Eba’da Canlı Derse Nasıl Girilir

Eba’da Canlı Derse Nasıl Girilir

Büyük bir ihtiyaca cevap vermek amacıyla yoğun ilgi ile takip edilen uzaktan görüşme programı ZOOM ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim için Eba ile entegre şekilde yürütülmektedir. Kullanıcıların bazı noktalarda dikkatli olması gerekmektedir, aksi durumda hem ekonomik hem de güvenlik açısından sıkıntılar söz konusu olabilir. Zoom uygulaması ile canlı ders yaparken dikkat edilmesi […]

Büyük bir ihtiyaca cevap vermek amacıyla yoğun ilgi ile takip edilen uzaktan görüşme programı ZOOM ülkemizde de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim için Eba ile entegre şekilde yürütülmektedir. Kullanıcıların bazı noktalarda dikkatli olması gerekmektedir, aksi durumda hem ekonomik hem de güvenlik açısından sıkıntılar söz konusu olabilir. Zoom uygulaması ile canlı ders yaparken dikkat edilmesi gereken önemli hususları sizlere anlatmak istiyoruz. Belirttiğimiz hususlara dikkat edilmesi durumunda fazla zarar görünmeyecektir.

Dünya çapında yaşanan salgın nedeniyle bilhassa eğitim alanında çözüm arayan insanlar çareyi Zoom uygulamasında buldular. Bu uygulama sadece eğitimcilere değil Dünya genelinde uzaktan bağlanarak toplantı iş görüşme amacıyla ihtiyacı gidermek için de kullanılmaktadır. Dolayısıyla da Zoom uygulaması kullanılırken zaman zaman kasılma kopma bağlanamama ve diğer teknik aksaklıklar yaşanabilmektedir.

Eba canlı derse telefondan nasıl girilir

Eba canlı derse telefondan, tabletten, dizüstü bilgisayardan veya masaüstü bilgisayardan Zoom aracılığı ile bağlanıp ders yapmak mümkündür. Eba canlı derse telefondan nasıl girilir, canlı ders nasıl takip edilir sırasıyla öğreneceksiniz. Öğrenciler eba’dan canlı ders izlemek, katılmak, dinlemek, etkin olmak için şu yolları izlemelidir.

T.C. numarası ve öğrenci numarası ile eba’ya üye olarak şifre belirlenmelidir. Daha önce oluşturduğunuz şifreyi hatırlayamıyorsanız T.C. numaranız ile sınıf öğretmenine başvurarak geçici şifre alabilirsiniz. Geçici şifreler 5 gün içinde değiştirilmesi gerektiği bilinmelidir.Belirlediğiniz EBA şifresi ile canlı derse katılmak çok kolay olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  4.5G Nedir, 4G Teknolojisi Hakkında

Eba’ya giriş yaptıktan sonra menüde yer alan canlı dersler sekmesine tıklayıp yaklaşan canlı ders saat ve tarihini kontrol edebilirsiniz. Saati gelen dersin sağ tarafında yer alan sarı oka tıklayıp ‘başlat’ düğmesine bastığınızda derse girebilirsiniz. Bazen Zoom uygulaması kaynaklı sorunlar dolayısıyla canlı derse girişler bir kaç denemeden sonra mümkün olmaktadır. Dersler 30 dakika sürmektedir. Siz bağlanıncaya kadar girmek için tekrar deneme yapabilirsiniz.

Eba Canlı Ders

Zoom uygulaması ile canlı ders nasıl yapılır

Eğitim Bilişim Ağı üzerinden canlı derse girişler mümkün olmadığı durumlarda direkt olarak öğretmenin başlatacağı canlı derse Zoom uygulamasından katılmak da mümkündür. Öğretmen ders saati geldiği zaman start düğmesine basarak uygulama içinde versin aktif hale gelmesini sağlar. Aynı anda öğrenciler internet aracılığı ile tablet, bilgisayar ya da telefonları ile öğretmenin paylaşacağı ders linki aracılığıyla aktif olarak derse katılabilirler. Bazı cihazlar şifre sorabilir bu duruma önceden hazırlıklı olan öğretmen link ile birlikte şifreyi de paylaşmalıdır.

Zoom ile canlı ders yaparken bilinmesi gereken önemli hususlar olduğunu unutmayalım. Çünkü internet üzerinden uzaktan eğitim yaparken unuttuğunuz düşünmediğimiz diğer konular sizi üzebilir. Bunların başında da ekonomik açıdan zor durumda olan öğrenci velileri bilinçsizce kullanmaları halinde canlı derslerin özel dersten daha pahalıya geleceğine şahit olabilir. Sizlere vereceğiniz tüyolar sayesinde sürpriz faturalar ödemeler ya da erken biten internet paketleri ile karşılaşmazsınız. Peki, Eba ile canlı ders yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Memleketimden Lezzetli Yemek Tarifleri

Eba’da canlı ders yaparken bilinmesi gereken önemli hususlar

Canlı ders konusunda birkaç hususun altını çizmek istiyorum.
Canlı derse sınırsız internet ile bağlananlar için herhangi bir sorun yok ama hattınız kotalı ise dikkatli olmalısınız.
Telefonla bağlanırken de GSM şirketleri her ay ücretsiz 8 GB hattınıza tanımlasa da siz mümkünse ev internetize wi-fi ile bağlanın.
Mobil hattınızı kullanmak zorundaysanız öncelikle Eba üzerinden bağlanın ki 8gb hakkınızdan harcayın.
Özellikle faturalı mobil hat kullananlar çok dikkatli olsun, sürpriz faturalarla karşılaşmayın.
Direkt Zoom üzerinden bağlanırsanız ve yeterli paketiniz yoksa zor durumda kalabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Su Arıtma Cihazı Nedir Nasıl Çalışır başlıklı makalemizde Biopipe, Enes Kutluca ve Su arıtma hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Zoom uygulaması üzerinden canlı ders yapmak premium olmayanlar için ücretsizdir. 40 dakika ve daha düşük sürelerde bu uygulamadan faydalanmak isteyenler ücretsiz olarak istifade etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitimi Bilişim Ağı Eba üzerinden canlı ders Zoom uygulaması aracılığı ile yapılabilmektedir. Açıklamalar yazı içindedir.

Eba aracılığıyla uzaktan canlı ders yapmak katılmak için kesinlikle Zoom uygulaması kullanılan cihazda yüklü olmalıdır.

Öğrenciler canlı dersleri takip etmek için eba.gov.tr adresine girmeli, sonra da canlı dersler sekmesinden saati gelen dersi başlatmalıdır.

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin çalışmalarını takip etmek amacıyla canlı derslerin Eba üzerinden giriş yapılarak yapılmasını istemektedir. Zoom üzerinden doğrudan ders yapmak da mümkündür.

EBA uzaktan eğitim saatleri ders tanımlaması yapan sınıf ya da branş öğretmenleri tarafından belirlenir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?