Eczacı Kimdir, Ne İş Yapar?

Eczacı Kimdir, Ne İş Yapar?

ECZACININ TANIMI VE GÖREVİ

Evimize en yakın sağlık kuruluşları olan eczaneler ve eczane çalıştıran kişiler de eczacılardır. Eczacılar doktor tarafından yazılan reçetelere hazır ilaçları müşterisine satan, aynı zamanda hazırlanması gereken ilaçları da hazırlayıp gerekli analizlerini ve araştırmalarını yapan sağlık personelidir.
Eczacının görevleri doktor tarafından yazılan reçetelerde yer alan ilaçları hastaya verir. İlaçların nasıl kullanılacağını hastasına anlatır, kendisi tarafından hazırlanan ilaçları formüllerine uygun şekilde yapılmasını sağlar. Hazırlanan ilaçları denetler.  Her türlü zehirli maddeleri de hazırlayarak kurallarına uygun şekilde dağıtımını sağlar. İlaçların reçete kayıtlarını tutar. Veteriner ilaçları, tarım ilaçları, kozmetik sanayisinin ürünlerini satar ve kullanımları hakkında tüketiciye bilgiler verir. Laboratuar araştırmalarına katılır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

Bir insan eczacı olmak için en üst düzeyde genel yeteneğe sahip olmalıdır. Kimya ve biyoloji bilimine meraklı ve bu alanda başarılı olması gerekir. Sorumluluk duygusu yüksek olması gerekir.  Planlı, dikkatli ve düzenli olması gerekir. Kimyasal maddelere ve ilaçlara karşı alerjisi olmaması gerekir.

Eczacı Ne İş Yapar?

Eczacının çalışma ortamı ve koşulları

Eczacı bir kişi çoğunlukla kapalı bir ortamda sağlık hizmeti veren laboratuvarlarda, devlet kurumlarının sağlıkla ilgili bölümlerinde çok az da olsa ilaç fabrikalarında ya da ilaç depolarında görev aldıklarından çalıştıkları ortam çok temiz serin ve biraz kokulu olur. Kendi eczanesinde çalışan eczacılar sürekli insanlarla iletişim halinde olmak zorundadırlar. Eczacılar çalıştıkları yerde bazen nöbetleşe çalışmak zorunda kaldığından nöbet tutması gerekebilir.

Çalışma alanları ve iş bulma fırsatları

Eczacılar genelde kendi işyerlerini kurarak çalışmaktadırlar ancak Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerde de çalışma haklarına sahiptirler.  Ayrıca farklı laboratuvarlarda, ilaç endüstrisinde, kalite kontrol bölümlerinde çalışma imkanlarına sahiptirler. Özel sektöre bağlı olan üretim ve pazarlama birimlerinde de çalışabilirler. Son dönemlerde de eczacıların ilaç tanıtımcısı olarak çalıştıkları sıkça görülmektedir.

ECZACILIK İÇİN ALINMASI GEREKEN EĞİTİM 

Mesleğin gerçekleşmesi için alınması gereken eğitim, üniversitelere bağlı Eczacılık Fakültesinde verilmektedir. Eczacılık Fakültesine girebilmek için YKS  sınavından yeterli puanları almak şartıyla istedikleri üniversitenin istedikleri fakültede okuma şansına sahiptirler. Eğitim süresi 4 yıldır.  Dersler hem teorik hem de pratik olarak alınması gerekmektedir. Uygulamalı dersler fakültelerin kendi laboratuvarlarında eğitim süresi boyunca verilmektedir. Ayrıca hastanelerde ve ilaç fabrikalarında da staj yapma imkanları vardır.

Eğitim süresi boyunca insan sağlığı ile ilgili dersler ve ilaç yapımı ile ilgili konular içeren dersler alması gerekmektedir. Meslekte ilerlemek isteyenler yüksek lisans yaparak uzman eczacı olabilirler. Ayrıca özel sektörde ve kamu kuruluşlarında yönetici kademelerine gelebilirler. Eczacılığın kazandırdığı ekonomik değer çalıştığınız kuruma, işyerine ya da özel eczane açıyorsanız bulunduğunuz mevkiyeve  konuma göre değişiklik gösterebilir. Her şeye rağmen  eczacıların oldukça yüksek para kazandıklarını herkes bilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Stres Atma-Öfke Kontrol Merkezi Açmak başlıklı makalemizde İlginç iş fikirleri, öfke kontrolü için dükkan ve öfke ve sinir kontrol merkezi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun