Dil Yeteneğini Geliştirme

Dil Yeteneğini Geliştirme

Dil yeteneği nasıl kazandırılır İnsanlar dil yeteneğini en çok kitap okuyarak geliştirebilir. Bu da küçük yaştan itibaren başlar. Seviyesine uygun resimleri bol olan ilginç kitaplar ve dergiler çocukların dil gelişiminin gelişmesine yardımcı olacaktır.  Çocuğunuzla birlikte okumaya, birlikte vakit geçirmeye gayret ediniz. Çocuğun okudukları üzerinde konuşunuz, tartışınız, çocuğunuzun okuduklarından ders çıkarmasını sağlayınız. Böylece çocuğun okuması ve […]

Dil yeteneği nasıl kazandırılır

İnsanlar dil yeteneğini en çok kitap okuyarak geliştirebilir. Bu da küçük yaştan itibaren başlar. Seviyesine uygun resimleri bol olan ilginç kitaplar ve dergiler çocukların dil gelişiminin gelişmesine yardımcı olacaktır.  Çocuğunuzla birlikte okumaya, birlikte vakit geçirmeye gayret ediniz. Çocuğun okudukları üzerinde konuşunuz, tartışınız, çocuğunuzun okuduklarından ders çıkarmasını sağlayınız. Böylece çocuğun okuması ve sizinle de paylaşması bir uğraş haline gelecek, bu sebeple mutlu olacaktır. Daha sonra okuma alışkanlığı vazgeçilmez bir uğraş haline gelecek ve çocuğunuzun en değerli hazinesi bu olacaktır.

Okuma sevgisini kaybetmiş bir insanın eğitimi yarıda kalmış demektir.

Kıymetli veliler, ‘dost acı söyler’ diye bir atasözümüz vardır. Eğer bu söylediklerimizi dikkate almazsanız ileride çok acı çekeceğinizi şimdiden hatırlatmak isterim. Lütfen bize sakın darılmayın, biz sizin dostunuz. Dil becerisini geliştirmek için sabırlı olun. ‘Benim çocuğum kitap okumuyor ama gelecekte en iyi okulları kazanacak, en iyi üniversitelere yerleşecek,’ gibi safsatalarla kendinizi lütfen kandırmayın. Bu gerçeği yaşayıp, tecrübe edinerek görmek ise ödemesi çok ağır olan bir fatura olarak karşımıza çıkar, takdir sizindir.

Dil becerisini geliştirmek

Ezberleme iyi bir yöntem değildir!

Yazımızın bu bölümünde iki önemli konu üzerinde durduk. Bir kere daha hatırlatmak istiyoruz. Ezberleme yaptırmayın. Yani ezbere eğitimden, öğretimden çocuğunuzun uzak tutunuz. Ezberlenen her bilgi çok kısa süre içinde unutulur, kaybolur gider. Böylece yaptığımız çalışmalarda heba olur.

Bir başka önemli uyarımız da herhangi bir çalışma esnasında sadece çalışmak ve öğrenmek istediğiniz konuya odaklanın. Eğer konu alan hesabı ise sadece alanla ilgili konu anlatımları ve örnek çalışmalar yapınız. Bir sonraki konuya asla geçmeyiniz. Odaklandığınız konuyu iyice pekiştirecek, böylece dikkatiniz dağılmayacak, bilgiler birbirine karışmayacaktır. Öğrenmek istediğiniz o günkü konuyu veya soruyu öğrendikten sonra kendinize dinlenmek için zaman ayırın ve bir sonraki konuya iyice dinlendikten sonra geçiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İlkokula Başlama Yaşı Kaç?

Sevgili öğrenciler, öğrenmeniz gereken konuyu iyice anlayabilmek için sonuna kadar çalışmalısınız. Bunun için özetler çıkarmalı, şekiller çizmeli, gerçekten anladığınızda emin olmak için farklı yöntemlerle konuyu pekiştirmek yapacağınız en önemli iş olacaktır.  Dil Yeteneğini Geliştirme çalışmaları için uzmanlardan destek almanız gerekebilir.

Bir önceki yazımız olan Evde Çocuklarla Oynanacak Oyunlar başlıklı makalemizde 7 ADIM DANSI ÖĞRETİMİ, ÇOCUKLARA SINIF İÇİ OYUN ÖĞRETİMİ ve Evde çocuklarla oynanabilecek oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?