Dünya’da Yaşanmış En Büyük Doğal Afetler 

Dünya’da Yaşanmış En Büyük Doğal Afetler 

Dünya üzerinde sık sık doğal afetlerle karşılaşmaktayız. Geçmişten bugüne kadar yaşanmış olan ve resmi kayıtlara geçen en büyük doğal felaketleri sizlere anlatmaya çalışacağız. 1970 Bhola kasırgası Bu kasırga dünya tarihinde resmi kayıtlara geçmiş en ölümcül kasırga olarak bilinmektedir. Yaklaşık 500 bine yakın insanın ölümüne sebebiyet vermiş olan kasırga 1970 yılında gerçekleşmiştir. Bu kasırga o zaman […]

Dünya üzerinde sık sık doğal afetlerle karşılaşmaktayız. Geçmişten bugüne kadar yaşanmış olan ve resmi kayıtlara geçen en büyük doğal felaketleri sizlere anlatmaya çalışacağız.

1970 Bhola kasırgası

Bu kasırga dünya tarihinde resmi kayıtlara geçmiş en ölümcül kasırga olarak bilinmektedir. Yaklaşık 500 bine yakın insanın ölümüne sebebiyet vermiş olan kasırga 1970 yılında gerçekleşmiştir. Bu kasırga o zaman Pakistan’a bağlı olan Bangladeş’in kaderini etkilemiş ve bölgedeki evlerin yüzde 85′ ini yok etmiş ve doğrudan etkilenen insan sayısı ise üç buçuk milyonu geçmiştir.

İran’da Kar Fırtınası

1972 yılında İran’da gerçekleşen kar fırtınasında ise yaklaşık 4 bin insanın ölümüne sebep olmuş. Bu kar fırtınası 3 Şubat 9 Şubat 1972 tarihleri arasında yaşamış. Özellikle Güney İran bölgesinde 8 metreyi bulan kar yüksekliği sebebiyle yaklaşık 200 köy haritadan silinmiştir.

1920 yılında Çin Kansu bölgesinden yaşanan toprak kaymasında ise richter ölçeğine göre büyüklüğünün 8 buçuk civarlarında olduğu düşünülen bir depremde yaklaşık 300 yıldır hiçbir depremin görülmediği bu bölge depreme hazırlıksız yakalanmıştı. Bölge insanının çoğunun tarımla uğuraşması sebebi ile köy ve kasabaların tamamı gerçekleşen toprak kayması ile çamur yığınlarının altında kaldı. Toplamda 200 bine yakın insan çamur ve toprak yığınlarının altında kalarak can vermişti.

1871 Pesthigo  Yangını

1871 yılında Pesthigo  yangınında 1871 yılında Amerika’nın Wisconsin eyaletinde bir şehrinde yaşanan orman yangınında en ölümcül yangın insanlara kendini göstermiştir. Bu korkunç yangında bin 500 ‘e yakın insan hayatını kaybetmiştir.
26 nisan 1989 tarihinde Bangladeş’te Daulatpur Saturia hortumu adı ile anılan olayda, dünyada oluşan hortumların yarısına yakınının boy gösterdiği bu bölgede dünyayı bir kez daha sarsmıştı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tatil İçin Yeni Rota; Rusya

İnsanlar bir yana ağaçlar ve evlerin de dahil olduğu önüne çıkan her şeyi yerle bir etmiş olan bu hortum dünya tarihine geçmiş en çok insan kaybının yaşandığı bir hortum olarak bilinmektedir hortum sona erdiğinde geriye bir 300 e yakın ölü 12 binden fazla insanın yaralı kalmasına ve yaklaşık 80.000 insanda evsiz barksız kalmıştı.

En Büyük Doğal Afetler

Yıl 2004 Hint Okyanusu ve Endonezya Tsunamisi

Hint Okyanusu’nda Sumatra Adası açıklarında meydana gelen richter ölçeğine göre 9 olan depremde okyanusta oluşan dev dalgaların kıyılara vurması sonucu yaklaşık 230 bin insan hayata veda etmişti. İnsanlık tarihinin gördüğü en ölümcül tusunami vakası en çok Endonozya olmak üzere 15 farklı ülkeyi eskisine almış ve yaklaşık 30 metrelik dev dalgalar ile 2 milyona yakın insanı da yurtsuz bırakmıştı.

Yıl bin dokuz yüz yetmiş bir, ölümcül doğal afet; çığ

31 Mayıs 1970 tarihinde tarot kıyılarında oluşan bir depremde Huascaran Dağının kuzey yamacının şu sebebiyle çökmesine tanıklık etti insanoğlu. Dev kar topları önüne kattığı buz ve kaya parçalarını saatte 335 kilometre gibi inanılmaz bir hızla 18 kilometre boyunca sürükleyerek 2 kasabanın yok olmasına yaklaşık 2,3 milyon metreküp buz ve çamur yığınının altında bırakmış ve yaklaşık 20 bin insan da hayatından olmuştur.

1815 Tambora Volkanı

Dünyada kaydedilen tarihte görülen en büyük ve en ölümcül volkanik patlama Endonezya’nın Sumatra Adası’nda bulunan Tambora volkanının patlaması ile gerçekleşmiştir. Patlamanın ilk anında yanan lav ve kayalar sonucunda 12 bin insan hayatını kaybetmiştir. Daha sonra patlamanın yarattığı kül serpintisi nedeniyle bölgedeki bütün tarım üretimi tamamen durmuş. Dolayısıyla toplamda açlık ve hastalıktan ölenlerin sayısı 100.000′e yaklaşmıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tripolis Antik Kenti Sizi Çağırıyor
Dünya’da Yaşanmış En Büyük Doğal Afetler

1931 yılında dünyanın yaşadığı en büyük su baskını; Huang He Seli

1931 yılında temmuz ve kasım ayları arasında yağan yağmurlar sebebiyle taşan Huang He ırmağı toplamda 87 bin kilometre karelik bir alanı yok etmiştir. Bu korkunç sel de inanılması güç bir şekilde yaklaşık 4 milyon insanın ölümüne ve 80 milyon insanın da evsiz kalmasına sebep olmuştur.

Şili’de 9,5’lik deprem

İnsanlık tarihinde kaydedilen en büyük deprem 22 Mayıs 1960 tarihinde Şili’de gerçekleşmiştir. Richter ölçeği ile dokuz buçuk büyüklüğündeki depremde oluşan tusunami dalgaları Pasifik’i geçerek Japonya’yı ve Hawai’yi  de etkilemiş ve toplamda 6000’e yakın insanın ölümüne sebep olmuştur.

Yıl 1556 felaketler ülkesi Çin Şensi Depremi

İnsanlık tarihinde kaydedilen en ölümcül deprem ise 23 Ocak 1556 sabahı Çin’in Şensi bölgesinde gerçekleşmiş. Bugün coğrafi veriler değerlendirildiğinde richter ölçeğine göre 8 büyüklüğünde olduğu tahmin edilen bu deprem bölge nüfusunun yüzde 60’ını, yani yaklaşık 830 bin insanın ölümüne sebep olmuştur.

Zaman zaman doğal afetler insanlara dayanılmaz acılar yaşatsa da insanoğlu yeniden kaldığı yerden devam etmek zorunda olduğu bildiğinden her şeye yeniden başlamasını bilmiştir. Eğer bu felaketlerin bizi arada test edeceğini bilirsek ve ona göre de önlemini alırsak acılarımız azalır…

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?