iç etmenler şunlardır; inanç, bunlar ‘sınavı kazanmak için çalışmam gerek’ düşüncesine hakim olmak. Çalışması gereken yerleri fazla yılmamak ve öğrendiklerini sık sık tekrar etmesi. Düşünceler; düşüncelerde kendisine ders çalışmasını engelleyecek farklı mazeretler bahaneler bulma malı. Bunun için ‘televizyon seyrettikten sonra çalışabilirim, herhangi bir tv programı bitsin ondan sonra çalışırım, biraz yemek yiyeyim ondan sonra çalışırım, müzik dinlesem iyi olur, o zaman daha rahat kafayla çalışırım,’ dibi mazeretler, düşünceler ders çalışma düşüncesini etkileyen davranışlardır.

Verimli Ders Çalışma

Üçüncü basamakta ise kendinizi düşünce de farklı bir dil oluşturmak, yani başarılı olmak için kendimizle barışık olmalıyız. Emredici ve korkutucu olmamalıyız. Bunun için tarih dersine ya da matematik dersine çalışmak istiyorum diye bir inanca sahip olursak, düşüncelerimizde ‘doğal olarak ezberlemek gerekiyor, ben ezbere bilmiyorum, konuları birbiriyle bağlayamıyorum, işte bu yüzden matematik dersini sevmiyorum, motive olamıyorum’ gibi sıkıntılar artmaya başlar ve sonuçta olumsuz şekilde biter.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  BİTİŞİK, EĞİK EL YAZISI SAÇMALIĞI

Dördüncü basamakta ise öğrencinin çalışma ortamını kontrol etmesi gerekiyor. Bunun için düzenli olarak aynı saatte ders çalışmaya başlaması gerekiyor. her zaman bildiği, hoşuna gittiği yerde, teknikte ders çalışması gerekiyor. Ders çalışırken dikkatini dağıtıcı dış etmenlerden uzak durması gerekiyor. Oyun oynamak, yemek yemek, mektup yazmak, telefonla oynamak ve konuşmak gibi… Ders çalışma esnasında gerekli materyalleri kullanacağı malzemeleri çok yakın bir yere koyması gerekiyor. Yine ders çalışmak için uygun bir kıyafet, rahat edeceği bir kıyafetle ders çalışması gerekiyor oturduğu yatağa uzandı ve sandalye masa koltuk rahat edebileceği edebileceği bir şekilde olmalı, en önemlisi fazla gürültülü olmayan yerlerde sessiz sakin ortamlarda ders çalışması gerekiyor. Ders çalışma esnasında müzik dinleme, sakız çiğneme… Eğer bu sizi rahatsız etmiyosa çokta sorun olmaz.

Beşinci basamakta zamanı planlamak gerekiyor. Zamanı planlama kavramında çoğumuz çalışmayı bir yük gibi gördüğümüz için dikkatimizi toparlayamıyoruz ve daha eğlenceli uğraşlarla meşgul ediyoruz. Bu durumda çalışmaya karşı isteksizlik duygusu oluşuyor, bu sebeple kendimizi planlamamız gerekiyor. Günlük bir plan yapmamız gerekiyor ve ders çalışmaya ayırdığımız zamanı iyi değerlendirmemiz gerekiyor.

Hepimizin iyi bilmesi gereken bir durum, sınav esnasında elde edeceğimiz başarı, ders başında geçirilen zamanla alakalı değildir. Önemli olan, yapılanların gerçek amaçla öğrenmeye yönelik olması ve yapılan tekrar sayısının artması sonucunda da başarının yakalanmasıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  MATEMATİK NASIL ÖĞRENİLİR

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?