Dik Temel S Harfinin Öğretimi Nasıl Yapılır?

Dik Temel S Harfinin Öğretimi Nasıl Yapılır?

 İlkokul birinci sınıf seviyesinde çocuklara harf öğretimi sabır gerektiren bir süreçtir çocuklar zamana ihtiyaçları olduğu için okul öncesi dönemde geldiği için öğretmenlerinden anlayış bekler s harfi ile. Öğrenciler için oldukça zor yazılan seslerden birisidir. Bunun için öncelikle harfi öğrencilere hissettirilmesi gerekmektedir. Yılanın çıkardığı sesten faydalanabilirsiniz. Yılan nasıl ses çıkarır diye çocukları sorunca bunların vereceği cevap […]

 İlkokul birinci sınıf seviyesinde çocuklara harf öğretimi sabır gerektiren bir süreçtir çocuklar zamana ihtiyaçları olduğu için okul öncesi dönemde geldiği için öğretmenlerinden anlayış bekler s harfi ile. Öğrenciler için oldukça zor yazılan seslerden birisidir. Bunun için öncelikle harfi öğrencilere hissettirilmesi gerekmektedir. Yılanın çıkardığı sesten faydalanabilirsiniz. Yılan nasıl ses çıkarır diye çocukları sorunca bunların vereceği cevap da yola çıkarak sesin hissettirmesi sağlanır, sonra içinde s harfi bulunan somut örnekler söyletirler kelimelerin başında s olan, ortasında dünya olan sonunda sesi bulunan kelimeleri öğrencilere bulundurması bulundurulması, ses iyice fark ettirir. Sonra yazı çalışması nasıl geçilir peşinen uyaralım en çok zorlanacağınız hareketlerden birisi olan bu ses sabır, sebat gerektirir. Çünkü harfler bahsettiğiniz kelimelerin içinde mevcuttur. Sinek, sabah, sigara, sandalye, soğan, sarma kelimeleri çocuklara sürdürülebilir.

Dik Temel S harfini okuma alıştırmaları

Yazma çalışması için kılavuz çizgili defterin kırmızı çizgili alanına yazılacak olan bu ara öncelikle aşağıdan yukarıya sonra tam yuvarlak yapmadan geri dönüş yapılıp aşağıdan yukarıya doğru bir yay çizilir ve sonra diğer harfi bağlantı bölümü yazılır. Büyük ve küçük s sesi aynı şekilde yazılmaktadır. Hepinize çocuklara karşı bol anlayış diliyoruz sevgili hocalarımız değerli veliler. Dik temel harf sistemi ile orta sıralarda öğretilen bu dolambaçlı harf ş ile karıştırılsa da zamanla pekiştirilir. Örnek kelimeler susam, sosis, sarımsak, sos, salça, sirke öğretilebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Z Harfinin Öğretim Tekniği

Bir önceki yazımız olan Duyu Organlarımız Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Burun sağlığı, Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı ve Göz nasıl korunur hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?