Doğa ve İnsan

Doğa ve İnsan

İnsanoğlunun gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların bile doğada yer aldıklarını ve doğanın bir parçası olduklarını anlaması ve onlara da değer vermesi gerekir. Mesela engin denizlerdeki mikroorganizmalar dünyamızın atmosferinde yer alan oluşumları, dolayısıyla iklimleri etkiler. Bu bakımdan doğayı bir bütün olarak korumak hepimizin görevleri arasındadır. Aksi takdirde doğayı korumak deyince aklımıza sadece kesilen ağaçları düşünmek olmamalıdır. Doğa […]

İnsanoğlunun gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların bile doğada yer aldıklarını ve doğanın bir parçası olduklarını anlaması ve onlara da değer vermesi gerekir. Mesela engin denizlerdeki mikroorganizmalar dünyamızın atmosferinde yer alan oluşumları, dolayısıyla iklimleri etkiler. Bu bakımdan doğayı bir bütün olarak korumak hepimizin görevleri arasındadır.

Aksi takdirde doğayı korumak deyince aklımıza sadece kesilen ağaçları düşünmek olmamalıdır. Doğa dediğimizde en küçük canlıdan en büyüğüne kadar bütün bir yapı aklınıza geliyorsa insanoğlunun sebep olduğu her türlü çevre kirliliğini su altı yaşamındaki dengeleri altüst olması ve yaşam düzeyi bozulmuş bütün canlıların yapısı aklımıza gelmelidir.

Doğa ve İnsan

Doğa içinde insandan başka canlıların bulunduğunu düşünmeyen insanoğlu sadece kendi yaşamını sürdürebilmek için evcil hayvanları ve yabani hayvanları da doğanın çeşitliliği içinde işlevsel olarak kabul etmelidir. Doğada yaşayan bütün canlılar için devamlılık ve doğal denge için çeşitlilik çok önemlidir.

Bu bakımdan ekolojik dengeyi ayakta tutmak için yapmamız gereken tek şey, zihnimizi ve duygularımızı her türlü kötülükten arındırmak ondan sonra da doğayı koruma altına almayı düşünürsek doğa doğal olarak korunmuş olacaktır.

Değerli okurlar, doğadaki dengelerin bozulmasına ve tahrip olmasına sebep olan şeyler doğal süreçler ve aklımıza gelmeyen müdahaleler ve uygulamalardır. İnsanoğlunun bilinçsizce sömürü amaçlı olarak doğayı karmaşık hale getirmesi ve gittikçe artan canlı türlerinin yok olmasına sebep olmaktadır.

İnsanoğlunun da doğanın bir parçası olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Bu bakımdan kendi rahatımız için mükemmel dünyamızı da tahrip ediyoruz ve içimizdeki uyumu doğa ile de uyumlu bir hale sokarak ve doğaya zarar vermeden faydalanabilirsek üstün nitelikli bir kişi oluruz. Bu sebeple insanların davranışlarında ölçülü, zihninde olgun bir şekilde doğaya uyum sağlaması kendisini geliştirecektir. Bunu yapan insanoğlu hem kendinden memnun olacak hem de doğayla dost olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Annelik Nasıl Anlatılır

İnsanın doğaya karşı yabancılaşması aynı zamanda kendinden uzaklaşmasıdır. İnsan zekasını sadece kendi iyiliği için kullanmamalıdır. İnsanoğlu dolayı korusa, doğa da insanoğlunu korur. Böylece doğadaki bütün canlılar sağlıklı bir doğal çevrede yaşamış olur.

Maalesef, insanlar bilinçsizce hareket ederek sadece ve sadece günübirlik düşünerek doğayı tahrip etmekte, kirletmekte ve ekolojik dengeyi bozmaktadır. Bunun sonucunda da erozyonlar, toprak kaymaları, heyelan ve diğer doğa olayları adını verdiğimiz afetler meydana gelmektedir. Eğer insan ve doğa uyum içinde olursa doğa insanın verdiği cezayı  kesmeyecektir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?