Dostluk Öldü mü?

Dostluk Öldü mü?

Dostluk, insanların en yüce değerlerinden birisi olduğunu hemen hemen herkes bilir. İnsanların çoğu dostluğun anlamını, taşıdığı değeri kavrayamadılar. Eğer bir elinizin parmağı kadar dostlarınız varsa gerçekten çok şanslısınız, hatta iki tane dostumuz varsa fena sayılmaz. Dost, en zor anında insanların düşünmeden aklına hiçbir soru işareti gelmeden arayabilir, ihtiyacını giderebilmek için başvurduğu arkadaşlarının olması anlamına gelir. […]

Dostluk, insanların en yüce değerlerinden birisi olduğunu hemen hemen herkes bilir. İnsanların çoğu dostluğun anlamını, taşıdığı değeri kavrayamadılar. Eğer bir elinizin parmağı kadar dostlarınız varsa gerçekten çok şanslısınız, hatta iki tane dostumuz varsa fena sayılmaz.

Dost, en zor anında insanların düşünmeden aklına hiçbir soru işareti gelmeden arayabilir, ihtiyacını giderebilmek için başvurduğu arkadaşlarının olması anlamına gelir. Dostluğun ana prensiplerinden biri iki insan arasında güçlü bağların oluşması demektir. İnsanların ten renkleri farklı olabilir ancak yaşam ilkeleri birbiriyle bağdaşıyorsa duygu ve düşüncelerini birbiriyle örtüşmesi onların dostluğunun pekişmesine yardımcı olur.
Dostluk değeri denilince içinde çok fazla insani değerlerin bir arada bulunduğu paylaşım, yardımlaşma, fedakarlık, sevgi duygularının doğurduğu ortak değerler noktasında buluşmak anlamı vardır.

Dostluklar

Üzüntülerin, acıların, düşüncelerin, eşyaların hiç düşünmeden karşıdaki duygu ortağına feda edilmesi gerçeği dostluğun temel ilkelerinden bazılarıdır. Bir insan hiç düşünmeden karşıdaki insan için her şeyini feda edebiliyorsa onu zor durumdan kurtarmak için varını yoğunu, gecesini gündüzünü hiç hesaplamadan feda edebiliyorsa o zaman gerçek dostluktan bahsedilebilir.Kalbinde dostluk değeri taşıyan insanlar her zaman birilerine iyilik yapmak ister, birilerini sevmek ister, bütün insanlarla her şeyini paylaşmak ister ve sorunlardan uzak iyi geçinen insanlar olduklarını bilmemiz gerekir.

Dostluk çok kısa sürede gelişen bir kaynaşma, yakınlaşma değildir, dostlukların oluşabilmesi için uzun yılların geçmesi ve bunun karşılığında insanların karşıdaki kişiye her türlü fedakarlığı sağlaması beklenir. Dostlukta yalan, riya, kötü amaç,  çıkar, bencillik asla söz konusu olmaz, dostlukta her şey açık ve nettir. Kırılma, darılma, gücenme olmaz. Çünkü unutulmaması gerekir ki sadece ve sadece dostlarınız size gerçekleri söyler. Acı bile olsa, hoşumuza gitmese bile gerçekleri sadece dost olan, dost olabilen kişiler söyler. Sürekli yüzünüze gülen, sizin iyi yönlerinizi söyleyen kişiler asla dostunuz olamaz. Çünkü sizin iyiliğinizi isteyen, sizin zor durumda kalmanıza gönlü razı olmayan rezil olmanızı asla kabullenmeyen kişiler size açık sözlülükle yanlışınızı, doğrunuzu hiç çekinmeden söyleyebilir. Aksini söyleyen yani durmadan sizin iyi olduğunuzu güzel olduğunuzu iyi yönlerinizi söyleyip sizi övenler sizi şımartanlar dostunuz değil, tam tersine sizden beklentisi olan çıkarcı kişilerdir diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İyi Vatandaş Nasıl Olur

Dostlar birbirinin yanında konuşurken konuşacaklarını, söyleyeceklerini önceden kafasından tasarlayıp, kurgulayıp konuşan kişiler değildir. Dost olan kişiler birbirinin yanında içinden geçirdiği her şeyi yüksek sesle söylemekten çekinmeyen kişilerdir.

Yukarıdaki özelliklerini saydığımız dostluk tanımlarına uyan arkadaşlarınızdan kesinlikle ayrılmayın, onları kaybetmeyin, o arkadaşlarınıza sıkı sıkıya sarılabilirsiniz. Biliyoruz biraz düşündünüz ama bu özellikte 1 kişi bile aklınıza gelmedi. Üzülmeyin, sadece siz değil, hemen hemen herkes sosyal yalnızları oynuyor. Çağ böyle ama siz inadına dost sahibi olmak için kişiliğinizi, duruşunuzu bozmayın. Biri bir gün sizi anlayacaktır. İnsanlar ve zamane değişir lakin dostluk kalıcıdır.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?