Eğitim Almanın Yaşı Yok

Eğitim Almanın Yaşı Yok

Bazen iş arar çalışmak istersin, bazen de iş bulup çalışırken eğitim hayatına geçiş yapmak istersin; imkanların müsaitse her ikisini birlikte de yapabilirsin. Benzer örneklere ülkemiz ve Dünya genelinde oldukça çok rastlanmaktadır. İnsanlar mesleğini seçerken bazen yanlış kararlar verebiliyor ya da mecburiyet karşısında istemediği bir mesleğe başlangıç yapabiliyor. Türkiye gibi meslek seçiminii etkileyen faktörleri önceden öğrenmeden […]

Bazen iş arar çalışmak istersin, bazen de iş bulup çalışırken eğitim hayatına geçiş yapmak istersin; imkanların müsaitse her ikisini birlikte de yapabilirsin. Benzer örneklere ülkemiz ve Dünya genelinde oldukça çok rastlanmaktadır.

İnsanlar mesleğini seçerken bazen yanlış kararlar verebiliyor ya da mecburiyet karşısında istemediği bir mesleğe başlangıç yapabiliyor. Türkiye gibi meslek seçiminii etkileyen faktörleri önceden öğrenmeden ya da erken karar verenler sonunda karar değişikliğini varabilecek sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Her meslek değerli ve kutsaldır ancak insanlar hayalindeki veya yetenekleri, istek ve arzuları doğrultusunda icra etmeyi düşündükleri meslekleri seçmek, okumak; sonrasında icra etmek ister. Bu durum her zaman tasarlanıp düşünüldüğü gibi şekillenmiyor. Dedik ya Türkiye gibi bir ülkede, hayalindeki mesleği okumak ya da sonrasında hayata geçirmek çok fazla insanın gerçekleştirebileceği bir durum değildir.

Koruduğu Okulun Öğrencisi Oldu

Mezun olduğu bölümden başka alanlarda çalışmak zorunda kalan, hatta iş bulmakta zorlanan insan sayısı inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Buna rağmen ülkemizde pozitif, güzel örneklerle karşılaşmak da mümkün. Aşağıda vereceğimiz örnekte olduğu gibi, Karadeniz Bölgemizin Kara Elmas olarak bilinen taşkömürü merkezi Zonguldak’ta yaşayan insanımızın çalışma durumundan öğrenciliğe geçiş, hatta ikisini birlikte icra ediliş biçimi ilginç bir örnek olarak sergilenmektedir.

Evli aynı zamanda bir çocuk babası olan Metin Kartal, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’ne bağlı meslek yüksekokulunda hem öğrenci hem de güvenlik görevlisi olarak çalışıyor. 38 yaşında olan Metin Kartal altı buçuk seneden beri güvenlik görevlisi olarak görev yaptığı okulunda gündüz öğrenci olarak eğitim görürken geceleri de evine ekmek götürmek ailesini geçindirmek için işçi olan güvenlik  görevlisi olarak hayatını devam ettiriyor.

Güvenlikten Öğrenciliğe

Metin Kartal’ın çalıştığı Zonguldak Meslek Yüksek Okulu’nda 3 sene önce bir arkadaşıyla iddialaşıp, “Sen ancak burada bekçilik yaparsın, sen üniversitede okumaktan ne anlarsın, sen işine bak.” diyerek kızdırması üzerine hırs yapıp derslere çalıştı ve üniversite sınavına girip çalıştığı okulu eğitim yurdu haline dönüştürdü.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İzmir Dalgakıran Projesi

Metin Kartal gece gündüz demeden sürekli derslerine çalıştı. Üniversite sınavında yeterli puanı alarak çalıştığı yüksekokulda Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümüne girmeye hak kazandı. Böylece iki seneden beri gündüz eğitimine devam ederken geceleri de daha önce yaptığı işi olan güvenlik görevlisi olarak çalışmaya devam ediyor.

Metin Kartal üniversite hayatına giriş hikayesini üniversitede iddiaya girdiği bir arkadaşı sebebiyle başladığını ifade ederek şöyle anlattı:

“Eğitim almanın yaşı olmaz. Biliyorum herkes hangi yaşta olursa olsun üniversite eğitimine devam edebilir. Ancak arkadaşım bana ‘sen sınavları kazanamazsın, başaramazsın. Sen üniversite okuyamazsın diyerek biraz canımı sıkınca ben de hırs yaptım ve gece gündüz demeden derslere çalıştım. Üniversite sınavını kazandım. Çalıştığım bölümün puanlarını elde ettim ve görevli olduğum okula öğrenci olarak kayıt yaptırdım. Şimdi iki yıldan beri eğitimine devam ediyorum ve son sınıftayım bu sene okulumu bitirmeyi düşünüyorum. Başarılı bir öğrenciyim. Geceleri nöbet tutuyorum, sabahları ise okuluma gelip derslerini takip ediyorum. Yani yaklaşık 18 saat okulda okuldayım. Fakat asla yorulmuyorum. Bilakis çok memnunum. iddiaya girdiğim arkadaşımın sayesinde üniversite okuyorum. İyi ki iddiaya girip süper hırs yapmışım. Böylece hem farklı insanlar tanıma fırsatı yakaladım hem de çevrem iyice genişledi.”

Metin Kartal iyi bir bağlama ustası olduğunu da belirterek, “21 seneden beri bağlama çalıyorum. Müziği çok seviyorum. Okuldan mezun olduktan sonra da yine aynı işime devam etmeyi düşünüyorum. Çünkü işimden çok memnunum. Okuduğum bölümle ilgili olduğu için eğer uygun şartları yakalarsam müzik üzerine televizyon programları yapmayı da hayal ediyorum.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Muhammed Ali’nin Hayat Hesabı

Bir önceki yazımız olan Çocuklar Nasıl Mutlu Edilir? başlıklı makalemizde çocuğu mutlu etmek, Çocuklar Nasıl Mutlu Olur ve ÇOCUKLARI MUTLU ETME METOTLARI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?