Dünya Sağlık Örgütü’nün Görevleri

Dünya Sağlık Örgütü’nün Görevleri

Dünya Sağlık Örgütü Ne Zaman Kuruldu 1945 yılında Birleşmiş Milletler Konferansı Dünya’daki bütün halkların sağlığının korunması, dünya barışı ve güvenliğinin sağlanması için önem arz eden sağlık sorunlarının bir an önce düzenlenmesi amacıyla toplantı düzenlemiş ve bu sorunlara karşı birlikte hareket edilmesi fikri konferansa katılan üyeler tarafından kabul edilmiştir. 1 yıl sonra 1946 yılında New York’ta yapılan […]

Dünya Sağlık Örgütü Ne Zaman Kuruldu
1945 yılında Birleşmiş Milletler Konferansı Dünya’daki bütün halkların sağlığının korunması, dünya barışı ve güvenliğinin sağlanması için önem arz eden sağlık sorunlarının bir an önce düzenlenmesi amacıyla toplantı düzenlemiş ve bu sorunlara karşı birlikte hareket edilmesi fikri konferansa katılan üyeler tarafından kabul edilmiştir.

1 yıl sonra 1946 yılında New York’ta yapılan uluslararası sağlık konferansı 51 ülke üyesi ile toplanarak Uluslararası Çalışma Örgütü, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü, Gıda ve Tarım Örgütü, Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu, Kızılhaç temsilcileri de konferansa katılarak dünya sağlık örgütünün temeli olan anayasayı oluşturarak kabul etmişlerdir.

WHO Dünya Sağlık Örgütü

Dünyadaki sağlık sorunlarına daha etkin çözüm bulmak dikkat çekmek amacıyla her yıl 7 Nisan günü Dünya Sağlık Günü olarak kutlanması benimsenmiş, bölgesel ulusal olarak dünya ülkelerinin 7 Nisan’da Dünya Sağlık Günü kutlaması yapılmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütüne 200 civarında üye olarak katılmış bu sayı her gün gittikçe atmaya devam etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü sağlık alanında her türlü çalışmalarda yönetici ve koordinatör sıfatı ile hareket eder.
Birleşmiş Milletler sağlık idareleri meslek bölümleri uygun görülecek insan için faydalı bütün örgütlerle her türlü işbirliği yapar ve sürdürür.
Dünyadaki sağlık sorunlarının giderilmesi için bütün hükümetlerle işbirliği yapar ve her türlü desteği sağlar.
Dünyadaki bütün ülkelerle ve topluluklarla acil yardım yapma ve sağlık hizmeti götürme konusunda gereken her türlü desteği sağlar.
Birleşmiş Milletlerin istemesi halinde, sömürge altındaki ülkelerin halklarını ve toplulukların ada sağlık hizmeti vermek acil yardımlarda bulunmak sağlık örgütünün hizmetleri arasındadır.
Dünya Sağlık Örgütü Dünyadaki beslenme, barınma, ekonomik ve çalışma koşulları ile eğlence alanlarında da çevre sağlığının düzenlenmesi bakımından gerekli bütün unsurlarla işbirliği yaparak çalışmalar yapar.
İnsan sağlığının gelişmesi konusunda katkı sağlayacak her türlü bilim ve meslek gruplar ile işbirliği yapar.
Ana ve çocuk sağlığı lehine çalışmalar düzenlemek ana ve çocuk sağlığı sorunların da her türlü desteği sağlamak için çalışmalarda bulunmak.
Ruhsal sağlık sorunlarının giderilmesi için insanlar arasında sağlıklı ilişkilerin oluşturulmasını yönelik her türlü çalışmaları yapmak.
İnsanların sağlığı gerektiği şekilde önem vermesi için kamuoyu oluşturma çalışmaları yapmak.
Gıda konusunda biyolojik çalışmalar alanında yiyecek içecekleri ilişkin uluslararası standartları sağlık sorunlarına engel olacak çalışmalar yapmak.
Söz konusu sağlık olan her türlü bilgi oluşturmak insan sağlığını tehdit edecek durumlar karşısında önlem almak önerilerde bulunmak gerekirse yardımlar yapmak Dünya Sağlık Örgütünün önemli görevleri arasındadır. Sadece bunlar değil, diğer çok hususi sorumlulukları da vardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öksürüğü Anında Durdurmak

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?