Dolandırıcılık Bir Türlü Önlenemiyor

Dolandırıcılık Bir Türlü Önlenemiyor

Nitelikli ya da niteliksiz dolandırıcılık masum insanları derinden etkiliyor. Dini duyguların istismar edilerek ya da meslek, siyasi, bilişim yoluyla, kooperatif yöneticiliği, serbest meslek, bankalar, krediler yoluyla yavaş yavaş insanlar mağdur edilmektedir. İnsanların aklına dolandırıcılık olarak genelde, planlı bir şekilde aldatmaya yönelik kasıtlı yapılan fiziksel mağduriyet gelmektedir. Aslına bakarsanız sadece bu tür yapılan aldatmacı davranışlar dolandırıcılık […]

Nitelikli ya da niteliksiz dolandırıcılık masum insanları derinden etkiliyor. Dini duyguların istismar edilerek ya da meslek, siyasi, bilişim yoluyla, kooperatif yöneticiliği, serbest meslek, bankalar, krediler yoluyla yavaş yavaş insanlar mağdur edilmektedir.

İnsanların aklına dolandırıcılık olarak genelde, planlı bir şekilde aldatmaya yönelik kasıtlı yapılan fiziksel mağduriyet gelmektedir. Aslına bakarsanız sadece bu tür yapılan aldatmacı davranışlar dolandırıcılık olarak kabul edilmemelidir. Hileli davranışların her biri, insanları aldatmaya yönelik olarak yapılan kasıtlı eylemler doğrudan dolandırıcılığa girmektedir.

Dolandırıcılık nedir

Türk Ceza Kanununun 157. ve 158. maddeleri dolandırıcılığı şu şekilde izah etmektedir;

Hileli davranışlar yaparak bir insanı aldatıp, ona ya da başkasına zarar vermeye yönelik, başkasına ya da kendisine fayda sağlamak amacıyla bu eylemi gerçekleştiren kişi dolandırıcı olarak kabul edilir. Yapılan haksız kazanç ise düpedüz dolandırıcılık.

Nitelikli dolandırıcılık

158. maddede ise dolandırıcılık suçunun nitelik halleri sıralanmıştır. Buna göre nitelikli dolandırıcılıklar şunlardır;

 • Dini inanç ve duyguların istismar edilerek aldatılması
 • Bir insanın zor durumunda veya tehlikeli alanından faydalanarak zarar etmesine sebep olmak
 • Bireyin algılama yeteneğinin azaltılması yoluyla fayda sağlamak
 • Dernek, vakıf, siyasi parti, meslek kuruluşları, kamu kurum-kuruluşları, tüzel kişilikler olarak menfaat temin etmeye çalışmak
 • Bilişim yoluyla kredi, finans, para kullandırarak insanların zarara uğratılması
 • Basın yayın araçları vasıtasıyla insanların zarara uğratılması
 • Şirket yönetici ya da ticaret erbabı olan kişilerin yaptığı çalışmalar sırasında hileli hal ve hareketleri
 • Kooperatif kurup hisse satan yöneticilerin organize faaliyetleri
 • Serbest meslek sahibi olan insanların mesleklerin avantajını kullanarak kendilerine duyulan güveni, kendi menfaatleri için kullanmak
 • Kredi, finans, para hak etmeyen kişilere haksız yere kredi sağlayan banka yetkilileri
 • Sigortalı bir pozisyonda sigortadan faydalanmak amacıyla yapılan hileli hareketler
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı?

nitelikli dolandırıcılık suçu olarak kabul edilir.

Basında sık sık dolandırıcılık örneklerine rastlarız. En çok da bilindik, herkesin haberlerde çok sık karşısına çıkan polis, hakim, savcı, avukat ve benzeri kişilerin kılığına girerek insanların zor durumda bırakılması sonucunda ortaya çıkan dolandırıcılıklar dikkat çekmektedir. Buna benzer örnekler çok sık yaşanıyor ancak nedense failler gereken cezayı bir türlü alamıyor.

Dolandırıcılık Yöntemleri

Dolandırıcılık türleri

En yaygın kullanılan dolandırıcılık türleri bankaların ATM’lerinde şifre çalmaya çalışan simsarlar. Dolayısıyla kesinlikle şifrenizi hiç kimseye söylemeyin, paylaşmayın. ATM yakınlarında dolaşan ve tanımadığınız insanların size yardım tekliflerini de asla kabul etmeyin. ATM ile herhangi bir sorun yaşadığınızda oradan kesinlikle ayrılmayın çalıştığımız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak durumu haberdar edin. Kişisel bilgiler başkaları ile paylaşılmamalı. Telefonda sık sık yaşanan sağlık sigortası yol yardımı kredi verme internet değiştirme sigortadan para kazanma gibi size yardım ya da borcunuz olduğunu söyleyen insanlara da itibar etmeyin. Anlayın ki benzer bir telefon sizin arıyorsa dolandırıcıların ağına düşmek üzeresiniz. Cevap vermeden telefonu kapattın.

Dolandırıcılardan nasıl korunmalıyız

Dolandırıcıların en sık başvurduğu yöntemler arasında güvenilir olduğu düşünülen 444 ya da 0850 ile başlayan numaralardan arayıp, insanların geçmiş dönemlerde kullandığı kredi borçları ya da masraflarını geri alabileceklerini söyleyip şifre çalışmaya yönelik hareketlerdir. Hesap bilgilerinizi, şifrelerinizi sizden isteyip, bırakın geçmiş dönemlerdeki hak kaybınızı size kazandırmayı, mevcut hesaplarınızdaki 3-5 kuruşu da çalmaya göz dikenlere sakın fırsat vermeyin.

Son yıllarda insanların yoğun ilgi gösterdiği sosyal medya aracılığıyla da dolandırıcılık yaygınlaştı. Bu anlamda sahte hesaplarla insanlara yakın arkadaşı, eşi, çocuğu, askerlik arkadaşı, bir yakını gibi tanıtıp başının belaya girdiğini; çok acil para ihtiyacı olduğunu söyleyen, mesaj atan insanlara kesinlikle inanmayın, mağdur olmayın.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Obezite Nedir? Obez Sınırı Kaç?

Son olarak dikkatimi çeken bir soygun çeşidini de paylaşmak istiyorum. Havalimanlarında havayolu şirketlerinin unutulan elektronik eşyaları ucuz fiyata sattıklarını söyleyen kişiler, insanların telefon numarasını, T.C. numarasını, banka hesap numaralarını ve benzeri özel bilgilerini çalmaya çalışıyor. Güya son model cep telefonlarını onda biri fiyatına satacaklarını, çünkü bu ürünlerin sahiplerinin çıkmadığını, dolayısıyla maliyetine yani sadece vergi masraflarını alacaklarını söyleyenlere de inanmayın.

Özetle haksız yere, bir malın değerinin çok altında bir şey satacaklarını, ucuza mal vereceklerini söyleyenler anlayın ki dolandırıcı zihniyetine sahip insanlardır.

Dolandırıcılıkta Yöntemler

Suçüstü yakalanan dolandırıcı serbest bırakıldı!

İnsanları dolandırmak için farklı yöntemler geliştiren hırsızlar polisin takibi sonunda yakayı ele verdiler. Konya’nın Selçuklu ilçesinde ikamet eden N. K. isimli bir vatandaşı kendilerini polis olarak tanıtarak telefon dolandırıcılığı yapanları, gerçek polislerin taksi şoförü kılığına girmesi sonucunda yakaladılar.
Konya’da gerçekleşen bir olayda N. K. isimli bir vatandaşı telefonla arayıp 25 bin lira değerindeki ziynet eşyalarını alıp giden ve ertesi gün de bankadaki hesaplarını da çekmesini söyleyen dolandırıcıları taksici kılığına giren gerçek polisler yakaladı.
Hırsızların yöntemleri insanları çaresiz bırakabiliyor. Bu dolandırıcılık hikayesinde ise kullandıkları argümanda, polis kılığına giren çete elemanları ‘polisin kuyumcu soygununda ele geçirdiği dolandırıcıların üzerinden (N.K.) vatandaşa ait kimlik bulunduğunu, bu amaçla evde olan altınları kontrol etmek istediklerini bunu yapmaları için de ev sahibinin bütün altınlarını bir poşete koyarak daha sonra eve gelecek olan komiser arkadaşlarına verilmesi’ gerektiği söylendi. Zavallı vatandaş da bu dolandırıcılara inanarak evdeki bütün altınlarını toplayıp buzdolabı poşetine yerleştirdi. Daha sonra polis kılığında gelen dolandırıcıya teslim etti. Daha sonra aynı vatandaşı arayan polis kılığındaki dolandırıcılar vatandaşı telefonla arayarak bankadaki hesaplarının olup olmadığını kontrol ettiler. Bankada yaklaşık 1 milyon lira parası olduğu öğrenilen vatandaşa 186 bin lirasını çekmesi talimatı verildi. Bu esnada büyük bir dolandırıcılık örneği, mağdur vatandaşın yanına gelen akrabaları tarafından fark edildi ve hemen gerçek Polise haber verildi.
Durumu haber alan Konya Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro ekipleri dolandırıcılarla iletişim halinde olan kadının telefonunu sürekli açık bırakmasını istediler. Özel ekip, dolandırıcıları yakalamak amacıyla bir çalışma başlattı. Bu amaçla bir poşetin içine sahte paraları doldurup hazırladılar. Kadına dolandırıcıların tren istasyonuna gelmesini orada parayı teslim edeceğini söylemesini istediler. Böylece kadın taksici kılığındaki polislerin kullandığı ticari taksiye bilerek parayı teslim etmek için istasyona gidildi. Ancak dolandırıcılar kadının paraları çöp kutusuna bırakması gerektiğini, bunun içinde bir marketin önüne gelmesini söylediler. Kadın ve polis kılığındaki taksiciler istenilen yere gittiler parayı dolandırıcıların istediği çöpe kadın bıraktı. Tam bu sırada çevrede geniş önlem alan polis dolandırıcıları suçüstü yakalandı ve gözaltına alındılar.
Yakalanan dolandırıcılar 24 yaşındaki Mehmet Yaşar G. ve İsmail A. sorgulamanın ardından adliyeye götürüldü. Adliyede yapılan sorgulama neticesinde İsmail A. adlı dolandırıcı tutuklandı ancak Yaşar G. adlı dolandırıcı adli kontrol kararı verilerek serbest kaldı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnsanların İlk Tapındığı Yer; Göbeklitepe

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?