Doğal Sayılarla Problem Çözümü Örnekleri

Doğal Sayılarla Problem Çözümü Örnekleri

Ortaokulda matematik dersi de ta ilkokuldan itibaren sarmal bir programdan dolayı paralel konularla devam etmektedir. İlkokul 1. sınıftaki konular genişletilerek ortaokul son sınıfa kadar anlatılmakta ve öğretilmektedir. Doğal sayılar konusu ise neredeyse matematiğin temelini teşkil ettiğinden bilmemiz ve öğrenmemiz gereken en önemli konudur. Doğal sayılarla başlayan problem çözme süreci, bir meslek sahibi oluncaya kadar devam edecektir. […]

Ortaokulda matematik dersi de ta ilkokuldan itibaren sarmal bir programdan dolayı paralel konularla devam etmektedir. İlkokul 1. sınıftaki konular genişletilerek ortaokul son sınıfa kadar anlatılmakta ve öğretilmektedir. Doğal sayılar konusu ise neredeyse matematiğin temelini teşkil ettiğinden bilmemiz ve öğrenmemiz gereken en önemli konudur. Doğal sayılarla başlayan problem çözme süreci, bir meslek sahibi oluncaya kadar devam edecektir. Yani ilk, orta, lise, üniversite ve hatta kamu personeli seçme sınavında bile belirleyici roller üstlenecektir. Dolayısıyla siz siz olun en basitinden en zoruna kadar bütün problemleri çözmeye çalışın ki ileriki dönemlerde gireceğiniz imtihanlarda apışıp kalmayın.

Problem çözmek sanıldığı kadar zor bir iş değildir. Kendinize göre geliştireceğiniz işlem basamakları sayesinde en zor problemleri bile pratik bir şekilde çözme şansı yakalayabilirsiniz. İşlem basamakları kişiye göre farklılık gösterebilir. Bazıları bir şema çizer, bazıları verilen istenen gibi tablo oluşturur, bazıları da kafasında hepsini hesaplar direkt sonucu bulur. Bütün bunlar elbette çok farklı problem çözümü sayesinde gelişir, tecrübe edilir. Kendinizi en iyi şekilde hazırlamak için çok farklı kaynaklardan beslenmenizi tavsiye ederiz. Piyasada o kadar çok güzel hazırlanmış ücretli ya da ücretsiz çalışma var ki ekonomik durumunuza göre bir seçenek bularak çalışmanız en mantıklı olanı…

DOĞAL SAYILARLA SORU ÇÖZÜMLERİ

Doğal sayılarla soru çözümü yapmak için sayıların özelliklerini iyi bilmek gerekir. Örneğin pozitif doğal sayılar ne demektir. Önceden mutlaka bilinmelidir ya da rasyonel sayı, kesirli sayı, ondalık sayı gibi matematikte sık sık tekrarlanan sayıların altyapısı iyi oluşturulmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kesirlerin Toplanması Çıkarılması

Pozitif doğal sayılar denildiği zaman aklımıza sıfır olmayan ve sonsuza kadar giden sayılar gelmediler. Doğal sayılarla problem çözümü yapılırken en sık karşılaşılan nokta nokta, işleminin alabileceği en büyük sayı ya da en küçük doğal sayı değeri kaç gibi sorunlarla karşılaşırız. Böyle durumlarda bir verilenden 2. verilenin çıkarılmalı. Eşitlenmesi, değerleri eşitlemek için çalışılmalıdır. Katları eşitleyerek değerlerin ortak bölünen sayı bulunmalıdır. Bu tür problemlerin çözümünde genelde sorular su şekilde çıkar;

Doğal Sayılarla Soru Çözümü

İki ya da üç basamaklı bir sayının rakamlarının toplama 3 katına 4 katına gibi eşitlikler verilir. Sonrasında bu sayı bulunarak ekleme yada eksiltme işlemleri istenebilir. Verilen işlemdeki sayıların tamamının pozitif farkı istenebilir veya rakamların hepsinin toplamı sorulabilir.

Öğrencilerin matematik konusunda mutlaka gerekli ön bilgilerinin olması şarttır. Aksi takdirde doğal sayılarla soru çözümü yapılırken zorlanacakları aşikardır. Bu alanda video üreterek öğrencilerin kullanımına sunan öğretmen arkadaşlar oldukça fazladır. Uygun bulduğunuz yer ve zamanda videoları sadece izlemeniz yetmez, kalem kağıt alarak işlemleri birebir ekranın karşısında tekrarlamanız sizin kazancınız olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?