Doğru Nefes Kullanımı

Doğru Nefes Kullanımı

Doğru nefes alıp vermenin çok önemli olduğunu insanların çoğu bilmiyor, hatta bu işin farkında bile değiller. Oysa doğru yapılan soluk alıp verme işi bizlere sağlıklı yaşamın kapılarını aralar, yaşama sevincine ortak eder. İDEAL NEFES ALIP VERME  Siz de istediğiniz kadar doğru nefes alıp verme egzersizi yapabilirsiniz. Burnumuzdan aldığımız nefesi 4 saniye alıp, 8 saniyede vermeniz […]

Doğru nefes alıp vermenin çok önemli olduğunu insanların çoğu bilmiyor, hatta bu işin farkında bile değiller. Oysa doğru yapılan soluk alıp verme işi bizlere sağlıklı yaşamın kapılarını aralar, yaşama sevincine ortak eder.

İDEAL NEFES ALIP VERME

 Siz de istediğiniz kadar doğru nefes alıp verme egzersizi yapabilirsiniz. Burnumuzdan aldığımız nefesi 4 saniye alıp, 8 saniyede vermeniz gerekiyor. Ağzınızdan tabi ki yani 4 – 8 arası durumu kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Yani nefes verme süresi, nefes alışımızdan her zaman daha uzun olması gerekmektedir. Eğer yapabiliyorsanız nefesinizi 10 – 15 saniye kadar süre içinde verirseniz daha başarılı olursunuz. İnsanların şarkı söylemek için kullandığı nefes diyaframdan alınır. Aynı zamanda kaburga nefesi olarak da adlandırılır.

soluk alıp verme egsersizleri

Bir örnekle açıklamak gerekirse, nefes burnunuzdan alınarak akciğerlerin alt kısmına gönderilir, karnımızda belimizde ve kaburga bölgemizde yana öne doğru açılma gerçekleştirmesi gerekir. Bunu yapmak için göğüs kafesimiz ve omuzlarımızla da desteklemeliyiz.  Doğru nefes alıp vermenin en uygun olanını yukarıya doğru, aşağıya doğru inip çıkılmamalı, tam tersi ön taraftaki alanı kullanacağız ve ağızdan boşaltıp, sesimizi burundan, nefes aldığımızda orta kısım, göbeğinizin orta kısmı ile hem ileriye doğru hem yana doğru genişlemektedir.

Bu çalışmayı istediğiniz zaman, istediğiniz kadar yapabilirsiniz hiç bir sakıncası yoktur. Bu çalışmayı nefesinizin gittiği yere kadar yavaş yavaş diyafram kaslarınızdan boşaltmanız en iyi çalışma sistemidir. Nefes sürelerine bakarak çalışmalarınızı artırmaya çalışabilirsiniz.  Bu  çalışmayı sürekli yaptığımız zaman bu egzersiz sonucunda nefes verme süresini oldukça uzatabilirsiniz. 20 saniye, 30 saniye yapamıyorsanız bir dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Bir çalışma olarak da burnunuzdan aldığımız nefesi ağzınızdan kesik kesik, tıs tıs tıs tıs şeklinde verebiliriz.

Doğru yapılan soluk alıp verme egsersizleri baş ağrısı başta olmak üzere kalp ve tansiyon rahatsızlıklarına karşı önemli bir kalkan olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hızlı ve Kolay Kredi Veren Bankalar

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?