Diyabet Kör Ediyor!

Diyabet Kör Ediyor!

Antalya ilimizin Serik ilçesinde düzenlenen Ellinci Ulusal Diyabet Kongresi Türk Oftalmoloji Derneği’nin katkılarıyla başladı. ‘Gözünü koru, diyabeti tanı’ adı verilen slogan ile tanıtımı yapılan kongre, Belek Turizm Merkezinde bir basın toplantısı ile duyuruldu. Kongrede Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı olan Profesör Doktor Reha Ersöz diyabet ve kongre süreci ile ilgili bilgiler verdi. Profesör Doktor Reha Ersöz […]

Antalya ilimizin Serik ilçesinde düzenlenen Ellinci Ulusal Diyabet Kongresi Türk Oftalmoloji Derneği’nin katkılarıyla başladı. ‘Gözünü koru, diyabeti tanı’ adı verilen slogan ile tanıtımı yapılan kongre, Belek Turizm Merkezinde bir basın toplantısı ile duyuruldu.

Kongrede Türk Oftalmoloji Derneği Genel Başkanı olan Profesör Doktor Reha Ersöz diyabet ve kongre süreci ile ilgili bilgiler verdi. Profesör Doktor Reha Ersöz diyabetin çok yönlü bir hastalık olduğunu, gerekli tedbir alınmazsa göz sağlığına da etki eden edebileceğine vurgu yaptı. Profesör Doktor Reha Ersöz gerekli önlemler alınmazsa bu hastalığın görme kaybına sebep olabileceğini dile getirdi. Diyabetin kaçınılmaz ve amansız hastalık olduğuna vurgu yapan Ersöz, bazı hastalıkların zamanında teşhis edilmesi diğer hastalıkların önlenmesine fırsat vereceğini dile getirdi. Erken tanı yapıldığı zaman hastalıkların önlenebileceğini, zamanında müdahale edilmezse bu hastalığın insanı körlük riski ile karşı karşıya getireceğini dile getirdi.

Prof. Ersöz,önlenebilir körlükler arasında diyabet hastalığının birinci sırada yer aldığına dikkat çekti. Antalya’nın Serik ilçesinde gerçekleştirilen kongrede ‘Diyabeti tanı gözünü koru’ sloganı ile farkındalık yaratmak istediklerini dile getiren Profesör Doktor Reha Ersöz,  hazırladıkları bu projenin doktorların ve hastaların da bilinçlenmesi için önemli bir aşama olduğunu dile getirerek şunları söyledi:

“Doktorlar hastalarına yılda en az bir kere göz kontrolü yaptırmaları gerektiğini hatırlatmasını istiyoruz. Burada bizim vurgulamak istediğimiz konu, halkımızın konu hakkında bilinçlenmesidir. Zamanında tanı yapılırsa diyabet hastalarının görme kayıplarının önüne geçilecektir. Bu sebeple hekimlerimizin diyabet hastalarını mutlaka göz kontrolü için yönlendirmesini istiyoruz.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Saçların beyazlamasının sebepleri-çözümleri

Türk Oftalmoloji Derneği tarafından organize edilen Ellinci Ulusal Diyabet Kongresi kapsamında bir konuşma yapan Vitreoretinal Cerrahi Birimi başkanlığını yapan Profesör Doktor Süleyman Kaynak da 2016 yılının verilerine dayanarak yaptığı açıklamada, dünya genelinde 400 milyondan fazla insanın diyabet hastalığından muzdarip olduğunu dile getirdi. Diyabet hastalarının gelecek 20 yılda 600 milyona ulaşacağını öngören Profesör Doktor Kaynak, diyabetin insanın yaşam kalitesini düşürdüğünü ve oldukça yüksek tehditlere maruz bıraktığını dile getirdi. Profesör Doktor Süleyman Kaynak diyabetten kaynaklanan sorunlar sebebiyle 2015 yılında 5 milyon insanın hayatını kaybettiğini belirtti.

Zengin insanların hastalığı olarak adlandırılan diyabetin günümüzde her insanda görülme olasılığının giderek arttığını, hatta orta ve düşük gelirli ülkelerde diyabet hastalığının hızlı bir şekilde yaygınlaştığını, diyabet hastalığının en belirgin komplikasyonlarının başında görme kaybına neden olmasını vurgulayan Kaynak konuşmasında şunları vurguluyor:

“Görme kayıplarının yarısına yakını katarak sebebiyle oluşmaktadır. Katarakt rahatsızlığı tedavi edilebilmektedir, ancak diyabete bağlı görme kayıplarının sürekli olarak arttığını tespit etmekteyiz. Oldukça geniş kitleleri etkileyen bu hastalık maliyet olarak da dünya ortalaması 5 milyar doları buluyor.Ülkemizde ise 13 milyar lira civarında bir maliyeti bulunmaktadır. Sağlık bütçesine oranladığımız zaman yüzde 6.50’lara yaklaşıyor. Türkiye diyabet rahatsızlığı için önemli bir bütçe ayırmak mecburiyetinde kalıyor.”

Diyabet Kör Eder mi!

Diyabetten kaynaklanan körlüklerin önlenebileceğini vurgu yapan Oftalmoloji Derneği Tıbbi Retina Birimi başkanlığını yapan Profesör Doktor Nur Kır ise, konu ile ilgili olarak şunları söyledi:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnatçı Gribal Enfeksiyona 'Yapay Akciğer' Tedavisi

“Diyabet hastası bir insanda görme kaybı sebebiyle televizyon seyredememe, kitap gazete okuyamama, dalgalı görme,gözümde bulanıklık oluşma, renkleri ayırt edememe veya ışık sebebiyle rahatsızlık duyuyorsa hemen bir göz hekimine gitmesi gerekir. Burada yaptığımız farkındalık projesinin amacı özellikle diyabet hastalarının mutlaka erken tanı yapılması için doktora gitmelerini sağlamaktır. Şunu herkes iyi bilsin ki diyabetten kaynaklanan körlük var. Bu rahatsızlık erken tanı ile önlenebilmektedir.”

Not: Tehlikeye dikkat çekme adına yazımızı renklendirdik. Okumada zorluk çekip çekmediğinizi kendiniz değerlendirin.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?