Dünya Kalite Tasarım Ödülüne Sarp Yachts İpotek Koydu

Dünya Kalite Tasarım Ödülüne Sarp Yachts İpotek Koydu

Antalya’da faaliyet gösteren Sarp Yachts firması ürettiği ultra lüks yatlarla birçok uluslararası ödüle adeta ipotek koydu. Tasarımda dünyasının oskarı olarak kabul gören The German Design Award 2019’da aldığı ödül sürpriz sayılmadı. Önceki yıllarda rekor fiyatla sattığı yatlar hala hafızalarda. Bu sene de yeni nesil hybrit motor yat serisinde öncü teknesi XSR 85 ile ‘Special Mention’ […]

Antalya’da faaliyet gösteren Sarp Yachts firması ürettiği ultra lüks yatlarla birçok uluslararası ödüle adeta ipotek koydu. Tasarımda dünyasının oskarı olarak kabul gören The German Design Award 2019’da aldığı ödül sürpriz sayılmadı. Önceki yıllarda rekor fiyatla sattığı yatlar hala hafızalarda.

Bu sene de yeni nesil hybrit motor yat serisinde öncü teknesi XSR 85 ile ‘Special Mention’ ödülüne layık görülürken, Nacre 60 ile de ‘Winner’ ödülünü almaya hak kazandı. Sarp Yachts firması 3500 m2 kapalı, 8000 m2 açık alanda faaliyet gösteriyor.

Sarp Yat

Antalya Serbest Bölgesi’nde faaliyet gösteren Sarp Yat firması geçtiğimiz yıllarda da 46 metrelik çelik gövdesi  ile  üst tarafı karbon fiber takviyeli olan 22 buçuk milyon Euro değerindeki lüks kompozit yatı denize indirerek hizmete sundu. Denize indirilen yata  ‘Sarp 46’ adı verildi. Üst tarafları karbon fiber ile takviye edilen, çelik gövdesi bulunan 46 metrelik süper yatın tershaneden karayolu ile denize ulaştırılması için bir kilometrelik mesafenin  uzun çabalarla yatın denizle buluşması sağlandı.

Sarp 46 adı verilen lüks yatın kime satıldığı henüz açıklanmadı. Çok önemli ve mutlu bir gün geçirdiklerini ifade eden Sarp Yat Genel Müdürü Ünal Şakar, uzun süren çalışmalarının karşılığını somut bir şekilde görebildikleri önemli bir gün yaşadıklarını ifade etti. Tersanelerinde üretilen ilk yat olması sebebiyle de Sarp 46 kendileri için çok önemli ve özel olduğunu söyledi. Ünal Şakar bugüne kadar Türkiye’de bu boyutta ve bu kombinasyonda üretilmiş başka bir tekne olmadığını belirterek, 1000 beygir gücünde motoru bulunan bu teknenin her türlü deniz koşulunda seyredebilme özelliğine sahip mega lüks bir yat olduğunu ifade etti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tatil Plaj Şemsiyesi ile Güzeldir

Sarp Yat Tersane Müdürü olan Emre Sandan ise konuyla ilgili olarak, teknenin iç ve dış tasarımı ile İtalya’dan en iyi yat tasarımı ödülü aldıklarını, iç tasarım özelliği ile de Dünya Kalite Tasarım Ödülü, Kompozit Derneği tarafından da kombinasyonda bulunan ilk yat olması sebebiyle en iyi kombinasyon ve inovasyon ödülünü aldıklarını  ifade etti.

Osman Tanju Kalaycıoğlu tarafından yapılan dış tasarım en mükemmel mühendislik hesapları ve üretim çizimlerini bünyesinde barındırdığı ifade edildi. Teknenin  tasarımını İngiliz Adam Lay yaptı. Teknenin Türkiye’de yapılan ilk proje olarak Türk gemi mühendisleri tarafından 3 boyutlu bilgisayar ortamında yapılan ve bilgisayar analizlerinden faydalanılarak üretilen ilk tasarım olduğu belirtildi.

Sarp 46 adı verilen yat 9 mürettebat ve 12 misafir ile rahatlıkla yaşanılabilecek önemli bir tekne olduğu bildirildi. Teknede, her odada olmak üzere 2 adet tuvalet, 2 adet banyo ile günlük yaşam alanları, ana güverte, salon ve yemek odası, bar köşesi, 3 salon, güverte, hazırlık mutfakları, mürettebat mutfak ve dinlenme bölümleri, çamaşırhane, köşeli 3 salon, güneşlenme alanları, 15 kişiye yakın yemek yeme olanağı sunan üst güverte, açık yemek alanı, jakuzi, güneşlenme ve bar bölümleri mevcut olduğu bildirildi.

Bir önceki yazımız olan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar başlıklı makalemizde Tıbbi Laboratuvar Teknikeri, Tıbbî laboratuvar teknikeri iş imkanları ve Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?