DNA Nedir, Ne İşe Yarar?

DNA Nedir, Ne İşe Yarar?

 DNA son dönemde insanlık açısından önemli bir dönüm noktası olan bilimsel bilgi terimdir. Gerçi son dönemlerde terim bazen amacının dışında kullanılması, insanların inançlarını zedelenme boyutuna getirilmekte olsa da gerçek bilimi araştıran insanlar, insanlık adına faydalı olacak çalışmalarda kullanması için fazla bir sözümüz yoktur.

DNA Nedir

DNA canlılardaki hücrelerde oluşan metabolik olayların kontrol edilmesinde rol oynayan ayrıca kalıtım meydana getiren moleküllere verilen addır.

DNA’nın Eşlenmesi

 

DNA’nın Yapısında Ne Var

DNA’nın molekülleri sarmal olarak kıvrılmış 2 zincir biçimindedir iki nikleoid zincir arasında kalan zayıf hidrojen bağı ile bir araya gelir. Oluşan hidrojen bağı zincirin karşılıklı değerleri arasında meydana gelir deney yapısındaki şekerden dolayı deoksiribozdur.

DNA’nın yapısında bulunan adenin nükleotit sürekli nükleotit ile guanin nükleotit daima sitozin nükleotit karşılıklı olarak birbirine bağlanır.

DNA’nın Özellikleri

DNA bütün canlılarda birkaç tür bulunmaktadır, d n a’nın en küçük yapı taşı gen olarak adlandırılır.

DNA’nın yapısında bulunan üçlü şifre kod adı verilmektedir.

DNA’nın farklı etkenlerin etkisiyle yapısının bozulması sonucunda denatürasyon adı verilir yapısında bozulan derya moleküllerinin yeniden önceki haline dönmesine de renatürasyon denir.

Molekülün hücrelerin bölünmesinden önce kendisini beslenmesine de replikasyon adı verilir.

DNA Ne İş Yapar

DNA molekülleri metabolik olayların düzene sokulmasını kalıtımın devamını sağlamak için özelliklerini yeni nesillere aktarır.

DNA’nın Eşlenmesi

DNA bazen eşlenmesi gerektiğinde DNA moleküllerinden birbirinin tıpatıp uyanlar birbiriyle eşleştirilebilir. DNA eşlenmesi hücre bölünmesi sonucunda d n a aktarımı gerçekleştirmek gerektirir. Eşlenme durumunda önce DNA’nın birbirine bağlı olan hidrojen bağları kopar ardından serbest duruma düşen DNA zincir uslanır temel dizilişine uygun bir şekilde kullanılmasıyla zincirler kendi eşini bularak birleşirler.

En başta DNA molekülleri zincirlerinden her biri yeni oluşan dene ağlarını yapısıyla eşleşerek oluşan yeni DNA’lar bir yarısı en baştaki dene al ait iken öbür yarısı ortamdaki yeni oluşmuş DNA ile birleşir. Bunun sonucunda da replikasyonu korunumlu bir şekilde gerçekleşmiş olur.

Bir önceki yazımız olan ISI - SICAKLIK KONUSU VİDEOLU ANLATIMI başlıklı makalemizde ISI VE SICAKLIK KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ