Diz Ağrılarından Kurtulma

Diz Ağrılarından Kurtulma

Orta ve ileri yaşlarda ve bilhassa kadınlarda daha sık görülen diz ağrıları insanları bazen çaresiz bırakmaktadır. Diz ağrılarının neden meydana geldiğini ve bu ağrıların tedavisi için neler yapılması gerektiğini öğrenmek için Samsun Medicana International Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde görevli Operatör Doktor Selçuk Tepe’nin tavsiyelerine uymamız gerekiyor.   Vücutta en fazla ağırlık taşıyan diz eklemi […]

Orta ve ileri yaşlarda ve bilhassa kadınlarda daha sık görülen diz ağrıları insanları bazen çaresiz bırakmaktadır. Diz ağrılarının neden meydana geldiğini ve bu ağrıların tedavisi için neler yapılması gerektiğini öğrenmek için Samsun Medicana International Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümünde görevli Operatör Doktor Selçuk Tepe’nin tavsiyelerine uymamız gerekiyor.  

Vücutta en fazla ağırlık taşıyan diz eklemi ve doğal olarak en fazla yıpranan bu eklemler insanların yaşlılık ve yanlış kullanımları sebebiyle diz eklemlerinde sorunlar meydana gelmektedir. Son zamanlarda insanlar diz ağrıları konusundaki şikayetleri giderek artış göstermektedir. Operatör Doktor Selçuk Tepe diz sağlığının nasıl korunması gerektiğini şöyle izah etti:

‘Halk arasında eklemlerdeki sıvı azalmasına kireçlenme adı verilmektedir. Orta ve ileri yaşlarda çok sık görülmektedir. Ayrıca insanların geçirdiği travma ve diz çevresi ameliyatları doğuştan gelen bozukluklar ve eklem sonrası eklem hastalıkları en önemli sebepler arasındadır. Bu sebeplere bağlı olarak obezite de eklendiği zaman risk gittikçe artmaktadır. Diz eklemlerinde bulunan kıkırdağın ilerlediği bir hastalıktır.Kıkırdak önce yumuşar daha sonra da kıkırdak tamamen harap olur biter.


Diz ağrıları

Diz ağrılarının en önemli belirtileri dizler de aşırı şişlik ve ağrı oluşmasıdır. Eklemde krepitasyon ve tutukluk olarak adlandırılan tıkırtı sesi de önemli bir belirtidir. Bu hastalığın teşhisi yapılırken röntgen ve muayene işlemi yapılmalıdır. Çok nadir olsa da CT ve MR görüntülemeleri gerekebilir. Kemik yapısında oluşan dejenerasyonun yıpranmasının derecesine göre de hastanın fiziksel özellikleri göz önünde bulundurularak kıkırdak tedavisi yapılmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Aromatik Sirke Üretimi

Hastalığın farklı evreleri olduğu için tedavide hastalığın evresine göre değişiklik arz etmektedir. Hastalık ileri aşamalarda antienflamatuar ve analjezik ilaçlar kullanılmalıdır. Bu tedaviye ilave olarak fizik tedavisi eklenebilir. Eklem içi enjeksiyonlar ve kıkırdak destekleyici ürünlerde tedaviye büyük fayda sağlayacaktır.

Eğer bahsettiğimiz tedavi süreci sonucunda şikayetler düzelmiyorsa hastanın günlük yaşantısını olumsuz şekilde etkileyecek durumda ise cerrahi tedavi yapılması şart olur. Cerrahi tedavi için artroskopik debridman diz protezi tedavisi ya da tibial astetomi tedavileri uygulanması gerekir.

DİZ EKLEMİNİ KORUMAK İÇİN NELER YAPILMALIDIR?

Kilo almamak için düzenli beslenmesi gerekir. Ağır yük taşımamak için dikkat edilmelidir. Sürekli spor ve egzersiz yapılmalıdır. Yürüyüş yapmayı tercih edenlerin ortopedik ayakkabılar giymesi gerekir. Uzun süre aynı pozisyonda ya da ayakta kalınmamalıdır. Yağlı, kilo aldıran yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Eklem ağrısına neden olacak hareketleri yapmaktan uzak durulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?