Dünyayı Kasıp Kavuran Ateş; Coronavirüs (Covid-19)

Dünyayı Kasıp Kavuran Ateş; Coronavirüs (Covid-19)

Birkaç ay önce Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Aslına bakarsanız ülkemizde sinsi hastalık Covid-19 hakkında çok fazla bilgi kirliliği yaşanıyor. Batı ülkeleri zamanında alınmayan önlemler neticesinde infial derecesini bulan sonuçlarla karşılaşmak zorunda kaldılar. Önce İtalya yüzleri, binleri bulan korona mağduru insanlarla dolup taştı ve ülkede genel karantina ilan edildi. İnsanlar […]

Birkaç ay önce Çin’de ortaya çıkan Corona virüsü hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz? Aslına bakarsanız ülkemizde sinsi hastalık Covid-19 hakkında çok fazla bilgi kirliliği yaşanıyor. Batı ülkeleri zamanında alınmayan önlemler neticesinde infial derecesini bulan sonuçlarla karşılaşmak zorunda kaldılar. Önce İtalya yüzleri, binleri bulan korona mağduru insanlarla dolup taştı ve ülkede genel karantina ilan edildi. İnsanlar evlerine hapsolmak zorunda kaldılar.

Corona ateşi sadece İtalya ile sınırlı kalmadı, Avrupa’yı da hızlı bir şekilde kasıp kavurmaya devam ediyor. İspanya bir günde üç yüze yakın can kaybına maruz kaldı. Derken dünya genelinde sinsi düşman için önlemler hızla artırıldı. Kısa sürede Covid-19 belasının hafife alınacak bir salgın olmadığı anlaşıldı. Bazıları hala tam kavrayamamış olsa da.

Dünyada futbol müsabakaları seyircisiz oynanıyor ya da geçici olarak durduruldu. Okullar geçici olarak tatil edildi. İnsanların toplu olarak yaşadığı yerler; restoranlar, alışveriş merkezleri, kütüphaneler, kafeteryalar kapatılmaya başlandı. Toplu ulaşım araçları neredeyse kullanılmaz oldu. Hülasa, sessiz katil Corona virüsü her yerde dolaşıyor.

İnsanlar bu hastalığı tam olarak çözemedi… Peki, yeni tip corona virüs hakkında ne biliyoruz? İşte kısa kısa bilinmesi gerekenler.

Corona virüsü nedir

Solunum yolu ile bulaşan ve enfeksiyon yapan bir virüs. Hayvanlar aracılığı ile insanlara geçen corona virüs zamanında önlem alınmazsa öldürücü etki yaratıyor.

Hayvanlardan geçiyor ama hangi hayvandan geçtiği tam olarak bilinmiyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ayvanın Faydaları Nelerdir

Covid-19 nedir

Covid-19, virüs bulaşması sonucunda ortaya çıkan hastalığın adıdır. Yani Corona virüsün adı, Covid-19 ise hastalığın adıdır.

Corona virüs bulaşanlar neler yapmalıdır

Corona virüsü nasıl bulaşır

Bu virüs, taşıyan kişilerin öksürmesi, hapşırması sonucunda damlacıklar yoluyla diğer insanlara geçiyor.

Coronavirüs belirtileri nelerdir

 • Kuru öksürük
 • Solunum güçlüğü yaşamak
 • Yüksek ateş

Bu hastalık hangi vakalara sebep olur

 • Zatürre
 • Solunum yetmezliği
 • Böbrek yetmezliği

Coronavirüs şüphesi olanlar neler yapmalıdır

Corona virüs şüphesi bulunan insanlar öncelikle maske takmalı ve en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmalıdır.

Coronavirüsten nasıl korunulur

Bu sinsi hastalıktan korunmak mümkündür. 60 yaş üzerindeki insanların risk grubu içinde olduğunu hatırlatalım. Küçük yaşlardaki insanlarda ölüm oranı neredeyse sıfır ancak, virüsü taşımaya aracılık ettiklerini unutmamalıyız. Dolayısıyla ‘küçüklerde öldürücü riski az’ diye düşünüp dolaşmak virüsün yayılmasına hatta sona ermesine engel olmak demektir.

Covid-19 hastalığına yakalanmamak için

şunlar yapılmalıdır:

 • El hijyenine dikkat edilmeli.
 • Bol sabunlu suyla yarım dakikaya yakın sabun ile eller yıkanmalıdır.
 • Evde kapalı alanlar sık sık havalandırılmalıdır.
 • Eller temizlenmeden burun, ağız ve gözlere temastan kaçınılmalıdır.
 • Selamlaşmalar da uzaktan yapılmalı; tokalaşma, öpüşme, sarılma gibi hareketler bırakılmalıdır.
 • Kalabalık ortamlara girilmemelidir.
 • Düzenli uyku alışkanlığı geliştirilmeli.
 • Bağışıklık sistemini güçlendiren meli sağlıklı ve dengeli beslenmeye ağırlık verilmelidir bol bol sıvı alınmalıdır hapşırma öksürme sonrasında tek kullanımlık mendillerle ağızlar ya da burun kapatılmalı mendil yoksa dirseğin iç kısmı ile mikropların yayılması önlenmelidir
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sabun ile Temizlik Nasıl Gerçekleşir

Corona virüsten korunmak için hangi ilaç kullanılmalıdır

Şimdilik corona virüs için herhangi bir ilaç geliştirilemedi. Bunun yerine destekleyici tedavi yapılmalıdır. Koronadan korkma, korun! Virüs insanların bilinçsizliği ve ihmalleri sonucunda hızla yayılıyor. Zamanında önlem alınması durumunda virüsün ortadan kalkması mümkün.

Serbest dolaşım sonucunda bu virüsün hızla yayıldığı gözlemlenmiştir ancak karantina uygulaması sonucunda coronavirüs ateşi söndürülecektir. Yetkililerin uyarıları dikkate alınmalı ve riayet edilmelidir. Karantina uygulaması ve sosyal uzaklaşma sonucunda Covid-19 hastalığından korunmak mümkündür. Sitemize eklediğimiz aşağıdaki videonun izlenmesi söylediklerimizin ne anlama geldiğini herkes rahatlıkla anlayabilecektir.

Serbest dolaşım olduğu takdirde hastalık taşıyanlar diğer insanlara ulaştıracak ve hızla yayılacak. Hasta olmayan insanların korunması, virüs taşıyan insanlarla karşılaşmamasına bağlıdır.

Tekrar hatırlatalım! Zorunlu olmadıkça kütüphane, ibadethane, dernek, kulüp, alışveriş merkezi, otobüs terminali gibi, kalabalık insanların bulunduğu yerlere gitmeyin. İhtiyacınız olan ürünleri satın almak için alışveriş merkezlerinin tenha olduğu saatleri ya da e-ticaret sitelerini tercih edin.

En önemlisi, coronavirüs tehdidinin ciddiyetini kavrayın, insanlara 2 metreden fazla yaklaşmayın. Para yerine kredi kartı kullanın. Eve geldikten sonra ellerinizi alkol oranı 70 derecenin üstünde olan kolonya ile dezenfekte edin.

Son olarak şu hatırlatmayı yapalım. Hastalığın ciddiyetini önemseyin: depremde olduğu gibi öldüren deprem değil, binalardır. Burada da corona virüsten korkmak yerine, korunmak gerektiğini unutmayınız!

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?