DERS ÇALIŞMAYI ETKİLEYEN NEDENLER

DERS ÇALIŞMAYI ETKİLEYEN NEDENLER

Niçin “yaşamı planlamam gerekiyor” diye kendinize sormanız gerekiyor. Çünkü planlı yaşamayanların düzenli bir hayatı mutlu bir geleceği olması söz konusu değildir. Vakti planlı bir biçimde kullanmak günümüzde başarıyı amaçlayan her insan, her öğrenci için çok önem taşımaktadır. Sınava hazırlananlar her zaman zaman olgusunu daha dikkate almalı ve bundan dolayı programlı olması gerektiğini unutmamalıdır.  Öğrencilerin en […]

Niçin “yaşamı planlamam gerekiyor” diye kendinize sormanız gerekiyor. Çünkü planlı yaşamayanların düzenli bir hayatı mutlu bir geleceği olması söz konusu değildir. Vakti planlı bir biçimde kullanmak günümüzde başarıyı amaçlayan her insan, her öğrenci için çok önem taşımaktadır. Sınava hazırlananlar her zaman zaman olgusunu daha dikkate almalı ve bundan dolayı programlı olması gerektiğini unutmamalıdır.

 Öğrencilerin en çok şikayet ettiği konuların başında ders çalışamama gelmektedir. Ders çalışmaya başlayabilmek için öncelikle isteklerimizin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Buna göre isteğinizin gelmesini beklemeli çalışma isteği geldiği zamanda çalışacağımız dersi sevmek zorunda olduğumuzu bilmeliyiz. Çalışması gerektiği dersi seven öğrenci doğal olarak başarıyı yakalayacaktır.

Öğrencilerin en çok şikayet ettiği konular

Bununla birlikte çalışmam gerektiğini ancak yine de çalışamıyorum ya da ders çalışmak hiç içimden gelmiyor ya da bilmiyorum ama neden bir türlü oturup ders çalışamıyorum, gibi yakınmaları şikayetleri bir yana bırakıp ders çalışmaya başlayabilmek için içimizdeki ders çalışma azmini ateşlemek, geliştirmek gerektiğini düşünürüz. Ama yine de ders çalışma isteğimizle karar verme ile alakalı bir sorun olduğunu düşünen ünlü bir düşünür ‘yaşamınızı planlayın hayalleriniz gerçek olsun’ demektedir.

 Dediğiniz gibi yaşamını planlı bir şekilde düzenlemeyen kişilerin hayallerine ulaşması pek de mümkün gözükmemektedir. Ders çalışmaya karar vermek için çalışma planı yapıyorsak bu planı kesinlikle uygulamamız gerekiyor. Daha sonra yaparım, diye ertelersek 2. planda sorunlar ortaya çıkacak ve sonunda yine düzensiz ve hayalsiz mutsuz bir hayat size kalacaktır.

Ders çalışmaya başlar başlamaz uyku geliyorsa ya da biraz önce söylediklerim gibi duygusal olarak yaşayan öğrencilere farklı tepkiler temelinde yatan gerçek nedenleri açıklama zor olacaktır. Ders çalışmayı etkileyen bazı etkenler vardır. Bunların başında inanç, düşünceler, duygular ve sonucunda da başarıyı yakalayacağınızı söylemek çok zor olmasa gerek.

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yabancı Dil Öğretmenliği Okumak

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?