Eğitimle Öğretim Arasındaki Fark

Eğitimle Öğretim Arasındaki Fark

ŞART OLAN EĞİTİM NEDİR? Nerede bir olumsuz durum, olay veya davranış görsek hemen teşhisi koyarız, ‘eğitim şart’ deriz. Ama kim, kimi, ne zaman, nerede eğiteceğini de pek bilmeyiz. Oysa  eğitimle öğretim arasındaki fark oldukça dikkate değerdir. Aslında şart olduğunu savundukları bu eğitim nedir, pek bilen de yoktur. Ne olursa olsun, sorunu çözmenin en kolay yolu olarak […]

ŞART OLAN EĞİTİM NEDİR?
Nerede bir olumsuz durum, olay veya davranış görsek hemen teşhisi koyarız, ‘eğitim şart’ deriz. Ama kim, kimi, ne zaman, nerede eğiteceğini de pek bilmeyiz. Oysa  eğitimle öğretim arasındaki fark oldukça dikkate değerdir.
Aslında şart olduğunu savundukları bu eğitim nedir, pek bilen de yoktur. Ne olursa olsun, sorunu çözmenin en kolay yolu olarak birilerinin, birilerini eğitmesini şart koşarız.
Gerçekten eğitmek, eğitilmek şart olduysa da nerede başlanması gerektiğini de bilmek, bildirmek de şart olduğunu söylemekte fayda var.

Eğitim ile öğretim arasındaki fark

Önce eğitimin ne olduğunu kısaca hatırlatmak gerekirse; eğitim, sanıldığının aksine birilerine bilgi aktarımı değil, uzun soluklu bir süreç sonunda istenmedik bir davranışın olumlu yönde geliştirilmesidir.
Yani öyle her aklımıza geldiği zaman sakız gibi ağzımızda hıncımızı aldığımız bir olgu değildir eğitim.
Eğer bu eğitimin sadece okulda yapıldığını düşünüyorsanız büyük yanılgı içindesiniz. Herkesin bildiği ama pek işine gelmediği için üzerinde durmadığı ilk eğitim yuvası ailedir. Evet, aile en önemli okuldur. Siz çocuğunuza iyi bir model olduysanız zaten sorun da yok demektir ama her aile kendi inanç ve kültür yapısına göre çocuk yetiştirdiği için de en ideal eğitimi vereceğini söylemek pek doğru olmaz.

Eğitimle öğretim arasındaki fark

Bütün insanlığın benimsediği insani özellikler ve değerler aslında bellidir ama yine de küçük nüanslar olabilir.
İşte okuldaki eğitimde bu küçük farklı yorumlamaların harmanlaması yapılır. Ortak payda oluşturulur. Çoğunluğun benimsediği ve yine çoğunluğun dışladığı olumuz davranışlar da okulda ortaya çıkar. Hepsinin en doğrusu öğretilmez, gösterilir, kabul görür ve yanlış bilen çocuklar da doğrularını görerek davranışlarını değiştirirler.
Demek ki eğitim ile öğretim arasındaki farkı çok iyi anlamak gerekiyormuş. Öğrencilere yüklenen bilgiler eğitim değil, öğretimmiş. Gerçi günümüzde hiç kimse belleğine lüzumsuz bilgi aktarımı da yapmaz oldu internet sayesinde. Akıllı cihazlar sayesinde akılsız öğrenciler bile aklını kullanarak, bilgi hamallığı yapmıyorlar. O zaman demek ki elimizde kalan sadece iyi bireyler yetiştirmek anlamına gelen eğitim kalıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Cümle Bilgisi - Kelime Bilgisi Hece Bilgisi Konu Anlatımı

Demek ki çocuklarımıza bizim beğendiğimiz, yapmasını istediğimiz davranışların verilmesine eğitim, herhangi bir bilgi yüklemeye de öğretim diyormuşuz. Eğitimle öğretim arasındaki fark buymuş.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?