Diş Protez Teknikeri İş İmkanları

Diş Protez Teknikeri İş İmkanları

 TANIM VE GÖREV Herhangi bir sebeple dişlerini kaybeden hastaların dişlerinin tekrar kazandırılması amacıyla diş hekimi tarafından öngörülen tedavi şekline uygun olarak çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit dişlerin protezlerinin laboratuvar ortamında çalışmalarını gerçekleştiren ve yapılmasını sağlayan kişiye diş protez teknikeri denir. Diş protez teknikerinin görevleri Ağız ve diş sağlığı teknikerleri diş hekiminin yapılan […]

 TANIM VE GÖREV

Herhangi bir sebeple dişlerini kaybeden hastaların dişlerinin tekrar kazandırılması amacıyla diş hekimi tarafından öngörülen tedavi şekline uygun olarak çene ve yüz bölgesine uygulanan hareketli ve sabit dişlerin protezlerinin laboratuvar ortamında çalışmalarını gerçekleştiren ve yapılmasını sağlayan kişiye diş protez teknikeri denir.

Diş protez teknikerinin görevleri

Ağız ve diş sağlığı teknikerleri diş hekiminin yapılan tedavide uygulama planına uygun olarak çalışmalar yapar ya da yaptırır. Diş hekimi tarafından alınan ağız ölçülerine uygun model hazırlar, hazırlanan bu modeller üzerinde sabit ve hareketli bölümü olan protezlerin şekillendirilmesine ve döküm yöntemi ile çoğaltılmasını gerçekleştirir, aynı zamanda bunlara gerekiyorsa tesviye ve cila sayesinde estetik bir görünüm kazandırmak maksadıyla ağızda güzelce kullanılmaya uygun bir şekle getirilmesini sağlar.

Diş hekimi tarafından dişli veya dişsiz şekilde alınan ağız ölçülerine uygun olarak hareketli tam ve bölümlü protezlerin meydana getirilmesinde dişlerin dizimi, modelaj ve akrilik gibi işlemlerin yapılmasına katkı sağlar. Herhangi bir sebeple kırılan, çatlayan protezlerin tamirini gerçekleştirir. Hekim tarafından uygulanan tedavi süresi boyunca planlanan hareketli ortodontik apareyleri hazırlamakla yükümlüdür. Kullanılan aletlerin bakımını ve basit tamiratını yapmakla yükümlüdür.

Diş protez teknikeri maaşı

BU MESLEK KİMLER İÇİN UYGUNDUR

Mesleğin gerektirdiği özellikler; ağız ve diş sağlığı teknikeri olmak isteyenlerin temel fen bilimlerine ilgi duyması, şekil ve uzay ilişkisi hakkında bilgi sahibi olması, el ve parmak koordinasyonu uyumlu olmalı ve bu organları çalışır durumda olmalıdır. Renkler konusunda hassas olmalı, renkler arasındaki ton farkına dikkat edilmeli, estetik duygusu gelişmiş, sorumluluk sahibi olmalı ve grup çalışmalarına katılabilecek kimseler olması gerekir.  Toza karşı alerjisi olmamalı. Çünkü kimyasallara ve toza alerjisi olanlar bu meslekte çalışamazlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Düğün Şekeri Paketleme İşi

DİŞ TEKNİKERİ ÇALIŞMA ORTAMI

Çalışma ortamları ve şartları; diş protez teknikerleri genelde laboratuvar ortamında çalıştıkları için çalıştıkları aletlerle ilgili oldukları için hastalarla doğrudan iletişimleri yoktur. Ancak gelişmiş ve büyük laboratuvarlarda çalışma şansı yakalayanlar işin özelliğine göre çalışma ortamının havalandırılması, aydınlatılması gibi bölümlerde çalışabilirler bu bölümlerde metal, döküm, tesviye gibi işlerin yapıldığı farklı gürültülü ve tozlu ortamda çalışmak zorunda kalınabilir. Porselenler ve akrilik malzemelerle çalışılan ortamlar nispeten temizdir. Çalışma saatleri farklılık gösterebilir, bazen geç saatlere kadar ya da hafta sonları da çalışmak zorunda kalınabilir.

Diş Protez Teknikeri çalışma alanları ve iş fırsatları

Diş protez teknikleri devlet hastanelerinde, diş hastanelerinde, ₩üniversite hastanelerinde ve özel hastanelere ait diş protez laboratuvarlarında çalışma hakkına sahiptirler.  Ayrıca kendilerinin de açabilecekleri diş protez laboratuvarlarında çalışma şansları mevcuttur. Ağız ve diş sağlığı teknikerleri diş hekimlerinin yönlendirmeleri doğrultusunda çalışmaları sonucunda çok yoğun tempoda çalışmak zorunda kalabilirler. iş bulma fırsatları kadın erkek de eşittir.

Diş Protez Teknikeri Olmak İçin alınması gereken eğitim

Mesleğin elde edilebilmesi için meslek liselerinin diş protez teknisyenliği bölümünde okunabilir.  Buna paralel meslek yüksek okullarının önlisans programlarında sınavsız geçiş hakkı ile ilerleyebilir. Diğer lise çıkışlılar da  YGS puanları yeterli olma koşulu ile sağlık meslek yüksekokulunun bu bölümünde eğitim alma hakkına sahiptirler.
Meslekte ilerlemek isteyenler dikey geçiş sınavlarında başarılı olurlarsa sağlık eğitimi lisans programına geçiş yapabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tıbbi Görüntüleme Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşı

Diş protez teknikeri ne kadar maaş alır?

Devlete bağlı hastanelerde devlet memuru olarak çalışılırsa normal devlet memuru maaşı olan 1500 – 2000 tl arasında ücret alabilirler. Ancak döner sermaye gelirleri de eklenirse ücretlerin de iyileşme olabilir. Özel diş protez laboratuvarlarında çalışanlar ise çalıştıkları kurumla yaptıkları anlaşmaya göre asgari ücretin 3 – 4 katı ücret alma şansına sahiptirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?