Doğal Afetleri Tanıyalım

Doğal Afetleri Tanıyalım

 Canlıların hayatını olumsuz yönde büyük ölçüde etkileyen doğa olaylarına doğal afet adını veriyoruz. Doğal afetler canlılara zarar verir.  Doğal afetler sonucunda can ve mal kaybına yola çıkması sebebiyle doğal afet diye anılmaktadır.

Doğal afetleri iki gruba ayırabiliriz.

Birincisi jeolojik kaynaklı doğal afetler, ikincisi meteorolojik kaynaklı doğal afetler

Jeolojik sebeplerle oluşan afetlere deprem, volkan, heyelan, tsunami, kaya düşmesi, çamur seli dahil edilebilir.

Meteorolojik kaynaklı doğal afetlere ise kasırga, tayfun, hortum, yıldırım düşmesi, sel, kuraklık, çığ sayılabilir.

Bir olaya doğal afet diyebilmek için 4 temel özelliğin meydana gelmesi gerekmektedir.

  • Birincisi, oluşacak afetin doğal şartlarda gerçekleşmesi gerekir.
  • İkincisi meydana gelen doğal afet sonucunda can veya mal kaybı meydana gelmesi gerekir.
  • Üçüncüsü doğa olayının çok kısa süre içerisinde oluşması gerekir.
  • Dördüncüsü de doğa olayının başladıktan sonra insanlar tarafından engellenmesinin mümkün olmaması gerekir.

Bu saydığımız dört temel özellik oluştuğu zaman meydana gelen durumu doğal afet adı verilmektedir. Her insan öyle ya da böyle bir şekilde doğa olaylarından herhangi birine maruz kalmış olabilir. Eğer doğrudan doğa olayına tanıklık etmediyseniz haber kanallarında, gazetelerde, ya da sosyal ağlarda doğal afetlerin haberlerini okuyup görüyorsunuzdur.

 Büyük Doğal Afetler

Meydana gelen bazı doğa olayları insanları zarara uğratsa bile yol açtığı zararlar uzun soluklu olmadığı için afet olarak adlandırmayabilir. Böyle durumlarda gösterebileceğimiz en önemli örnek toprak erozyonu olarak karşımıza çıkabilir. Gerçektetoprak erozyonu ara sıra büyük zararlara sebep olabilmektedir. Bazen bu nedenle insanlar yaşadıkları yerlerden başka yerlere göç etmek zorunda kalabilir. İşte bu verilere dayanarak toprak erozyonu bir doğal afettir diye söyleyebiliriz. Halbuki istenmeyen olay karşısında ani bir biçimde değilde belli bir süre içinde kademe kademe geliştiğinden pek farkına varamayız. İnsanlar tarafından erozyonun önlenmesi mümkün olduğu için doğal afet kapsamına alınmamaktadır.

Erozyon neye denir?

Erozyon, toprağın hava ya da çevre şartlarına bağlı olarak aşınması sonucunda bir yerden bir yere taşınmasına denir. Tarım için elverişli arazilerin meydana gelmesi için yüz binlerce yıl geçmesi gerekir. Erozyon sonrasında kıymetli toprakların kaybedilmesi ülkemiz için her yıl 1 milyar 500 milyon ton toprağın erozyondan kaynaklanan sebeplerden dolayı kaybedilmesi anlamına gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı başlıklı makalemizde Anıtkabir için ne kadar harcandı, Anıtkabir tasviri ve Anıtkabir'deki kuleler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun