Ebe Kime Denir Görevi Nedir

Ebe Kime Denir Görevi Nedir

 EBE KİMDİR, NE İŞ YAPAR Ebe olmak için liseyi bitirmek gerekiyor. İlgili lisans bölümlerinden bir tanesi olan Ebelik bölümünü kazanmalı ve buradan başarı ile mezun olma şartı aranır. KPSS puanına göre atama yapılacaksınız. Her yıl 21 Nisan 28 Nisan arasında ebelik haftası kutlanmaktadır. Ebelik haftasının kutlanmasındaki maksat, annelerin en büyük yardımcısı olarak hizmet eden, dünyanın […]

 EBE KİMDİR, NE İŞ YAPAR
Ebe olmak için liseyi bitirmek gerekiyor. İlgili lisans bölümlerinden bir tanesi olan Ebelik bölümünü kazanmalı ve buradan başarı ile mezun olma şartı aranır. KPSS puanına göre atama yapılacaksınız.

Her yıl 21 Nisan 28 Nisan arasında ebelik haftası kutlanmaktadır. Ebelik haftasının kutlanmasındaki maksat, annelerin en büyük yardımcısı olarak hizmet eden, dünyanın en eski mesleği arasında yer alan ebelerin önemine dikkat çekmektir. Ülkemizde ebelere gereken ilgi ve değerin verilmesini sağlamak amacıyla farkındalık oluşturmak için Çocuk Bayramını içine alan haftada kutlanmaktadır..
Türkiye’de ebe denildiği zaman insanların aklına hep kadın gelse de ancak batı ülkelerinde erkek ebeler de yavaş yavaş görev almaya başlamıştır.

EBE NE İŞ YAPAR

EBELİK NEDİR?

Ebelik mesleğinin seçen bir kişi, anne adaylarının doğum sancılarını ve doğum esnasında gelişmiş yüksek teknoloji cihazlar kullanarak güvenli bir biçimde bebek doğumuna katkı sağlamaktadırlar.
Ebelik sıradan bir meslek değildir, insanın dünyaya ilk göz açmasına yardımcı olan önemli bir personeldir. Ebelik eğitimi alarak ebelik mesleğinin yürütmek için yasal olarak kendisine yetki verilen kişidir.
Ebelik, doğum öncesinden başlayarak gebelik esnasında, doğum anında ve doğum sonrasında anneye her türlü bakım ve danışmanlığı sağlayarak, aile planlaması danışmanlığı da dahil yardımcı olmak üzere eğitilmiş sağlık personelidir.
Ebelik görevi doğumdan sonra bitmez, doğum sonrasında da anneye her türlü konuda yardım sağlayan, gerekli yerlerde bulunan, yeni doğan bebeğin bakımını sağlayabilen ve doğum yapan kadın ile sürekli işbirliği içinde çalışan güvenilir ve sorumluluk sahibi bir sağlık personelidir.
Dolayısıyla ebelik kutsal bir meslek olduğu her haliyle ortadadır. Bu sebeple değerli ebelerimize gereken saygıyı ve sevgiyi kendilerine vermeli, onları bu güzel günlerinde arayıp tebrik etmeli, günlerini, haftalarını kutlamalıyız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  E-Ticarette Başarının Sırları

EBELER HAFTASI KUTLAMA MESAJI

‘Dünyanın en güzel insanları ebelerimiz, gününüz kutlu olsun, nice sağlıklı nesiller sizin elinizde hayat bulsun.’

Ebe maaşı ne kadardır?

Ebe maaşları, değişkenlik gösterir. Kamu ya da özel hastanelerde çalışma durumuna göre değişmektedir. Kamuda  yeni başlamış olan ebe, herhangi bir ek ödeme olmaksızın 3000 TL civarında ücret almakta ve bu ücret hizmet yılına göre de artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?