Devlet Bahçeli Kimdir?

Devlet Bahçeli Kimdir?

 Bahçeli Hakkında Bilgi Mevcut siyasiler içinde en tecrübeli olan Dr Devlet Bahçeli kimdi, bilinmeyen  yönleri nelerdir?  Türk siyasi hayatında önemli kararlara imza atan Dr Devlet Bahçeli’nin hayatı merak konusu oldu. Bahçeli hiç kimsenin tahmin etmediği zamanlarda önemli çıkışlar yaparak herkesin ilgi odağı olmayı başarıyor. Bugünlerde yine erken seçim tartışmasına imza attı ve bir anda şimşekleri […]

 Bahçeli Hakkında Bilgi

Mevcut siyasiler içinde en tecrübeli olan Dr Devlet Bahçeli kimdi, bilinmeyen  yönleri nelerdir?  Türk siyasi hayatında önemli kararlara imza atan Dr Devlet Bahçeli’nin hayatı merak konusu oldu. Bahçeli hiç kimsenin tahmin etmediği zamanlarda önemli çıkışlar yaparak herkesin ilgi odağı olmayı başarıyor. Bugünlerde yine erken seçim tartışmasına imza attı ve bir anda şimşekleri üzerine çekti. Yaklaşık 30 yıldır Türk siyasi tarihinde önemli konularda görüş beyan eden ve iktidar içinde-iktidar dışında söyledikleri gündem oluşturan kişi hiç şüphesiz Dr Devlet Bahçeli’dir. Okuyucular bu kişinin kim olduğunu merak ediyor. Eğitim  hayatını,  çocukluğunu, nereli, evli mi, bekar mı, çocukları var mı…

Devlet Bahçeli’nin Hayatı

1948 yılında Adana iline bağlı olan, Osmaniye ilimizin Bahçe ilçesinde hayata gözlerini açtı. Soyadı da zaten doğduğu ilçeye mensup olması ile alakalıdır. Köklü bir geçmişi olan Fettahoğulları olarak bilinen bir aileye mensuptur. Bahçeli dört kardeşten biridir. Babasının evlendiği ilk kadından iki tane üvey kardeşi bulunmaktadır.

Osmaniye’de ilköğrenimine 7 Ocak İlkokulu’nda başlayan Devlet, okulu başarılı bir dereceyle bitirmiştir. Ailesinin durumu oldukça iyi olduğu için eğitim hayatı çok rahat geçmiştir. Hep özel okullarda eğitim görme fırsatı yakalamıştır. Ortaokulu Adana Özel Çukurova Koleji’nde ağabeyi Servet ile birlikte okumuştur.

Liseyi İstanbul’da Emirgan Akgün Koleji’nde tamamlandı. Bu okulu çeşitli sebeplerden dolayı tercih etmeyip 2. sınıfta Özel Ata Kolejine geçiş yaparak buradan mezun buldu. 1967 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne başladı. Burada  dış ticaret eğitimi aldı. O zamanlar siyasete atıldı. Alparslan Türkeş ile üniversite yıllarında tanıştı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kayak Merkezleri Kar Bekliyor
Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli

Başbuğ Alparslan Türkeş‘in Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi genel başkanı olarak verdiği seminerlere Devlet Bahçeli de katılmaya başladı. Bu akademide Ülkü Ocaklarının kurulmasına öncülük etti. Bahçeli, Türkiye Millî  Talebe Federasyonu genel sekreterliği görevini üstlendi. Burada aktif olarak siyasi faaliyetlerde bulundu. Ayrıca akademik çalışmalar beraberinde geldi.

Üniversiteden 1971 yılında mezun olduktan sonra Yüksek Okullarda İktisat Bölümü Asistanları temsilciliği yaptı. Burada üniversiteli öğrenciler ile yakından ilgilenme imkanı yakaladı. Ülkücü Maliyeciler ve İktisatçılar Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı. Ümit-Bir adı verilen Üniversite ve Yüksekokul Derneği’nin kurucu ve genel başkanları arasında bulunmaktadır.

Adının önünde yer alan akademik kariyer sıfatı doktor unvanını Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora yaparak üniversitenin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Politikalarında Anabilim Dalı öğretim üyeliği görevini de yapmıştır. Eğitim aldığı dönemlerde Türk ve Dünya Ekonomisi, Türk Dış Politikası gibi konularla alakadar olarak önemli çalışmalara imza atmıştı.

Devlet Bahçeli’nin Siyasi Geçmişi

1987 yılında görev yaptığı üniversiteden istifa ederek Milliyetçi Çalışma Partisi içinde yer aldı. Burada Genel Sekreterlik görevini üstlendi. Milliyetçi Çalışma Partisi daha sonra isim değişikliğine giderek Milliyetçi Hareket Partisi adı ile siyasi yoluna devam ederken, Dr Devlet Bahçeli’nin siyasi hayatı da burada sağlam bir zemin buldu. Dolayısıyla partinin her kademesinde görev alarak adım adım yükseldi. Genel Sekreterlik’ten başlayarak, Merkez Yürütme Kurulu üyeliği, Genel Başkan Yardımcılığı, Merkez Karar Kurul Üyeliği ve Genel Başkan Başdanışmanlığı gibi basamakları tırmandı.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Bahçeli

Milliyetçi Hareket Partisi’nin efsanevi lideri Başbuğ Alparslan Türkeş’in ani ölümü ile boşalan genel başkanlık koltuğuna 6 Temmuz 1997 tarihinde oturdu. Genel başkan olarak girdiği ilk seçimde Milliyetçi Hareket Partisi tarihinin en yüksek oy oranı ile tanıştı. Bu kazanç Bahçeli’ye Başbakan yardımcılığı şansı tanıdı. Koalisyon ile yönetilen hükümette yer alan Bahçeli ilk çıkışını o zaman yaptı.  Erken seçim istedi, hükümeti oluşturan diğer partiler ister istemez erken seçime gitmek zorunda kaldı. Bahçeli’nin aldığı bu karar ona siyasi hayatının en büyük tokadı olarak yansıdı. Çünkü 2002 seçimlerinde hızlı bir düşüş yaşayarak yüzde on barajını geçemediler ve meclis dışından kaldılar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sükunetin Yaydığı İç Huzur

Devlet Bahçeli siyasette pes etmeyen liderler arasında yer almaktadır. Yenilgi sonrasında görevi bırakmak istese de partililer bu duruma karşı çıktı ve genel başkanlığa devam etti.

2007 yılında yapılan genel seçimlerde barajı geçmeyi başardılar. 2011 genel seçimlerinde yine önemli başarılar yakalayarak Türk siyasi hayatında yerini aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi ile uzun yıllar farklı görüşler beyan etti. Türk siyasi hayatında ilk defa seçim hükümeti kuruldu ancak Bahçeli bu görevi reddetti.  Seçim hükümetinde yer almadılar, sebebi de HDP ile adının aynı listede yer almasına kabul etmemesidir. Bu düşünce yapısından dolayı partide milletvekilliği yapan Başbuğ Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş seçim hükümetinde kendine teklif edilen Bakanlığı kabul etti. Bahçeli’nin talimatıyla oğul Türkeş babasının kurduğu Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edildi.

MHP lideri Devlet Bahçeli başta çözüm sürecini reddettiği için AK Parti ile zıt düşünceler ve söylemler benimsedi. Cumhuriyet Halk Partisi ile sürekli çatışmasına rağmen ilk kez Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde birlikte hareket etti. Çatı adayı adı verdikleri Ekmeleddin İhsanoğlu adaylığında anlaştılar.

Recep Tayyip Erdoğan her türlü çatı, koalisyon veya birleşmelere rağmen cumhurbaşkanı seçilmeyi başardı.

Ülkenin gidişatında yaşanan farklı gelişmeler neticesinde bir sürpriz yaşandı ve Devlet Bahçeli hayatının en ilginç kararlarından birini daha verdi. Yıllarca eleştirdiği ve söylemediği söz bırakmadığı Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adaylığına desteklediğini açıkladı. Bu  sürpriz çıkış herkesi şaşırttı(!)

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  2 Kız Kardeş Seracılıkta Örnek Oldular

Hükümetin içinde yer almasa bile hükümetin kararlarına olumlu görüş beyan etti. 15 Temmuz’da yaşanan süreç sonrasında çok farklı bir Devlet Bahçeli kimliği dikkat çekmeye başladı. Sol partilere oldukça mesafeli olan Bahçeli, yıllarca karşı durduğu, eleştirdiği AK Parti ile kol kola hareket etmeye başladı.

Devlet Bahçeli’nin Siyasi Kariyeri

Yine bir erken seçim. Bahçeli ne söylediyse beğenilsin ya da beğenilmesin hayata geçirilmeye potansiyeli yüksektir.

Devlet Bahçeli’nin siyasi geçmişinde bazen zorluklar yaşanmıştır. Kendine muhalif olan, kendi partisine mensup herkesin yolunu bir şekilde kesmeyi bilmiştir. Meral Akşener, Bahçeli ile anlaşamayan milliyetçi kökenli siyasiler arasındadır. Beraberinde Koray Aydın, gibi Parti’nin önemli isimleri Milliyetçi Hareket Partisi’nden kopmuş ve  İYİ Parti ile siyasete devam etme kararı almışlardır.

Devlet Bahçeli Evli mi

Hiç  evlenmeyen Dr Devlet Bahçeli ablasıyla birlikte yaşamaktadır.  MHP lideri yüzük, tesbih ve antika arabalar gibi hobilere sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?