Dünyamız Aynı, Düşüncelerimiz Farklı

Dünyamız Aynı, Düşüncelerimiz Farklı

 DÜŞÜNCELERİMİZ FARKLI OLAMAZ MI? Neden bizim gibi düşünmeyenlere tahammülümüz yok, anlamakta zorluk çekiyorum. Yaratıcı, bizi isteseydi 6,5 milyar seri üretim insan şeklinde sıralayabilirdi. Demek ki, hepimizin farklı karakterlerde olması gerektiği için farklı düşüncelere ve yapılara soktu bizleri. Genelde kendimizden başkasını beğenmeyiz, sevmeyiz. Hele ekonomik olarak bizden daha iyi durumda olmasını asla kabul edemeyiz. Peki biz […]

 DÜŞÜNCELERİMİZ FARKLI OLAMAZ MI?

Neden bizim gibi düşünmeyenlere tahammülümüz yok, anlamakta zorluk çekiyorum. Yaratıcı, bizi isteseydi 6,5 milyar seri üretim insan şeklinde sıralayabilirdi. Demek ki, hepimizin farklı karakterlerde olması gerektiği için farklı düşüncelere ve yapılara soktu bizleri.

Genelde kendimizden başkasını beğenmeyiz, sevmeyiz. Hele ekonomik olarak bizden daha iyi durumda olmasını asla kabul edemeyiz. Peki biz neden böyleyiz acaba? Başka bir insanın bizden iyi durumda olması kötü müdür, iyi midir, bir düşünelim.

Diyelim ki, maddi olarak bizden kötü durumda olsun. Biz onun bu durumundan hoşnut mu olacağız. Fakir, hırsız, yalancı… Kısacası, yardıma ya da desteğe ihtiyacı varsa bu insan toplum açısından tehlike arz ediyor demektir. Bütün şartları zorlayacak iyi bir işte çalışmak isteyecek, olmazsa bizden ya para isteyecek, ya çalacak ya da bizi tedirgin edecek demektir. Bu durumda yaşayacak olan en yakınında olan insanlar olacaktır.

Bu durumun tam tersini düşünürsek, yani pozitif sıfatlar eklersek, zengin yardımsever, dürüst vb. özelliklere sahip birinden zarar gelir mi peki? Demek ki, eğri oturup doğru düşünmek gerekirse, herkesin bizden daha iyi olmasını istemeliyiz ki biz zaten kendimizin kötü olmasını ister miyiz?

Yaratılışımız gereği dünyamız farklı, doğal olarak da düşüncelerimiz de farklı olacak. Zengin, fakir, aydın, mütedeyyin, ateist, sabit fikirli, başına buyruk… nasıl olursak olalım her düşünceye karşı durmayalım. Senden farklı düşündüğü için dışlanmamalı, küçümsenmemelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Araç Park Sorunu Başımızı Ağrıtacak

Toplumun temel hastalıklarından biri, üzülerek söylemek gerekirse bencillik. Hep ‘ben en iyi olayım, ben zengin olayım, en güzel araba, en güzel ev, yazlık, kışlık… Hepsinin en üstünü benim olsun, diye düşünürüz. Başkalarınınkinin bizimkinden iyi olmasını istemeyiz. Oysa hak ettiğimiz ile mutlu olmayı ve yetinmeyi bilsek sorun diye bir şey kalmayacak.

İnsanoğlu kazandığının karşılığı kadar, yani hak ettiği kadar alabileceğini, bunun da kendine yeterli olduğunu, mutluluğun kaynağının bu olduğunu bilmelidir. Yoksa durmadan kıyaslama yaparak, çekememezlik hastalığına yakalanıp asla mutlu olamaz!

Bir önceki yazımız olan Selamlaşmak başlıklı makalemizde günaydın, merhaba ve selam hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Farklılıklara saygılı, güzel ahlâklı, vicdan sahibi, hakkaniyet duygusu gelişmiş bireyler yetiştirebilirsek toplumumuzdaki sorunların büyük bir kısmını çözmek mümkün bence.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?