Dış Görünüşün Etkisi

Dış Görünüşün Etkisi

Dış görünüş sizce önemli mi, diye bir soru sorulsa ne diye cevap verirdiniz? Hemen hemen çoğumuz ‘hayır çok önemli değil’ diye cevap verirdik ama durumun o kadar da basit olmadığını bir araştırma ile ortaya koymuşlar.  Sosyal deney yapılıyor. Sıradan bir insanı ses geçirmeyen bir vitrinin arkasına koymuşlar, sokaktan geçen rastgele insanlara bu insan hakkındaki düşüncelerini […]

Dış görünüş sizce önemli mi, diye bir soru sorulsa ne diye cevap verirdiniz? Hemen hemen çoğumuz ‘hayır çok önemli değil’ diye cevap verirdik ama durumun o kadar da basit olmadığını bir araştırma ile ortaya koymuşlar.

 Sosyal deney yapılıyor. Sıradan bir insanı ses geçirmeyen bir vitrinin arkasına koymuşlar, sokaktan geçen rastgele insanlara bu insan hakkındaki düşüncelerini sormuşlar. Vitrinin arkasındaki insana önce çok özentili olmayan kıyafet giydirilerek sunulmuş sokaktan geçen diğer insanlara bu paspal kılıklı, bakımsız, hırpani yapılı kişi hakkında  sorular sorulmuş. Örneğin ‘bu insanı beğeniyor musunuz, beğeniyorsanız 10 üzerinden kaç puan veriyorsunuz’ gibi… Ankete katılan insanların çoğu bu insanı beğenmediğini ve 10 üzerinden 0 ile  1 puan arasında not verdiklerini görülüyor. 

İnsanda Dış Görünüşün Etkisi

Yine bahsedilen bu kişinin mesleği ile ilgili tahminde bulunmalarını istedikleri zaman da alt gruba ait kimsenin sevdiği meslekler tahmin edilmektedir. Kısaca bu kişinin kimse yüzüne bakmamış, tabiri caizse insan yerine bile konmamıştır.

Ertesi gün bu aynı kişiye bir moda stilisti tarafından daha varlıklı bir görünüm stili yapılarak aynı yere, yani vitrinin arkasına konuluyor. Yine sokaktan rastgele geçen insanlar çevrilerek özellikle kadınlara bir önceki gün kimsenin adam yerine koymadığı aynı kişi hakkında bir önceki günkü benzer sorular soruyor. Bu kişinin yaşı, mesleği, geliri vb. tahminleri soruyor ve çok ilginçtir ki bir önceki anketin tam zıttı cevaplar almaya başlanıyor. 

insanların dış görünümü davranışa etki eder mi

Bu bu araştırma sonucu bize gösteriyor ki insanların dış görünümü çok çok önemli. Elbette kendine güven de, bakışlar da duruşlar da bu cevapların olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunmakta. Ama her ne olursa olsun, önceki yıllardaki insanların insana bakış açısı ile günümüz insanı arasında dağlar kadar fark oluşmuş.

Özellikle bu kişinin geliri ve mesleğinin dış görünüşte baya etkili olması her şeyin para ile ölçüldüğünün tam bir göstergesi olduğu söylenebilir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ahlak Doğuştan mı Gelir Sonradan mı Öğrenilir

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. “Ye kürküm, ye.” lafı boşuna denilmemiş anlaşılan. Günümüzde kozmetik sektörünün ve bu sektör ile bağlantılı diğer sektörlerin hızla gelişmesinde elbette ki dış görünüşün payı büyüktür.

    Fakat şunu da unutmamak gerekir ki, insanlar dış görünüşüyle karşılansa da fikirleri ile kabul görür.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?