EBA Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Üye Olunur

EBA Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Üye Olunur

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete sunulan Eğitim Bilişim Ağı kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulan EBA nedir, ne işe yarar, nasıl üye olunur, nasıl giriş yapılır… Bütün bu merak edilenleri ziyaretçilerin anlayabileceği biçimde kısa ve kolay olacak şekilde anlattık. EBA’ya öğretmenler, öğrenciler ve veliler online ya da istedikleri zaman, eğitimle alakalı bilgi edinmek amacıyla erişebilirler. Masaüstü sürümü […]

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hizmete sunulan Eğitim Bilişim Ağı kelimelerinin ilk harflerinden oluşturulan EBA nedir, ne işe yarar, nasıl üye olunur, nasıl giriş yapılır… Bütün bu merak edilenleri ziyaretçilerin anlayabileceği biçimde kısa ve kolay olacak şekilde anlattık. EBA’ya öğretmenler, öğrenciler ve veliler online ya da istedikleri zaman, eğitimle alakalı bilgi edinmek amacıyla erişebilirler.

Masaüstü sürümü sürümü haricinde Google play ve Apple store uygulamaları da mevcuttur. Herkes ihtiyaç durumuna göre istediğini kullanabilir. 2012 yılında her türlü ders içeriklerini internet ağı üzerinden öğretmen öğrenci ve velilerin hizmetine sunan MEB bünyesinde hizmet veren EBA’ya nasıl girilir?

EBA öğrenci girişi nasıl yapılır

EBA ana sayfasında bulunan seçeneklerden kendinize uygun olan birini seçmelisiniz. Öğrenciyseniz sağ tarafta orta kısımda yer alan ‘öğrenci’ butonuna tıklayın. Açılan sekmede EBA hesabı ile giriş yap karşınıza çıkacaktır. Daha önce hesap oluşturan buradan doğrudan EBA’ya giriş yapabilir.

İlk kez giriş yapacaklar, şifresi olmayanlar en üstte yer alan EBA hesabı oluştur kısmına tıklamalıdır. Burada sizden güvenlik kodunu doldurmanız, ardından T.C. kimlik numarası, öğrenci okul numarası ve nüfus cüzdanı seri numarası ya da cilt numarasını girmeniz istenecektir. Bu kısım size yorucu sıkıcı ve uzun geliyorsa başka bir alternatif mevcuttur.

Giriş sayfasında yer alan diğer alternatiflerden e-devlet bölümüne tıklayıp kısa sürede giriş yapılabilir. Ayrıca karekod uygulaması ile görmek de mümkün. Bu kısmı tıklayanlar eba’ya karekod ile gir bölümünden giriş yapabilir.

EBA öğrenci girişi

EBA’da öğrenciler neler yapabilir

Kendine ait bir sayfa alanı oluşturabilir. Burada dosya ekleme, tartışmalara katılma, oylama yapma, ileti yazma gibi seçenekler mevcuttur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TÜSODER Nedir Ne İş Yapar

İleti yazmak için üstteki ileti bölümüne mesaj yazılmalıdır, sonra eğer dosya eklemek gerekiyorsa dosya ekle kısmına tıklanmalıdır. İletiye diğer öğrencilerin yorum yapması istenmiyorsa ‘yoruma kapalı’ sekmesi işaretlenmelidir. Ardından ileti hangi grupta paylaşılmak isteniyorsa seçilmeli ve sağ tarafta paylaş butonuna açıklanmalıdır. Sonra ihtiyaç duyulursa paylaşılan ileti tekrar düzenlenebilir.

Anket düzenlenebilmektedir. Aynı şekilde sayfam bölümünden bir soru sor bölümüne girmeden önce ‘oylama’ düğmesi tıklanmalıdır. Ardından ilgili yönergeler takip edilerek anket düzenlenebilir.

Öğrenciler EBA’da ayrıca bekleyen çalışmalar bölümünü görebilir, gruplara üye olabilir, dersler sekmesinden sıralı anlatım ile ders takip edebilirler. İlaveten portfolyo oluşturabilir; Eba portfolyo oluşturduktan sonra kimlerin göreceğine yine kullanıcı kendisi karar verebilir. İsteyen arma ya da puan kazanma hakkına sahiptir.

Kütüphaneye girebilir; burada yer alan yüzlerce binlerce içerikten genel kültür ve eğitsel anlamda istifade edebilir. Eba öğrenci bölümünde yer alan ‘çalışmalarım’ sayfası öğretmenler tarafından gönderilen çalışmaların takip edildiği bölümdür.

Eba sınavlar alanında ise daha önceden girilmiş içerikler içerisinde yer alan test, sınav ve alıştırma dökümanlarına ulaşabilir, isteyen bu sınavları çalışabilir.

EBA’dan ders dinlemek için

EBA öğretmen girişi nasıl yapılır

Öğretmenler eba’ya giriş yapmak için öğrenciler de olduğu gibi e-devlet şifresi ile karekod uygulaması veya MEBBİS bilgileri üzerinden giriş tercihleri yapabilirler. Eğer mobil uygulama üzerinden girmeyi düşünüyorlarsa karekod uygulaması en kolay olanıdır. Bunun için cep telefonunun EBA mobil uygulaması ile giriş yapılmalı, ana sayfada bulunan karekod ikonuna tıklanmalı, sonra eba’ya karekod ile girme kısmında oluşan kodu telefona okutmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Montessori Eğitimi Nedir

Teknolojiden uzak, bu konulardan anlamayan öğretmenler en kolay MEBBİS ile EBA’ya girişi denemelidir. MEBBİS şifresi ile giriş yapıp EBA’ya yönlendirilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra öğretmenler dosya ekleme, tartışmalara katılma, etkinlikleri takip etme, grup seçme gibi geniş bir alternatif ile karşılaşırlar.

Öğretmenler isterlerse tarama testler, alıştırmalar, merkezi sınav örnek sorularını görme, yazılı ve çalışma soruları görme-indirme, hazırlama seçeneklerine sahiptirler.

Kütüphane bölümünde çizgi filmler, oyunlar, okuma saatleri için uygun hikayeler dinleme gibi alternatiflerle karşılaşır.

Öğretmenler EBA’da mesleki gelişimleri için açık olan kursları görme, gruplara katılma, ölçme değerlendirme, sınıf yönetimi ve rehberlik eğitim teknolojilerinden haberdar olma, etkileşime girme gibi imkanlara sahiptirler.

Olağanüstü durumlarda alternatif eğitim aracı olarak kullanılabilen EBA dünya genelinde hayatı durma noktasına getiren coronavirüs sebebiyle 2019-2020 eğitim öğretim yılı 23 Mart itibari ile eğitim öğretim uzaktan Eğitim Bilişim Ağı aracılığı ile gerçekleştirilecektir.

EBA’dan ders dinlemek için önceden üye olup hazır bulunmak öğrenciler için avantaj sağlayacaktır.

Eba öğrenci girişi için ilkokul 1. sınıftan üniversite öğrencisine kadar herkes bu platformdan istifade edebilmektedir.

Üniversite öğrencileri için şimdilik bir kaç fakülte eğitim bilimleri öğrencilerine hizmet verilmektedir. Giriş yapmak isteyenler EBA e-devlet girişi ile hizmet alabilirler.

EBA veli girişi nasıl yapılır

Öğrenci velileri de eğitim bilişim ağı eba’dan faydalanabilmektedir. Eba veli girişi sadece e-devlet kapısı üzerinden gerçekleşmektedir. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi gerildikten sonra, sisteme giriş yapan veliler kendileri için tanınan yetkiler doğrultusunda Eğitim Bilişim Ağı üzerinden çalışmalar yürütebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Facebook Nedir, Kişisel Bilgileri Paylaşıyor mu?

Bir önceki yazımız olan Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır başlıklı makalemizde Biopipe, Enes Kutluca ve Su arıtma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğitim, Bilişim Ağı kelimelerinin ilk harflerini birleştirilerek oluşturulmasıyla meydana gelen bir terimdir.

Sadece uzaktan eğitim amacı ile düşünülmemiştir ama bugünlerde tam da amacına uygun bir şekilde kullanılmaktadır. Öğretmen-öğrenci buluşma platformu olarak hayata geçirilen EBA geniş kapsamlı bir eğitim platformudur.

Eba'dan faydalanmak isteyenlerin T.C. numarası olması yeterlidir. Üye olmak kullanmak tamamen ücretsizdir.

Türkiye nüfusunun yarısına yakın kesimi salgın döneminde Eğitim Bilişim Ağı'ndan istifade etmek istemektedir. Her ne kadar altyapısı yeterli geliyor denilse de aksayan yönler mutlaka vardır.

EBA şifresi unutulabilir, yenisini almak çok zor değil. Sisteme giriş yaparken en altta yer alan 'Şifremi unuttum' butonuna basılarak size yapılacak yönlendirmeleri takip edip yeni şifre alabilirsiniz.

Elbette, öğrencilerin aktif olarak sistem içerisinde anket düzenleme, Forum konuları açma, yorum yapma gibi birçok özelliği yerine getirme hakkı bulunmaktadır.

Öğretmenler eba'dan her türlü bilgi paylaşımı yaparak istifade edebilir. Örneğin; canlı ders yayınlama, sınav yapma, video konu anlatımı, dosya paylaşma, anket düzenleme, etkinlik paylaşma gibi.

Eba sistemi üzerinden 'Kütüphane' bölümüne girip mevcut kitaplar arasından birini seçip okuyabilirsiniz.

Evet, öğretmenler paylaştıkları etkinlikleri kendi sınıfından okuyup çalışan öğrencileri görebilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?