Diş Hekimliği Hakkında Bilgi

Diş Hekimliği Hakkında Bilgi

 Diş Hekimi Kimdir Diş hekimi insanların diş sağlığının korunmasına yardımcı olmak, ağız boşluğu ve diş sağlığı hastalıklarının tedavi edilmesi için gerekli işlemleri yapan kişidir. Diş Hekiminin Görevleri Diş hekiminin görevleri arasında hastalarının şikayetlerine çözüm bulmak amacıyla onları dinleyip, diş kaynaklı rahatsızlıklarına gidermektir. Gerektiği zaman diş röntgen filmi çekerek hastalığı teşhis eder, tedavi imkanı olan dişleri […]

 Diş Hekimi Kimdir

Diş hekimi insanların diş sağlığının korunmasına yardımcı olmak, ağız boşluğu ve diş sağlığı hastalıklarının tedavi edilmesi için gerekli işlemleri yapan kişidir.

Diş Hekiminin Görevleri

Diş hekiminin görevleri arasında hastalarının şikayetlerine çözüm bulmak amacıyla onları dinleyip, diş kaynaklı rahatsızlıklarına gidermektir. Gerektiği zaman diş röntgen filmi çekerek hastalığı teşhis eder, tedavi imkanı olan dişleri tedavi eder, tedavisi mümkün olmayan dişleri çeker. Dişlerinde apse olan hastalar için reçeteler yazarak çözüm bulur. Çekilmiş dişlerin yerine protez ve köprü yaparak yenilerini takar. Kanal tedavisi uygular, diş ve ağız ile ilgili hastalıkların tedavisi için uğraşır. Ağız sağlığı ve temizliği konularında insanlara bilgi vererek önerilerde bulunur.

Diş Hekiminin İş  İmkanları

Diş Hekiminin Özellikleri

Diş hekimi olabilmek için üst düzeyde bilgi birikimi ve genel yeteneğe sahip olmak gerekir. İnsan anatomisi hakkında ve özellikle ağız ve diş yapısı konusunda yeterli bilgiye sahip olmak gerekir. El ve parmaklarını çok iyi kullanabilme becerisine sahip olmalıdır. Fizik, kimya, biyoloji konularına ilgili ve bu alanda kendini geliştirmiş olması gerekir. Sabırla, anlayışlı sorumluluk sahibi olması gerekir. Ayrıca estetik duygusu gelişmiş kimseler olması tercih sebebidir.

Diş hekimlerinin çalışma ortamları

Diş hekimlerinin çalışma ortamları genelde kapalı mekanlar olan hastaneler, dispanserler ya da özel muayenehaneler olarak söylenebilir. Çalıştıkları ortam genelde temiz ve ilaçlanmış olur. Çalışırken zamanlarının çoğunu ayakta geçtiği için biraz yorucu olabilir. Küçük çocukların diş tedavisi yapılırken çocukların velileri ile iletişim halinde olmalıdırlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yanmayan Kıyafet Üreten İşçi

Diş Hekiminin Çalışma İş  İmkanları

Diş hekimlerinin çalışma alanları ve bulma imkanları oldukça fazladır. Son dönemlerde özel hastanelerin çoğalmasıyla diş rahatsızlıklarına karşı toplumda oluşan bilinçlenme sayesinde de özellikle çocuklarda, küçük yaştan itibaren dişlerin düzgün olarak gelişmesi için ailelerin daha titiz davrandıkları bilindiğinden mesleği olan ilgi ve ihtiyaç hızla artmaktadır. Bu sebeple ister özel muayenehane açarak, ister resmi ya da özel hastanelerde çalışarak iş bulma imkanı oldukça yüksektir.

Eğitim Bilgileri

Diş hekimi olabilmek için liseden sonra üniversitelerin Diş Hekimliği Fakültelerinde okumak gerekmektedir. Diş Hekimliği Fakültelerinde eğitim süresi 5 yıldır. Eğitim süresi boyunca insan anatomisi, insan psikolojisi olmak üzere genelde diş ağırlıklı dersler verilmektedir. Derslerin çoğu uygulamalı olup fakülte kliniklerinde hastaların diş tedavilerini ve benzer uygulamalarını görerek, yaparak öğrenilmektedir.
Meslekte ilerlemek isteyen diş hekimleri çalıştıkları kurumlarda servis şefi, başhekim, başhekim yardımcısı gibi ünvanlarla çalışarak, doktora yapabilirler, doçent, profesör ünvanlarına kadar yükselme şansları vardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?