Duyu Organlarımız Konu Anlatımı

Duyu Organlarımız Konu Anlatımı

Duyu organlarımız ve görevleri Küçük yaşlardan itibaren duyma, koku alma, görme, dokunma hissetme özelliklerini yaşayarak öğreniriz. İlkokul 3. sınıftan itibaren fen bilimleri dersi konusu olarak işlenmeye başlanan duyu organlarımız ve temel görevleri nelerdir, sizlere basit ifadelerle anlatalım. Dünyayı, hayatı, çevreyi ve bilmediğiniz şeyleri duyu organlarımız ile algılarız. 5 adet duyu organı bulunmaktadır. Sağlıklı insanlarda dokunma, […]

Duyu organlarımız ve görevleri

Küçük yaşlardan itibaren duyma, koku alma, görme, dokunma hissetme özelliklerini yaşayarak öğreniriz. İlkokul 3. sınıftan itibaren fen bilimleri dersi konusu olarak işlenmeye başlanan duyu organlarımız ve temel görevleri nelerdir, sizlere basit ifadelerle anlatalım.

Dünyayı, hayatı, çevreyi ve bilmediğiniz şeyleri duyu organlarımız ile algılarız. 5 adet duyu organı bulunmaktadır. Sağlıklı insanlarda dokunma, koklama, duyma, tatma ve görme organları bulunur.

Duygular ile duyu organları bazen karıştırılmaktadır. Duygu, insanın içinden gelen ve engel olamadığı bir histir; yani öfkelenme, sevinme, korkma, mutlu olma duygu ifadeleridir. Halbuki duyu ise, hissetme bizzat var olanı algılama şeklinde ayırmamıza yardımcı olur.

Şimdi sırayla duyu organlarımız ve görevlerini irdeleyelim.

Dokunma organımız; deri

Deri ile varlıkların yumuşak, soğuk, sert, sıcak, pürüzlü-pürüzsüz ya da sağlam, hafif, esnek olduklarını algılayabiliriz. Vücudumuzun dış yüzeyini kaplayan organ deridir. Sadece ellerimiz, parmaklarınız, ayaklarımız düşünülmemelidir; vücudun herhangi bir noktasına temas eden nesne aslında doğrudan deri ile hissedilir.

Deri sağlığı nasıl korunur

Güneşin zarar veren ışınlarına karşı derimiz korunmalıdır. Zararlı kimyevi maddeler ile temas halinde olmamalıyız. Delici, kesici olan alet ve makineler ile oynamamalıyız. Bedenimizi sıcaktan, soğuktan korumalıyız. İhtiyaç durumunda sık sık duş almalı ya da banyo yapmalıyız.

Dilin Bölümleri

Tat alma organı; dil

Canlılar genelde dilleri sayesinde hem besinlerin tadını alır, hem de yeme işlevinde yardımcı olur. Sadece yemeye değil, konuşmamızın da dil aracılığı ile yapıldığını unutmamak gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ş Sesinin (Harfinin) Öğretimi Nasıl Yapılır?

Dilin üstünde besinlerin tadını almaya yardımcı olan minik tomurcuklar bulunur. Bunlar sayesinde ekşi, tatlı, acı ya da tuzlu besinleri ayırırız.

Dil sağlığı nasıl korunur

Dilimizi zararlı maddelere karşı korumalıyız. Gazlı içecek veya asitli yiyecekler tüketmemeliyiz. Sıcak ya da soğuk besinler yememeliyiz. Diş ve ağız temizliğine özen göstermeliyiz. Tanımadığımız, bilmediğimiz nesneleri tadına bakmak için ağzımıza sokmamalıyız.

Koku alma organı; burun

Canlılar çevresindeki farklı kokuları burun yardımıyla keşfeder. Örneğin yakındaki bir fırından gelen ekmek kokusunu ya da uzaktaki fabrika bacasından çıkan zehirli gazı burun yardımı ile anlarız. Koku nasıl yayılır öğrenmek istersen tıkla!

Burun sağlığına dikkat etmeliyiz çünkü insan hayatını devam ettirebilmesi için oksijene ihtiyaç duyar. Bunu da burnu ile akciğere gönderir. Başlangıç noktası burundur. Burunda kılcal filtreler bulunur. Akciğere temiz hava göndermek için yardımcı olur.

Burun sağlığı nasıl korunur

Dumanlı ve sigara içilen yerlerde bulunmamak gerekir. Burna sivri ya da keskin cisimler sokulmamalıdır. Akciğerlere temiz hava gönderme görevi üstlenen burun kılları kesinlikle koparılmamalıdır. Bilinmeyen maddeler burna götürülüp koklanmamalıdır. Havasız ve tozlu yerlerden uzak durmalıyız.

İşitme organı; kulak

Canlılar, eşyalar ya da hayvanlar tarafından çıkarılan sesleri kulakları aracılığı ile duyar. Kulak karmaşık bir yapıya sahiptir. Kafamızın dış tarafında görünen kısmı kulak kepçesi olarak adlandırılır.

İnsanlar kulak yardımı ile sesin uzaklığını, yönünü, ve şiddetini tayin edebilir. Sadece bunlar değil, aynı zamanda dengede durmamıza da yardımcı olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  E SESİ ÖĞRETİMİ NASIL YAPILMALI

Kulak sağlığı nasıl korunur

Gürültülü ortamlara girilmemelidir. Uzun süre ve yüksek sesli ortamda bulunmamak gerekir. Kulaklar her zaman temiz tutulmalıdır. Kulağa kürdan, kulak pamuğu, kulak çöpü gibi cisimler kesinlikle sokulmalıdır. Soğuğa karşı kulaklar korunmalıdır. Eğer kulaktan akıntı geliyorsa veya herhangi bir ağrı varsa kesinlikle hekime gitmeliyiz.

gözün ağ tabakası

Görme organı; göz

Dünyayı gözlerimiz ile tanırız, keşfederiz. Aklımıza gelebilecek her türlü varlık göz sayesinde algılanır. Renk, büyüklük gözler sayesinde anlaşılır. En önemli organımız göz çukurda yer alır. Böylece tehlikelere karşı korunur.

Göz sağlığı nasıl korunur

Dünyayı aydınlatan Güneş ışınlarına karşı doğrudan temas kurulmamalıdır. Gözü yoran televizyon, bilgisayar gibi elektronik cihazlarla uzun süre vakit geçirilmemelidir. Pis eller ile gözlere temas edilmemelidir. Başkalarının kullandığı gözlük veya havlu göze sürülmemelidir. Gözlerimizin sağlıklı olması için portakal, balık, havuç gibi sağlıklı besinler tüketmeliyiz.

Duyu Organlarımız Videolu Konu Anlatımı

Üçüncü sınıf fen bilimleri dersi duyu organlarımız konusunu ele aldık. Geçen yıl Hayat Bilgisi dersinde bu konu giriş olarak işlenmiş duyu organlarının 5 tane olduğunu öğrenmiştik. Duyu organlarımız; göz, kulak, burun, dil ve deri olduğunu biliyorsunuzdur. Fen bilimleri dersi birinci üniteden bu 5 tane duyu organımız özellikleri anlatılmaya çalışılmış. Böylece sizlerin konuyu pekiştirmesi sağlanmıştır. Bu derste öğrenilen konular gelecek yıl fen bilimleri dersinde vücudumuz bilmecesini çözelim konusuna başlangıç olacağı için şimdiden organlarımızı tanımaya ve özelliklerini anlamaya çalışıyoruz. Diliniz ile tat alırız, Gözleriniz ile görüyoruz, kulağımız bile her türlü sesi işitiyoruz. Burnumuz ile nefes alıp veriyoruz, deri ile de dokunma hissini yakalayabiliyoruz.


 Bu dersten size videoda öğretmen arkadaş daha akıcı ve eğlenceli bir şekilde sizlere konuyu anlatmaya çalışacak. Sizler de iyi takip ederseniz konuyu anlamış olacaksınız. Böylece sıkılmadan konuyu kavramış olacaksın iyice dikkatle dersi takip edersiniz. Duyu organlarımızın insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bunun içinde Duyu organlarımızı nasıl sağlıklı bir şekilde işlevlerini yürütmesi gerektiğini bunun için nasıl onları korumamız bakımını yapmamız gerektiğini de öğreneceksiniz. Hepinize başarılar diliyoruz, sağlıklı günler diliyoruz. Kişisel bakım için Duyu organlarımızın düzenli olarak bakımı yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan 4. SINIF TÜRKÇE ANLAM BİLGİSİ TESTİ başlıklı makalemizde mecaz ve terim anlamlı sözcükler konu tarama testi ve mecaz ve terim anlamlı sözcükler videolu konu anlatımı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?