E SESİ ÖĞRETİMİ NASIL YAPILMALI

E SESİ ÖĞRETİMİ NASIL YAPILMALI

Mesleğe yeni başlayan ve 1. sınıf okutacak olan öğretmenler biraz heyecanlanıp e sesi öğretimi nasıl olmalı araştırmaya koyulmuştur bile. Sadece 1. sınıf öğretmenleri değil okula yeni başlayacak öğrencilerin velileri de almıştır bir telaş. Çocukları okuma yazma öğrenecek. Hem de dik temel harfler yöntemi ile çok zorlanmadan. Köydeki çocuklar e harfi öğretimi konusunda biraz dezavantajlı gibi […]

Mesleğe yeni başlayan ve 1. sınıf okutacak olan öğretmenler biraz heyecanlanıp e sesi öğretimi nasıl olmalı araştırmaya koyulmuştur bile. Sadece 1. sınıf öğretmenleri değil okula yeni başlayacak öğrencilerin velileri de almıştır bir telaş. Çocukları okuma yazma öğrenecek. Hem de dik temel harfler yöntemi ile çok zorlanmadan.

Köydeki çocuklar e harfi öğretimi konusunda biraz dezavantajlı gibi görünse de pek değişen bir şey yok. çünkü devletin gönderdiği kitaplar da e harfi sezdirme çalışması tanımlama yazı çalışması, e harfi boyama çalışması, eksik harflerin tamamlama çalışması, e harfi içinde olan kelimelerin bulunması gibi eğlenceli yöntemler kullanılmaktadır.

E sesi öğrenildikten sonra hem yazma hem okuma çalışmaları yapılarak harf öğretimi pekiştirilir. Yetmedi herhangi bir yayınevinin harf öğretimi seti satın alınarak çocuk desteklenir. Olmadı internette hazırlanmış ses öğretimi videoları izletilerek çocuğun hem eğlenmesi hem de harp öğrenmesi sağlanır.

 

E harfi miniklerimizin ilk öğreneceği harftir. Harf diyorum çünkü simgesel olarak bu işaretin adı harftir. Ama bu işaretin yazıdaki çıkan şekline de ses diyoruz. Bu sene yine müfredat değişti, dik temel harf olarak öğretim yapılacak. 1. grup harflerin ilk sırasında yer alan e sesi öğretimi nasıl olmalıdır?

Neticede aynı şeyden bahsediyoruz ama yazarken harf ve okurken de ses olarak anılmaktadır. Bu önemli ayrıntı gereksiz gibi düşünürseniz ileriki yıllarda neyin ne olduğunu anlatmak ve anlamak sıkıntılı olur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kütle-Ağırlık-Tartma Konu Anlatımı

E sesi öğretimi yeni oyun çağından kopup gelmiş minik yavrular için oldukça zor gibi görünse de tam anlamıyla çizgi çalışmasından başarılı sınav veren çocuklar için kolay bir geçiş olacaktır. Bazı eğitmenler aceleci davranıp bir an önce harf öğretimi yapmak için yeterince çizgi alıştırmaları yaptırmadan hazır olmayan miniklere kocaman duvarlar örerek hayatlarının zindana dönmesine zemin hazırlayabilmektedirler.

Lütfen çocukların tam olarak hazır bulunuşluklarını dikkate almadan aceleci davranmayalım. Eğer çocuk tam olarak kalem tutamıyorsa boyama yapma, oyun hamuru ile çalıma gibi farklı etkinliklerle hazır hale gelinceye kadar çalıştıralım. Bu harf öğretim sürecinin en başında tüm anne ve babaları uyarmak istiyorum ki asla ve asla çocuğa zorlama yapmayınız. Küçük adımlar atarak yol alması için ona fırsat vermeliyiz. E sesi öğretimi nasıl olmalıdır? En başından söyleyelim hem siz hem çocuğunuz o eski günlerden eser kalmadığını bu dönemde öğreneceklerdir. Sabır, sabır ve yine sabır.

Çocuğu okuma yazma başlangıcı ve ilk karşılaştığı e harfi acele etmeden, eğlendirerek, boyayarak, sevdirerek yazdırarak öğretilmelidir. Biraz zaman gerektiğini asla aklımızdan çıkarmamalıyız.

Acemi öğretmenler ve aceleci veliler arka arkaya bütün harfleri öğreterek çocuğunun diğer sınıftan ya da diğer akranlarından öne geçmesini düşünmesi büyük yanlışlar. Demir tavında dövülür, atasözü prensip edilerek sindire sindire, acele etmeksizin ilk harfimiz olan e harfi öğretimi yapılmalı sonrasındakilere iyi bir zemin hazırlanmalıdır.

e harfi öğretim çalışması

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?