Diyabet Okulu, Hastalara Korunma Yollarını Öğretiyor

Diyabet Okulu, Hastalara Korunma Yollarını Öğretiyor

Metabolik bir bozukluk olan ve kandaki glukoz seviyesinin çok yükselmesi ile oluşan, daha çok çevresel ve kalıtımsal faktörlerin birleşmesiyle meydana gelen diyabet rahatsızlığını tam olarak öğretmek amacıyla Diyabet Okulu açıldı. Bolu’da bulunan İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nin Köroğlu biriminde bu hastalığa maruz kalan insanlara yönelik Diyabet Okulu hizmete sokuldu. Eğitim 2 hafta devam edecek ve eğitim sonrasında […]

Metabolik bir bozukluk olan ve kandaki glukoz seviyesinin çok yükselmesi ile oluşan, daha çok çevresel ve kalıtımsal faktörlerin birleşmesiyle meydana gelen diyabet rahatsızlığını tam olarak öğretmek amacıyla Diyabet Okulu açıldı.

Bolu’da bulunan İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nin Köroğlu biriminde bu hastalığa maruz kalan insanlara yönelik Diyabet Okulu hizmete sokuldu. Eğitim 2 hafta devam edecek ve eğitim sonrasında diyabet hastalarına ve hasta yakınlarına sertifika verileceği bildirildi. Bolu ilimizde hizmet veren İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nin Köroğlu ünitesinde diyabet hastalarına bilinçlendirmek amacıyla açtığı Diyabet Okulu’na 15 kişi rağbet gösterdi. Bu okulda eğitmen olarak Uzman Doktor Banu Başer, Diyetisyen Hülya Eren, Farmakolog Nuran Parlak, Diyabet Hemşiresi Arzu Özen ve Fizyoterapist Ömer Burak Zor hastaları uygulamalı olarak bilgilendirdi. Eğitimler sırasında diyabet hastalarının günlük yaşamda önlerine çıkabilecek her türlü problemin çözümü için önce hastalığı tanımaları, sonrasında kolay yaşamanın hedeflendi. 2 hafta devam eden olan eğitimlerde başarılı olan hasta ve hasta yakınları sertifika sahibi oldu.

Konuyla ilgili olarak çok dikkat edilmesi gereken diyabet hastalığının eğer ciddiye alınmazsa çok kötü sonuçlarla karşılaşabileceklerini hatırlatıldı.

Hastanenin Köroğlu Ünitesi’nde oluşturulan Diyabet Okulu’nda kursa katılanlara diyabet hastalığıyla ilgili olarak öncelikle genel bilgiler verildi. Bunlar; tıbbi beslenme ve tedavi yolları, kan şekerini düzenleyen ilaçlar, diyanetin oluşumunun anlatılması, diyabet hastalığının insana verebileceği zararlar, diyabetli yaşam nasıl olmalı, diyabet hastalarının insülin tedavileri, diyabet ve fiziksel etkinlikler, diyabette yapılması gereken egzersizler gibi farklı konularda uzmanlarımız hastalarımıza gerekli bilgileri düzenli olarak uygulamalı bir şekilde gösterildi. Program başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra Diyabet Okulu’na devam eden hastalarımıza diplomaları takdim edildi. Bu rahatsızlığı olan ya da olmayan herkes bu eğitime katılmak isterse hastanemizin çalışma saatleri içerisinde telefonla ya da bizzat bizlere ulaşarak eğitim alma talebinde bulunanlara gerekli destek ve yardım sağlandı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sosyal Medyadan Yaşam Sürmek

Diyabet hastalığının oluşmasındaki en büyük etkenlerden biri olarak hazır gıdaların tüketilmesi ve yanlış beslenme alışkanlığının artması olduğunu belirtiliyor.

diyabet hastaları

Türkiye diyabetli sayısı

Ülkemizde yaklaşık diyabetli olan hasta sayısı Türkiye genelinin yaklaşık yüzde 7’si kadardır. Aslında yüzde 6 nispetinde de gizli diyabet adını verdiğimiz insanlar bulunmaktadır. Bu oranları hesaba kattığınızda toplamda 10 milyon civarı diyabet hastası bulunmaktadır. Bunların altı milyonun gerçekten farkında olan diyabet hastaları 4-5 milyonu da farkında olmayan gizli diyabet adını verdiğimiz hastalardır. Ülkemizde durum böyleyken dünya genelinde ise diyabet hastası sayısı 420 milyon civarındadır. Bu hastalıkla başa çıkmak için dünya genelinde toplamda 600 milyar dolar harcama yapılmaktadır. Son yıllarda artan dengesiz beslenme ve hazır gıdaların yenilmesi diyabet hastalığını tetiklemektedir. Buna stres de eklediğiniz zaman sağlıksız beslenmeye davetiye çıkarmaktadır. Bizim amacımız insanları bilinçlendirmektir. Diyabet Okulu’nda diyabet hakkında yeterli bilgisi olmayan ya da yanlış bilgisi olan insanlara doğru bilgiler aktarmak ve okulumuzdan mezun olan hastalarımızın aldıkları eğitimi çevrelerinde doğru bir şekilde uygulamaları, anlatmaları en büyük kazanımı olarak kabul edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?