Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır  

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır  

Kredi kartı nedir? Bankacılık faaliyetleri hem kurumsal hem de bireysel olarak herkesin ilgi odağı haline geldi. Doğal olarak da banka kartları hayatımızın birer parçası haline gelince sizleri  kredi kartı hakkında bilinmesi gereken konular ile ilgili aydınlatmaya çalışacağız. Kredi kartı nedir, tüketici finansman araçlarının en önemlisi olan ve en çok kullanılan kredi kartı hayatımızı kolaylaştırır. Ürün olarak nakit kullanıcı […]

Kredi kartı nedir?

Bankacılık faaliyetleri hem kurumsal hem de bireysel olarak herkesin ilgi odağı haline geldi. Doğal olarak da banka kartları hayatımızın birer parçası haline gelince sizleri  kredi kartı hakkında bilinmesi gereken konular ile ilgili aydınlatmaya çalışacağız. Kredi kartı nedir, tüketici finansman araçlarının en önemlisi olan ve en çok kullanılan kredi kartı hayatımızı kolaylaştırır. Ürün olarak nakit kullanıcı şeklinde kabul edilen kredi kartı ile cebinizde cüzdanınızda para taşımanıza gerek kalmadan para yerine kullanılan önemli bir araçtır. Her türlü ödeme işlemlerini rahatlıkla yapabilmek için tüketicilerin taksitli satış, nakit avans ve satış imkanı yakaladığı nakit kullanım aracı olarak kabul edilmektedir.

Oldukça pratik olması sebebiyle tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca ekstra olarak kullanım cazibesi bulunmaktadır. Tüketicilerin finansman ürünlerine karşı kredi kartı alternatifi kullandıkları bilinmektedir.

Kredi kartının avantajları

Son zamanlarda kredi kartı kullanımı yaygın bir şekilde artıyor. İnsanlar nakit taşımak yerine küçük bir kartla bütün işlemlerini rahatça yerine getirmektedir. Parası olmadığı halde yine para yerine kullanabileceği bu sihirli kart insanları para harcamaya yönlendirmeye başlamıştır.

Bilinçsizce kullanılırsa sonu felaketle sonuçlanacak tuzaklar sizi beklemektedir. Her türlü cazibesine ve kullanım kolaylığına rağmen ölçülü kullanmakta yarar vardır. Bankaların yaptığı farklı kampanyalar sayesinde puanlar, bonuslar, artı paralar kazandırabilir. Fakat sadece bu amaçla kredi kartı harcaması yapmak büyük tehlikedir. Çünkü maliyet unsurlarını hesaplamadan pahalı ürünlerden satın alarak borçlarını çoğaltmak tüketici zor durumda bırakabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Borcum Olmadığı Halde Niçin Kredi Alamıyorum

Kredi kartlarının faiz oranları

Bankaların uyguladığı kredi kartı faizleri kanunlar çerçevesinde günlük gönderilmiştir. Kredi kartlarının faiz oranları tüketici kredilerinin iki katlı civarında olması gerekmektedir. Kredi kartlarının maliyetleri gözle görünmese de bankalar farklı uygulamalar ile farklı ücretler almaktadır. Üyelik ücreti, kart ücreti, kart yenileme ücreti, nakit avans ücreti gibi farklı gider kalemleri hesabınıza yansıtılabilir.

Maliyeti yüksek olan bir kart kullanırken ekstra bir fatura ile canınız sıkılabilir.

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir

Kart sahibi insanlar yaptıkları alışverişlerden ya da aldıkları hizmetlerden dönem sonunda kendilerine kart veren bankalar ödeme yapmak ödemelerini kapatmak zorundadırlar. Kredi kartı sahibi insan kartı aldığın finans kurumundan veya bankadan hesap kesim tarihinden 30 gün süre içinde borcunu ödemesi gerekir.

Bu süre içerisinde yaptığı bütün harcamalar hesap bildirim cetvelinde kendisine özetle gösterilir. Bu tüketicinin isteğine bağlı olarak posta yoluyla veya mail aracılığı ile banka aracılığıyla kendisine gönderilir. Kendine iletilen bu borç 10 gün içinde kredi kartını aldığı bankaya tüketicinin ödemesi gerekir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemek

Tüketici kredi kartı borcunun tamamını ödeyecek durumda değil ise en az asgari ödeme tutarını ödemek zorundadır. Ödenmeyen kısmına ise yasal faiz uygulanacaktır. Tüketici kredi kartı ile yaptığı harcamaların asgari ödemesini veya borcun tamamını ödeyemezse banka yapılan harcamaların toplam tutarına yasal faiz uygulayacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Goji Berry (Kurt Üzümü) Yetiştirip Para Kazanmak

Kredi kartı kullanmanın avantajları

Yerine göre kullanıldığı zaman kredi kartları faydalı bir araçtır. Özellikle kayıt dışı ekonominin kayıt altına almak için önemli bir fırsattır tüketicilerin yaptığı kartlı alışverişlerde vergi kaçırmak imkânsızdır. Çünkü kayıt dışı bir durum asla söz konusu olamaz devlet kayıt dışı harcamaları kayıt altına almak için kredi kartı alışverişleri özendirmektedir.

Kredi kartı kullanırken dikkat edilmelidir. Kredi kartı olan bir kişi harcama limitini çok iyi ayarlamalıdır. Gelir kadar limit belirlenmelidir. Birden fazla kredi kartı taşımamalıdır. Gereksiz harcama yapmamalıdır. Bankaların kredi kartı kampanyası tuzaklarına düşmemelidir. İhtiyacı olan ürünleri satın almalıdır. Satın almadan önce mutlaka hesap yaptığı planlandığı ürünleri hizmetleri satın alınmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?