Dinî-Millî Günlere Duyarsızlıklar

Dinî-Millî Günlere Duyarsızlıklar

 Dinî ya da millî gün ve bayramlarda eski heyecanlar yaşanmaz oldu. Bayramlar da eski coşku ile kutlanmaz oldu. Hemen her özel gün tatil olarak değerlendirilir oldu. Ramazan Bayramı oruç tutanlara ödül olarak Müslümanlara hediye edildi. Hafta tamamen tatil olarak kabul edilip manevi değer de unutulup gitti. Eğer bu şekilde milli ve manevi değerlere gerektiği gibi […]

 Dinî ya da millî gün ve bayramlarda eski heyecanlar yaşanmaz oldu. Bayramlar da eski coşku ile kutlanmaz oldu. Hemen her özel gün tatil olarak değerlendirilir oldu. Ramazan Bayramı oruç tutanlara ödül olarak Müslümanlara hediye edildi. Hafta tamamen tatil olarak kabul edilip manevi değer de unutulup gitti.

Eğer bu şekilde milli ve manevi değerlere gerektiği gibi değer verilmezse ve böyle devam ederse çok yakın gelecekte mutsuz insanlar topluluğu, hedefsiz, isteksiz insanlar kalabalıkları hatta ve hatta bu aşırı duyarsızlık ölüm uykusu haline dönüşürse bu ülke üzerinde sinsi planları olanların emellerine ulaşmaları çok zor olmayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünü anma gününde sokaklarda eskiden yaprak kımıldamazken şimdi saygı duruşunda beklemeyen insanları görmek sıradan hale geldi.

10 Kasımlar eskiden olduğu gibi yas tutma günleri değil, geçmişten ders çıkarma günleri olarak düşünülmektedir. Çok eskiden 10 Kasımlar şimdilerde Kuzey Kore’de olduğu gibi zoraki anma törenleri ve yas tutma günleri olarak düşünülürdü. Törene katılan hatta katılmama şansımız yok, herkes 10 Kasım’da gözyaşı akıtmak zorunda idi. Bugünler geride kaldı, şimdilerde ise aşırı boşvermişlik, umursamazlık hatta samimiyetsizlikler dikkat çekmeye başladı.

Millî Günler

Sadece 10 Kasımlarda değil diğer bütün milli bayramlarda ve önemli günlerde toplumun bazı kesimleri bugünlere gerektiği değeri saygı göstermemekte hatta inadına umursamaz tavırlar sergilemektedir. İstiklal marşı okunurken ayağa kalkmayanları ya da yoldan geçerken İstiklal Marşı okunan bir bölgeye yaklaştığı zaman bekleyip saygı duruşuna geçmeyenleri ve inadına sigarasını içmeye devam ederek yoluna devam edenleri maalesef sık sık görmekteyiz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ağaçlar Kadar Olabilsek!

Milli ve manevi değerlerden yoksun yoğun bir toplum yapısı içinde olduğumuzu söylemek istiyorum. Bunu yurtdışına giden, yurtdışında uzun süre yaşayan bir Türk insanı asla ve asla kabul edemez, benimsemez, şaşkınlık geçirir, gözlerine inanamaz. Çünkü vatanın kıymetini, toprağın kıymetini, ülkesinin kıymetini en iyi anlayan insanlar yurtdışına çıkıp kendi ülkesi ile kıyaslama şansına sahip olanlardır. Yurtdışına çıkmadan kendi ülkesi içinde yaşam kaygısına düşmek milli ve manevi değerlerden bihaber yaşayan insanlar yöneticilerin de umursamazlığı ve ciddiyetsizliği insanların ait olma duygularını köreltmekte, samimiyetsiz bir toplum meydana gelmektedir.

Bu kadar vurdumduymazlık ve umursamazlık bir insana değil Türkiye Cumhuriyetine, vatanına, bayrağına, milletine yapılmış bir saygısızlık olarak addedilmelidir. Vatansız kalmadan vatanın kıymetini iyi bilelim, bu ölüm uykusundan uyanmazsak vakit çok geç olabilir. O zaman kutlayacak günler, anacak önemli günler ve insanlar buluruz belki, ama onları anacak özgür ortamları bulamayabilirsiniz. Bizden söylemesi. Vatansız özgürlük olmaz!

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?