Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) Öğretmenliği 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) Öğretmenliği 

 DKAB  ÖĞRETMEN TANIMI VE GÖREVLERİ Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ilkokul dördüncü sınıftan itibaren aynı isim altındaki derslere girmekle mükelleftir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim öğretim programları dahilinde, ilgili mevzuatla belirlenmiş olan, eğitim vereceği öğrenci seviyesine uygun bir çalışma planı hazırlamalıdır. Çalışma planında kendisine verilen ders saatleri içerisinde gerekli bilgi ve becerileri öğrencilere […]

 DKAB  ÖĞRETMEN TANIMI VE GÖREVLERİ

Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri ilkokul dördüncü sınıftan itibaren aynı isim altındaki derslere girmekle mükelleftir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış eğitim öğretim programları dahilinde, ilgili mevzuatla belirlenmiş olan, eğitim vereceği öğrenci seviyesine uygun bir çalışma planı hazırlamalıdır. Çalışma planında kendisine verilen ders saatleri içerisinde gerekli bilgi ve becerileri öğrencilere kazandıran, öğrencilerin başarı durumlarını değerlendiren, başarıyı artırmak için gerekli önlemleri alan, eğitici öğretici kol çalışmalarına katılan kişidir. Çalıştırdığı öğrenci düzeyine uygun olarak öğrencilerin gerektiğinde sınıf rehber öğretmenliği, gerektiğinde bir branş öğretmenidir. Her türlü sorunlarını dinleyen ve çözüm yollarını bulmak için öğrenci ve velisi hatta okul yönetimi ile birlikte hareket eden önemli bir eğitim personelidir.

Nasıl Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Olunur

Nasıl Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olabilmek için sözel yönden gelişmiş, sosyal bilimlere meraklı, bu alanda başarılı olan, soyut konuları ustalıkla felsefe ile  düşüncelerini diğer insanlara açık ve net bir şekilde aktarabilen, her türlü öğrenme ortamını sunabilen, işini severek yapan,  mesleğinin gerektirdiği şekilde örnek olabilen, farklı konularda çözüm üretmeye çalışan, her türlü insanla iyi iletişim kurabilen, güleryüzlü, anlayışlı, sabırlı, duygu düşüncelerini rahatlıkla aktarabilen, insanlara yol gösterici ve iyiliksever insanlar olması gerekir.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Maaşı

 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi DKAB Öğretmeni olmak için alınması gereken eğitim

Bu mesleği yapmak için alınması gereken eğitim İmam Hatip okullarında başlayıp, İlahiyat Fakültesinde biten süreçte pedagojik formasyon alması şartıyla devam eden, ayrıca Nasıl Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümü mezunu olmak ya da İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği bölümlerinden herhangi birinden mezun olarak bu göreve talip olabilirler ilköğretim Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünü bitirenler adı üzerinden de anlaşılacağı üzere sadece ilkokul ve ortaokullarda öğretmenlik yapabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Otobüs Servis Elemanı (Host-Hostes) Kimdir Ne İş Yapar

Sadece İmam Hatip Lisesi mezunları bu bölümü giriyor gibi bir düşünce oluşmasın,her türlü  lise mezunu olan her genç YKS sınavından yeterli puanı olması şartıyla ÖSYM tercih bildirim formunda Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği lisans programını tercih ederek girebilirler. Bu bölüm genelde sosyal dersler olan Edebiyat, Dil ve Edebiyat, Genel Kültür, Sınıf Öğretmenliği alanları derslerinden öğrenerek kendilerini geliştirirler.

İlahiyat ön lisans mezunu olanlar ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavlarında başarılı olmak şartıyla İlahiyat Fakültesi lisans programına geçiş yapabilirler. Üniversitede 1 yıl Arapça hazırlık olmak şartıyla toplam 5 yıl eğitim alması gerekmektedir. Ağırlıklı olarak alınması gereken dersler İslam Dini, Hadis, Eğitim Psikolojisi, Din Psikolojisi, İslam Edebiyatı, Dinler Tarihi, Tefsir, İslam Mezhepleri Tarihi, ,İslam Kurumları gibi dini ağırlıklı dersler okutulmaktadır.
Meslekte ilerlemek isteyenler diğer öğretmenlerin sahip olduğu bütün haklara sahip olduklarından müdür, müdür yardımcılığı, şube müdürlüğü, ilçe milli eğitim müdürlüğü, müfettişlik gibi her türlü pozisyona gelme hakları vardır.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Ne Kadar Maaş Alır?

Aldıkları maaş yine diğer öğretmenlerin maaş kadardır. Yeni başlayan bir öğretmen için 3000 lira civarındadır. Son zamanlarda bu branşa olan ilgi ve ihtiyaç oldukça artmıştır. Geçen seneki öğretmen atamalarında 3500 civarında  atandığını söylersek oldukça iyi bir rakam olduğunu bilmeniz gerekir. Çünkü toplamda 40 bin kişinin atandığı öğretmen atamalarında 3500 oldukça yüksek bir sayı olduğunu bilmeniz gerekir. Kıyaslama yapmak gerekirse en çok atanan sınıf öğretmenliği 6 bin civarında, ikinci sırada ise Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni atamaları olduğunu söylemek sanırım size iyi bir yönlendirme olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstanbul Günlük Ödemeli İş İlanları

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?