Dünya ve Ahiret Hayatı

Dünya ve Ahiret Hayatı

Yüce Allah insanoğlunu yaratmış onu denemek için de imtihana tabi tutmak için ona iki hayat vermiştir. ”Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyurmuştur. (Zâriyât sûresi 56’ncı ayet) ”Yüce Allah ile beraber başka bir tanrı edinmeyin, zira ben size O’nun tarafından gelmiş açık bir uyarıcıyım.” buyurmaktadır. Peygamber efendimiz de O’nun buyruğu üzerine […]

Yüce Allah insanoğlunu yaratmış onu denemek için de imtihana tabi tutmak için ona iki hayat vermiştir. ”Ben cinleri ve insanları ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.” buyurmuştur. (Zâriyât sûresi 56’ncı ayet) ”Yüce Allah ile beraber başka bir tanrı edinmeyin, zira ben size O’nun tarafından gelmiş açık bir uyarıcıyım.” buyurmaktadır.

Peygamber efendimiz de O’nun buyruğu üzerine onun imtihana tabi tutmuş ona iki hayat vermiştir ki ilki dünya hayatı yani geçici ölümlü ve fâni hayattır. (Enfal suresi 8 ile 6′ nci ayetler) İkincisi ise ahiret hayatıdır yani ebedi ölümsüz ve baki olan hayattır. (Mümin suresi 40 ve 39’uncu ayetler) Bu noktada ölüm mümin için bir son değil onu Allah’a ve ahirete kavuşturan bir vasıtadır. (Buhari Rikak 41) Ahiret ise insanın dünya hayatında yaptıklarının karşılığını bulacağı yeni bir hayattır. (Müzemmil suresi ayet 73 ile 20 ayetler) Kur’an ı Kerim’in ifadesiyle ‘ahiret yurduna gelince işte asıl hayat orasıdır.’ (Ankebût sûresi 29 64 üncü ayetler) Buna göre haddi aşmak Allah’ın insanlar için koyduğu sınırları yani ilkeleri kuralları emir ve yasakları ihlal etmek demektir.

İslâmiyet her türlü aşırılığı ortadan kaldırmış, istikameti ve orta yolu göstermiştir. ”Haddi aşmayın çünkü Allah haddi aşanları sevmez.” Bakara suresi 2 ile 90’ıncı ve Maide suresi 5 ile 87’nci ayetleri ile Allah haddi aşmayı haram kılmış, haddi aşanların kalplerini mühürler ve onları cehennemle cezalandırılacağını bildirilmiştir. (yunus suresi 10 uncu ve 74 üncü ayetler ile Kaf suresi 50’nci ve 25 inci ayetler) Rabbim bizleri gaflete dalmaktan, haddi aşmaktan ve delaleti dalmaktan muhafaza etsin. Dualarımız sizinle olsun. Amin.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Allah mı, Tanrı mı?
Dünya ve Ahiret Hayatı

SÖZÜN ÖZÜ
Düşün, uyan üzerinden siniri haseti kini kaldır
Cehennemde ancak haksız adaletsiz insan vardır

Haktan Adaletten ayrılma
Ne olur Kur’an’a ve sünnete sar da
Unutma, git ölene kabre bak da
Koş gel 5 vakit namaz kıl da
Gel haktan adaletten ayrılma.
Uyan gaflet var çıkmaz yolda
Bir düşün gel yere göğe bak da
Kim yarattı tefekküre dal da
Sen gel haktan adaletten ayrılma.
Kul uyumaz iğne ile kuyu kaz da
Olur bak söz var yazan da saz da
Uyan ne olur unutma oku yaz da
Gel haktan adaletten ayrılma.
Dosdoğru ol git hak yoldan şaşma
Bir düşün sağa sola şer saçma
Ne olur dosdoğru ol haddini aşma
Gel haktan adaletten ayrılma.
Ne olur git beytullah var da
‘Rabbim Allah’ de aşk ile yan da
Düşün ara dosdoğru yolu bul da
Gel haktan adaletten ayrılma…
Üstad sığın yaradana Kur’ana
Hakkı hakikati anlat sorana
Ey insan inanma yalan dolana
Gel haktan adaletten ayrılma

SÖZÜN ÖZÜ

Bir düşün ne olur Hakkın kulu
Dön gel dosdoğru yol hak adalet yolu

Dünya ve Ahiret hayatı birbirinin ayrılmaz parçasıdır. Her ikisi için de layıkıyla çalışılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kutlu Doğum Haftası Kutlamaları başlıklı makalemizde Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman Kutlanır, Mevlid-i Nebi Haftası ve Mevlid-i Nebi Haftası Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?