Diş Tartarını Kendiniz Temizlemeye Kalkmayın!

Diş Tartarını Kendiniz Temizlemeye Kalkmayın!

Dişlere düzenli olarak bakım yapılmazsa bakteriler çoğalarak zamanla sert tabaka meydana getirerek diş tartarı oluşur. Ağız ve diş bakımına gerektiği şekilde dikkat etmeyen kişilerde görülen diş tartarı bazen ne kadar bakım yapılırsa yapılsın herkeste görülmektedir. Dişlerde tartar oluşumunu önlemek için bazı önlemler alınabilir.

Bazı işgüzarlar evde kendileri dişetini temizlenebileceğini düşünmektedir. Oysa bu işlem faydadan çok zarar vermektedir. Çünkü tartar diş etine yapışan sert bir tabakadır. Onları kolay kolay kaldıramazsınız. Bu işlemi yapması gereken tek kişi diş hekimidir. İnternette yanlış bilgilendirme yapılarak diştaşını evde herkesin kendisinin kırabileceği yazılmaktadır. Oysa güvenli olmayan web sitelerinin yazdığı bu tavsiyelere asla itibar etmeyiniz. Diş tartarları diş hekimlerinden başkasına temizletilmesi çok tehlikelidir.

Tartar oluşumunu engellemek için neler yapılabilir?

  • Dişler her yemekten sonra mutlaka anti tartar özelliği olan diş macunları ile fırçalanmalıdır.
  • Şeker ve şeker türevi olan yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Ağız içi temizliği gerektiği şekilde yapılmalıdır.
  • Ağızla dişleri fırçalarken fırçanın ulaşamadığı bölgelere diş ipi ile temizlik yapılmalıdır.

tartar temizletmek

Bu saydığımız uyarılara dikkat edenler tartar oluşumunu en aza indirebilir. 

Bilinmesi gereken en önemli konu bütün bunları uyguladığınız halde yine de tartar oluşumuna engel olamıyorsanız bir diş hekimine gitmenizde fayda var.

Her zaman diş hekimine giderek tartar temizletmek oldukça zahmetli bir iştir ancak başka yapacak bir şey de yoktur. Diş tartarları çok sert bir yapıda oldukları için kolay kolay temizlenemez. Evde temizlemeye kalkmak dişlerinize zarar verebilir. Bu sebeple tartar oluşumunu engellemek en mantıklı iştir. Ancak her şeye rağmen engel olunamıyorsa mutlaka diş hekimine giderek bu sorunun basitçe üstesinden gelebilirsiniz.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Sınav Kazandıran Taktikler 

Tartar nasıl temizlenmelidir?

Diş Hekimi hastasının diş yapısına bağlı olarak anestezi kullanmaya gerek kalmaksızın ultrasonik ve periodontal diş aletleri ile diş taşını dişlerden kolayca ayırmaktadır. Yapılan bu işlem sonrasında diş taşı ya da tartar oluşumu tamamen ortadan kalkmaz, ancak tartar oluşumu biraz engellenmiş olur. Böylece ağızda sanki dişler dökülmüş aralarında boşluk oluşmuş gibi bir hava esince tatarların ne denli dişlerimize baskı yaptığını anlayacaksınız. Tartar temizleme işini diş hekimlerine yaptırmak daha faydalıdır. Çünkü diş hekimleri diş etine asla zarar vermez.

Diştaşı oluşumu da asla önlenemez, ancak engellenebilir. En başta verdiğiniz tavsiyelere uyarsanız tartar oluşumunu geciktirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kafkasör Yaylası'ndaki Cerattepe'de Neler Oluyor başlıklı makalemizde cerattepe, cerattepe artvin ve cerattepe maden hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ