Detoks Ne İşe Yarar

Detoks Ne İşe Yarar

Detoks nedir? Kısaca, herkesin rahatlıklama anlaması için detoks, vücudumuzun toksinlerden arındırılmasına verilen isimdir. Yani, besinler yoluyla ya da solunum yoluyla vücudumuza giren zararlı maddelerin vücuttan atılması işlemidir. Herhangi bir sebeple uzun süreli ilaç alımından sonra vücutta hasarlar oluşur veya sigara ve alkol kullanımı sonucunda vücutta toksin birikir. İşte oluşan bu toksinleri hücrelerin yenilenmesine ve hücre artışına […]

Detoks nedir?

Kısaca, herkesin rahatlıklama anlaması için detoks, vücudumuzun toksinlerden arındırılmasına verilen isimdir. Yani, besinler yoluyla ya da solunum yoluyla vücudumuza giren zararlı maddelerin vücuttan atılması işlemidir. Herhangi bir sebeple uzun süreli ilaç alımından sonra vücutta hasarlar oluşur veya sigara ve alkol kullanımı sonucunda vücutta toksin birikir. İşte oluşan bu toksinleri hücrelerin yenilenmesine ve hücre artışına engel olması sebebiyle vücuttan atılmalarını gerekir.

Detoks nasıl yapılır

Toksinler sindirim sisteminizdeki bağırsaklardan başlayarak vücudun diğer bütün sistemlerini etkileyebilir. Bu sebeple kilo vermede sorunlar yaşayabiliriz. Vücudun zararlı maddelerden temizlenmesi, arındırılması işlemini detoks adı verilir. Detoks sadece ilaçlarla ya da tedaviyle yapılmaz. Sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ile birlikte bir çok faktörün bir arada yapılması ile gerçekleşir.

Detoks yöntemleri

En iyi detoks yöntemi temiz havada dolaşmaktır. Şehirden uzak bir noktada oksijenin bol olduğu bir yerde vücudunuza çekeceğiniz oksijen iyi bir detoks etkisi yaparak vücudunuzun temizlenmesine katkı sağlayacaktır. Son dönemde elektronik cihazların detoks sürecini etkilediği söylenmektedir. Çünkü zararlı dalgalar yaymaları insan vücudunun oksijen almasına engel olduğu bilinmektedir.

Vücudumuzun toksinlerden arındırılması için fiziksel aktivite olarak en iyi yöntem idrar yolu ile toksinlerin dışarıya atılmasıdır. Bu sebeple bol sıvı alımını sağlayarak idrar yapımına fırsat tanımalıyız.

Son olarak da en önemli aşama olan doğru beslenme olduğunu hatırlatalım. Sağlıklı, kaliteli ürünler seçerek, detoks özelliği olan sebze, meyveler tercih edilerek vücudun zararlı maddelerden arındırılması sağlanmalıdır. Bilhassa B vitamini, E vitamini, C vitamini, selenyum ve likopen içeren ürünler antioksidan özelliği taşıdığı için bol bol tüketilmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Geliştirici, Hızlandırıcı ve Kolaylaştırıcı Sağlık Merkezi

İnsan vücudunun detoksa ihtiyacı olduğunu gösteren işaretler vardır. Bunların başında sırt ağrıları, baş ağrısı, yorgunluk, eklem ağrıları, deri döküntüleri, öksürük, uyku hali gibi durumların yoğun olarak sizi etkilemesi sizin iyi bir detoksa ihtiyacınız olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca ağız kokusu, dolaşım bozukluğu, depresyon ve kabızlık da vücudun detoksa ihtiyacı olduğunu gösteren belirtilerdir.

Vitamin (Meyve Suyu) Almak

Detoks kendi başınıza da yapabileceğimiz önemli bir temizlenme çeşididir. Antioksidan özellikteki elma ve meyve sularının doğal olanından içerseniz, vücudunuz rahatlama ve temizlenme hissini size yansıtacaktır. Vücuda detoks yapmak amacıyla bilmediğiniz, oradan buradan duyduğunuz diyetleri uygulamayınız. Bu konuda mutlaka beslenme uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza hareket etmeyiniz.

Detoksun faydaları

Yazımızda yaptığımız açıklamalar ışığında detoksunun faydalı olduğu anlaşılmıştır. Peki ne gibi yararları var, hemen sıralayalım.

 • İnsan bedeninin ihtiyaç hissettiği mikro besinler olarak kabul ettiğimiz bakır, krom, selenyum, manganez, çinko, kobalt, demir, iyot ve vitaminlerin alınmasına yardımcı olur.
 • Yaşlanmanın gecikmesine yardımcı olur.
 • Kan dolaşım sisteminin rahatlamasına katkı sağlar.
 • Şişkinlik, hazımsızlık ve ödemin giderilmesine destek olur.
 • Sindirim ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
 • İnsan vücudunun zinde ve enerjik olmasına yardımcı olur.
 • En bilindik ve faydalı olarak kabul edilen insan vücudunda toplanan zararlı maddelerin dışarıya atılmasına yardım eder.
 • Stres hormonlarının yönetilmesine destek olur. Saç ve cilt sağlığının güçlenmesine destek olur. Zehirli gıda alımına engel olarak sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinilmesine destek olur.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Mucize Besinler Hangileridir

Detoks diyeti nasıl yapılır

Detoks diyeti olarak uygulanan rejim sayesinde vücudun zararlı maddelerden temizlenmesine ve kilo verilmesine yönelik yapılan bir stratejidir. Detoks diyetinin çeşitleri farklı olabilir ancak aşağıda vereceğimiz uygulamalardan herhangi birini yaparak detoks diyetini yapmış kabul edilirsiniz.

 • Rafine edilmiş şekeri bırakmak
 • Sigara, alkol ve kahve gibi zararlı içeceklerden uzak durmak
 • Lavman ya da musil ile bağırsakların temizlenmesi
 • İnsan vücuduna faydalı bitkiler ile hazırlanan kürleri içmek
 • Alerjenler, zararlı maddeler ve ağır metaller içeren gıdaları kesinlikle almamak
 • Limon suyu ya da tuzlu su içmek
 • Doğal su ve bitkisel çaylar içmek
 • Taze meyve ve sebze sularını içmek
 • Birkaç gün oruç tutmak

Verdiğimiz örneklerden birkaçını yapanlar detoks diyeti yapmış kabul edilir. Vücudun zararlı maddelerden arınmasına yönelik bir uygulama içine girer.

Yazımızda şu hatırlatmayı yapmak ve sizleri uyarmak istiyoruz; Detoks diyeti olarak verdiğimiz reçeteler kesinlikle zayıflama amaçlı kullanılmamalıdır, çünkü bu reçeteler sadece vücudun zararlı maddelerden arınmasına yöneliktir. Başlangıçta kilo kaybı gözlenebilir ancak esas amaç bedenin zararlı maddelere karşı korunması ve arındırılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?