Eczacı Kimdir Ne İş Yapar Kazancı

Eczacı Kimdir Ne İş Yapar Kazancı

ECZACININ TANIMI VE GÖREVİ Evimize en yakın sağlık kuruluşları olan eczaneler ve eczane çalıştıran kişiler de eczacılardır. Eczacılar doktor tarafından yazılan reçetelere hazır ilaçları müşterisine satan, aynı zamanda hazırlanması gereken ilaçları da hazırlayıp gerekli analizlerini ve araştırmalarını yapan sağlık personelidir. Eczacının görevleri Hekim tarafından yazılan reçetelerde yer alan ilaçları hastaya verir. İlaçların nasıl kullanılacağını hastasına […]

ECZACININ TANIMI VE GÖREVİ

Evimize en yakın sağlık kuruluşları olan eczaneler ve eczane çalıştıran kişiler de eczacılardır. Eczacılar doktor tarafından yazılan reçetelere hazır ilaçları müşterisine satan, aynı zamanda hazırlanması gereken ilaçları da hazırlayıp gerekli analizlerini ve araştırmalarını yapan sağlık personelidir.

Eczacının görevleri

Hekim tarafından yazılan reçetelerde yer alan ilaçları hastaya verir. İlaçların nasıl kullanılacağını hastasına anlatır. Kendisi tarafından hazırlanan ilaçları formüllerine uygun şekilde yapılmasını sağlar. Hazırlanan ilaçları denetler.  Her türlü zehirli maddeleri de hazırlayarak kurallarına uygun şekilde dağıtımını sağlar. İlaçların reçete kayıtlarını tutar. Veteriner ilaçları, tarım ilaçları, kozmetik sanayisinin ürünlerini satar ve kullanımları hakkında tüketiciye bilgiler verir. Laboratuar araştırmalarına katılır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler

Bir insan eczacı olmak için en üst düzeyde genel yeteneğe sahip olmalıdır. Kimya ve biyoloji bilimine meraklı ve bu alanda başarılı olması gerekir. Sorumluluk duygusu yüksek olması gerekir.  Planlı, dikkatli ve düzenli olması gerekir. Kimyasal maddelere ve ilaçlara karşı alerjisi olmaması gerekir.

Eczacı Ne İş Yapar?
Eczacının çalışma ortamı ve koşulları

Eczacı bir kişi çoğunlukla kapalı bir ortamda sağlık hizmeti verilen laboratuvarlarda, devlet kurumlarının sağlıkla ilgili bölümlerinde çok az da olsa ilaç fabrikalarında ya da ilaç depolarında görev aldıklarından çalıştıkları ortam çok temiz serin ve biraz kokulu olur. Kendi eczanesinde çalışan eczacılar sürekli insanlarla iletişim halinde olmak zorundadırlar. Eczacılar çalıştıkları yerde bazen nöbetleşe çalışmak zorunda kaldığından nöbet tutması gerekebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Dekorasyon Teknisyeni Ne İş Yapar Görevleri Maaşı
Çalışma alanları ve iş bulma fırsatları

Eczacılar genelde kendi işyerlerini kurarak çalışmaktadırlar ancak Sağlık Bakanlığı’na bağlı birimlerde de çalışma haklarına sahiptirler.  Ayrıca farklı laboratuvarlarda, ilaç endüstrisinde, kalite kontrol bölümlerinde çalışma imkanlarına sahiptirler. Özel sektöre bağlı olan üretim ve pazarlama birimlerinde de çalışabilirler. Son dönemlerde de eczacıların ilaç tanıtımcısı olarak çalıştıkları sıkça görülmektedir.

Eczacı olmak için alınması gereken eğitim 

Mesleğin gerçekleşmesi için alınması gereken eğitim, üniversitelere bağlı Eczacılık Fakültesinde verilmektedir. Eczacılık Fakültesine girebilmek için YKS  sınavından yeterli puanları almak şartıyla istedikleri üniversitenin istedikleri fakültede okuma şansına sahiptirler. Eğitim süresi 5 yıldır.  Hazırlık bulunan kurumlarda 6 olabiliyor.

Dersler hem teorik hem de pratik olarak alınması gerekmektedir. Uygulamalı dersler fakültelerin kendi laboratuvarlarında eğitim süresi boyunca verilmektedir. Ayrıca hastanelerde ve ilaç fabrikalarında da staj yapma imkanları vardır.

Eğitim süresi boyunca insan sağlığı ile ilgili dersler ve ilaç yapımı ile ilgili konular içeren dersler alması gerekmektedir. Meslekte ilerlemek isteyenler yüksek lisans yaparak uzman eczacı olabilirler. Ayrıca özel sektörde ve kamu kuruluşlarında yönetici kademelerine gelebilirler.

Eczacının kazancı maaşı

Eczacılığın kazandırdığı ekonomik değer çalıştığınız kuruma, işyerine ya da özel eczane açıyorsanız bulunduğunuz mevkiye ve  konuma göre değişiklik gösterebilir. Her şeye rağmen  eczacıların oldukça yüksek para kazandıklarını herkes bilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çevre Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar?

Sıkça Sorulan Sorular

Eczacılık fakültesi okumak için en önemli etken, insan sağlığına verilen değerdir. Diğer etkenler ise, serbest çalışma zamanlı, fazla stres yaşamadan kazancını çalışan kişinin kendinin belirleyebileceği rahat ortamda sağlık hizmeti verilmesidir.

Her eczacılık fakültesi mezunu maalesef yukarıda yazılanlar ile birebir örtüşmeyebilir. İnsanın karşısına bazen zorluklar çıkar, istenmeyen durumlar yaşanabilir. Bu zorluklar arasında sağlık sisteminde eczacılara yüklenen sorumluluklar olduğu gibi iş kurma esnasında yaşanabilecek olumsuzluklar olabilir. Bilinçsiz ve eğitimsiz hastalara maruz kalmak onlara bir şey anlatmak zor olabilir.

Eczacılık bölümü'nü tercih edecek kişilerin kesinlikle kimya konusunda bilgili, etkili ve meraklı olmaları gerekir, çünkü sürekli formüllerle çalışılacağı bilinmelidir.

Eczacı olmak için en az 5 yıl dirsek çürütmek gerekiyor. Bazı üniversiteler hazırlık bölümü de dayatarak 6 yıl eğitim alma durumu söz konusu olabiliyor.

Eczacı diploması aldıktan sonra, eczane ihtiyacı duyulan bölgede gerekli şartları yerine getirmek koşulu ile eczane açma hakkınız bulunmaktadır.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. eczacilik egtimi genel de 5 senedir ve eczaci ve kalfa arasinda fark var su an yazilan seyler genelde kalfa gorevleridir su anki recete sistemine gore eczacilar ,doktorlarin teshise gore dogru ilac yazilmasini da kontrol ediyur ,majistral ilac yapimina ve …..sorumluluklari var teminolloji dikkat etmeniz ve web sitenizi goncelemeyi oneriyurum

    • Değerli ziyaretçimiz, yazımıza yaptığınız eleştiri için teşekkür ederiz. Yazımız güncellenmiştir. Eczacının kalfadan çok farklı olduğunu söylüyorsunuz, haklısınız ama yazımızı kontrol ettiğimizde çok da yanlış şeyler yazdığımız söylenemez.
      Eğitim hayatınız bitip, iş ortamına girince fikriniz değişebilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?