6. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Dolaşım Sistemi Konusu

6. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Dolaşım Sistemi Konusu

6. sınıf Fen Bilimleri dersinde bugünkü konumuz dolaşım sistemi. Dolaşım nedir, bunu anlatalım. Dolaşım denildiği zaman aklımıza ne gelir, ne işe yarar. Dolaşım sistemi içinde kanın, damarlar ve kalpten oluşan bir sistemi içerir. Kalbimizin vücudumuza var olan enerji ve oksijenin göndermesi ve böylece vücuttaki atık gazların dışarı atılmasını sağlayıp tekrar yeni temiz gazların kalbi getirilmesini […]

6. sınıf Fen Bilimleri dersinde bugünkü konumuz dolaşım sistemi. Dolaşım nedir, bunu anlatalım. Dolaşım denildiği zaman aklımıza ne gelir, ne işe yarar. Dolaşım sistemi içinde kanın, damarlar ve kalpten oluşan bir sistemi içerir. Kalbimizin vücudumuza var olan enerji ve oksijenin göndermesi ve böylece vücuttaki atık gazların dışarı atılmasını sağlayıp tekrar yeni temiz gazların kalbi getirilmesini kalpte temizlenmesine ve burada pompalanmasına dolaşım diyoruz.

 Vücudumuzun en ince ayrıntısına kadar damarlar ile donatılmıştır. Bu damarlar üçe ayrılır; atardamarlar, TOPLARDAMARLAR ve kılcal damarlar olarak üç grupta incelenir. atardamar dediğimiz zaman kalbimizden bütün vücudumuza gönderilen taşındığı damarlarda atardamar olarak adlandırılır. Temiz kanların gönderildiği bütün vücuda yayıldığı damarlara atardamar adı verilmektedir. Toplardamar ise vücudumuza yayılmış olan kirli kanların temizlemek üzere kalbe toplanması gerekmektedir. İşte bu sebeple de toplardamar adını almışlardır. Kalbe getiren Kanlar Elbette kirli kan olduğunu Sizler de tahmin edebilirsiniz, kalbe gelen bu kirli kanlar kalp tarafından temizlendikten sonra yine bütün vücuda pompalar gönderilmektedir. Bu işlem in uç noktadaki kılcal damar adı verdiğimiz kanallara kadar ulaşabilmektedir işte vücudumuzdaki bu sürekli devirdayım halindeki harekete dolaşım adı verilmektedir.

Dolaşım sistemimizin en önemli parçaları Demek ki kalp, damarlar ve kan olarak aklımızda kalması gerekmektedir. Altıncı sınıf fen bilgisi dersinin dolaşım sistemi konusunu daha iyi öğrenebilmek için video konu anlatımı iyice takip etmenizi görsellerden yararlanmanızı tavsiye ederiz. 6. Sınıf Fen Bilimleri Dersi Dolaşım Sistemi Konusu net bir şekilde anlatılmıştır. Motive olup bu video izlendiğinde sınavlardan en az 100 alırsınız. Hepinize iyi günler sevgili arkadaşlar. Tabii ki düzenli olarak ders çalışılmalı ve eksik taraflarınız belirlenmeli. Yanlışınız varsa düzeltilmelidir.

Bir önceki yazımız olan 8. SINIF TÜRKÇE ZAMİR-ADILLAR TESTİ başlıklı makalemizde ADILLAR- ZAMİRLER KONU TARAMA TESTİ ve ZAMİRLER VİDEOLU KONU ANLATIMI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  PARAGRAF KONUSU VİDEOLU KONU ANLATIMI

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?