Dünya’da Fındık Türkiye’den Sorulur

Dünya’da Fındık Türkiye’den Sorulur

Dünya’da sert kabuklu meyveler arasında en çok yetiştirilen, bademden sonra fındık; Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nin vazgeçilmez geçim kaynağı arasındadır. Dünya fındık üretiminin yüzde yetmiş beşi ülkemizden temin edilir. Daha sonra İtalya, ABD, Azerbaycan, İran ve Gürcistan yüzde onun altında sıralamaya girerler. Bir başka deyişle dünyada fındık üretiminin yüzde 62’si ülkemizde gerçekleşir. Dünya’da çok az da olsa […]

Dünya’da sert kabuklu meyveler arasında en çok yetiştirilen, bademden sonra fındık; Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nin vazgeçilmez geçim kaynağı arasındadır. Dünya fındık üretiminin yüzde yetmiş beşi ülkemizden temin edilir. Daha sonra İtalya, ABD, Azerbaycan, İran ve Gürcistan yüzde onun altında sıralamaya girerler. Bir başka deyişle dünyada fındık üretiminin yüzde 62’si ülkemizde gerçekleşir.

Dünya’da çok az da olsa fındık üretimi yapılan ülkeler; Suriye, Slovakya, Slovenya, Tunus, Rusya, Özbekistan, Kırgızistan, Beyaz Rusya, Portekiz, Ukrayna, Moldova, Estonya, Avusturya, Arjantin, Kıbrıs, Kamerun, Yeni Zelanda olarak sıralanır.

Ton olarak dünya fındık üretiminin 100’de 62’si 540000 ton civarında ülkemizden temin edilmektedir. Diğer ülkelerin toplam fındık üretimi 330.000 ton civarında, 100’de 38 hesaplanmaktadır.

Fındık üretimi devlet tarafından alım garantisi ile yapılabildiği gibi özel firmalar da fındığı uygun fiyattan satın almaktadır. Türkiye’de 43 şehirde fındık yetiştiriciliği yapılsa da 16 ilimiz yasal izin ile fındık yetiştiriciliği yapmaktadır. Bu iller; Ordu, Trabzon, Giresun, Düzce, Samsun, Zonguldak, Sakarya, Artvin, Kocaeli, Bartın, Sinop, Kastamonu, Gümüşhane, Bolu, Rize, Tokat (sadece Erbaa ilçesinde).

fındık üretimi yapılan iller

Ülkemizde fındık üretimi yapılırken yıllara göre büyük dalgalanmalar gözlenmektedir. Bunun sebebi, iklim koşulları ve fındık bitkisinde görülen periyodisite gibi etkenler nedeniyle büyük dalgalanmalar yaşanmaktadır. Bir başka önemli sorun fındığın doğal ekolojisinden uzaklaştırılması ve maliyet farklılıklarının ortaya çıkmasıdır. Ülkemizde fındık üretimi yapan şehirlerin verimlilikleri değişkenlik göstermektedir. Örneğin Düzce, Zonguldak, Sakarya illerinde fındık verimi çok düşükken; Giresun, Trabzon, Ordu şehirlerinde fındık verimliliği oldukça yüksektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Antropoloji Nedir, Antropolog Ne İş Yapar?

Ülkemiz dünya fındık ve mamülleri ihracatı bakımından da rakipsiz lider konumdadır. Kabuklu fındık ihracatı 700000 ton bir rakama kabul ederek dikkat çekmektedir. Diğer fındık üreticisi ülkeler İtalya, Gürcistan, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan sanayisi gelişmiş ülkelere az da olsa fındık ihracatı yapmaktadır.

Fındık ithal eden ülkelerin başında sanayisi ile öne çıkan Fransa, Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, Lüksemburg, İrlanda, İngiltere ile Bulgaristan, İsviçre, Kanada yer almaktadır. Üretimi yapılan fındığın çoğu şekerleme ve çikolata sanayisinde kullanılmaktadır.

Türkiye’de fındık üretimi yaşanan her türlü olumsuzluğa rağmen üreticileri memnun edecek seviyededir. Fındık üreticileri fındığa verilen fiyatlardan yeteri kadar memnun olmasa da yine bu sert kabuklu meyveden çoluk çocuğunu geçindirmek için istifade etmektedir.

fındık rekolte rakamları

Şemsi Bayraktar: ‘Bizi dinlemeyen fındık üreticisi pişman oldu’

Düzce Ticaret Odasını ziyaret eden Türkiye Ziraat Odaları Birliği başkanlığını yapan Şemsi Bayraktar fındık fiyatının gerilediğini ifade ederek şunları söyledi:

Bölge insanının geçim kaynağı olan fındık iki milyondan fazla insan için önemli bir gelir kaynağıdır. 3 milyon dolara yakın ihracatı olan fındığın Türkiye için önemli olduğunu herkes biliyor. Dünyada fındık ihracatı bakımından en büyük ülke konumundaki Türkiye bunun yüzde 70’ini  dünyaya pazarlıyor. Geçtiğimiz son 10 yıl incelendiği zaman 18 milyar dolar fındık ihracatı yapıldığı anlaşılmaktadır. Bu olumlu gelişmelere rağmen rekabet ortamı bulunmaması sebebiyle sektörde tekelleşme oluştu. Ziraat Odaları yıllardan beri bu tekelleşme ile mücadele ederek fındığın fiyatının oluşmasına katkı sağlamaktadır.”

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Emlak Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şemsi Bayraktar her yıl fındık rekoltesinin giderek artmasına rağmen ülkemizdeki tekel oluşumları fındık rekoltesini yüksek olarak yansıtmaktadırlar. Her sene 150 bin ton civarındaki yüzde 6’lık  rekolte artışı nedeniyle fiyatlar manipüle edilmektedir. Ancak biz bütün bunlara rağmen sürekli mücadele içindeyiz, dedi. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanlığını yapan Şemsi Bayraktar fındığın neden emanet verildiğini ve fiyatları neden düştüğünü şöyle izah etti:

“Biz bu yılki fındık rekolte rakamlarını tahmini olarak açıkladık. Fındık üreticisine kesinlikle emanet olarak fındık vermeyin, dememize rağmen üretici bizim sözümüzü dinlemeyince sonra pişman oldu. Sonra, ‘keşke emanet vermeseydik’ dedi. Bizi dinlemeden, bizden izin almadan 20 bin tondan fazla fındığı dış piyasaya verdi. Böylece dış piyasa ihtiyacı karşılanmış oldu. Bunun neticesinde de fındık fiyatları düştü. Bu sene fındık piyasası 14 liradan açılırken Türkiye’deki tekel oluşumlar bizim tahmini rekortemizi bildikleri için fındık bol gelince elleri güçlenmiş oldu. Böylece de istedikleri gibi ihracat yaptılar. Fındık üreticisi bizi dinlemeyince fiyatlar da bu duruma düştü.”

Bu sezon fındık rekoltesinin düşük olacağına vurgu  yapan Bayraktar, “Bu yıl Giresun ve  Ordu şehirlerinde rekolte yoğun olacak. Fakat diğer illerimizdeki  rekolte herkesin tahmininin çok altında olacağa benziyor. Bu sene ucuz fındık alanlar gelecek sene için iyi para kazanacak diyebiliriz. Biz Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde 50 bin ton fındık alabileceğini bildirdiler. Bu sebepten fındık fiyatları normalde iki liraya kadar arttı. Sonra, bakan fındık almayacaklarını ifade edince tersi bir durum söz konusu oldu. Fındık 2 lira düştü. Bunun serbest piyasa ile hiçbir alakası yok.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Emlak Sektörü Bu Yıl da Parlayan Yıldız Olacak

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?