Dinlemek, Konuşmak

Dinlemek, Konuşmak

Dinleme, iletişim becerileri arasında en çok bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken insan davranışlarının başında gelir, fakat çok az öğretilen bir beceridir. Anne babalar genelde çocuklarına iyi dinleme becerilerini öğretmek için hep kendilerini örnek göstermeye çalışırlar fakat bunda da pek başarılı olamazlar. Oysa yapmaları gereken söylemek değil, örnek olmalarıdır. Kendilerini, görüşlerini ortaya koymak yerine başkalarını […]

Dinleme, iletişim becerileri arasında en çok bilinmesi gereken ve dikkat edilmesi gereken insan davranışlarının başında gelir, fakat çok az öğretilen bir beceridir. Anne babalar genelde çocuklarına iyi dinleme becerilerini öğretmek için hep kendilerini örnek göstermeye çalışırlar fakat bunda da pek başarılı olamazlar. Oysa yapmaları gereken söylemek değil, örnek olmalarıdır. Kendilerini, görüşlerini ortaya koymak yerine başkalarını dinlemeleri gerektiğini öğretmeleri lazım gelir.

İyi bir dinleyici olmak için ne yapılması gerektiğini sizlere anlatmaya çalışacağım. İnşallah siz de önce dinlemeyi, sonra konuşmamız gerektiğini öğrenirsiniz. Çünkü büyüklerimiz söylemiş ki ‘insanda iki kulak bir ağız vardır’.

iletişim becerileri

Dinleme organı herkesin yanlış tahmin edileceği gibi kulak değil, gözlerimizdir. Konuşan kişinin sizi dinlediğini fark ettirmek için yüzüne bakmaz, kafası karışık bir kişinin konuşan bir kişi dinlemediğini dinlemiş gibi yaptığını herkes bilir.

Birini dinliyorsanız yaptığınız bütün işleri bir kenara bırakın ve konuşan kişiye odaklanın. Konuyu anlamak için dikkatlice dinleyin. Vücut dili, ses tonu insanları dinlediğinizi küçük ipuçları olduğunu unutmayın. Aklınızdan yorum yapmayın, konuşan kişinin söylediklerini içinizden yargılamayın, sadece zihninizi açık tutarak konuşan kişinin duygularını anlamaya çalışın. Konuşan kişinin söylediklerini sorular sorarak, ne söyleyip söylemediğini hissedip hissetmediğini anladığınızı belli eden bildirimlerde bulunmaya çalışın.

Ağzını her zaman konuşmak için bir araç değil bazen de bilgi alma aracı olduğunu hatırlayın, ağzınızdan dinlediğimizi susarak gösterin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sivas Kış Sporları Merkezi Olma Yolunda

Konuşmacının söylediklerinin anlaşılması için kafamızda bir konu haritası oluşturmaya ve resimler yerleştirme çalışın ve anlamaya çalışın. Bazen konuşan kişinin neler hissettiğini anlamaya çalışın, konuşmayın teşvik edici konuşmacının düşüncelerini iyi anlatıp anlatamadığını açıklayıp, paylaşamadığını sağlayan küçük sorular sorabilirsiniz.

Konuşmacı ile her zaman aynı fikirde olmayabilirsiniz, bu da onun görüşlerine saygı duymamız gerektiğini bizlere zorunlu kılar. Çünkü aynı düşüncede olsaydık zaten yeni bir şeyler öğrenemezdik, farklı düşünceler dinlemekte kişiliğimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Birini dinlerken sabırlı olmalıyız, özellikle çocuklar konuşurken bir yetişkinin konuşması gibi olmayacağını daha uzun süreceğini bilmeliyiz. Çocukların neler söyleyeceğini az çok tahmin etsek bile söyleyeceklerini kesmeden sonuna kadar dinlemeye çalışmalıyız. Ne kadar sıkıcı olsa da çocukların konuşmalarının cümlelerini kesmeden sonuna kadar dinlemeye çalışmalıyız.

Konuşan birini dinlerken sözlü olmayan iletişim de kullanıldığı için konuşmacıların duygularını anladığınızı belli eden jest ve mimikler yapabilirsiniz.

İşte sizler için tavsiye edebileceğimiz iyi bir dinleyici profilini ortaya koymaya çalıştık. Önce dinlemeyi öğrenin, sonra da konuşma sıranı bekleyin.

Bir önceki yazımız olan İnsan Olmak başlıklı makalemizde Asil Kişi, Güçlü Kişi ve Hayat Bayram Olsa hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?