Ego ve İnsan Davranışları

Ego ve İnsan Davranışları

 Tarihte egosuyla diğer insanları etkilemiş önemli insanlar ve söyledikleri önemli sözler vardır. Bunlardan sizlere bir derleme yaparak sunmaya çalıştık. Bakalım hangi ünlünün egosu daha büyükmüş, dünyayı ne kadar etkilemiş, siz okuyarak karar verin.  İlk olarak, Jules Sezarın söylediği ‘en büyük düşman senin en son bakacağın yere saklanır’ sözünü söylemiştir. Ticaretin ilk kuralı, yaptığın yatırımı kurmak […]

 Tarihte egosuyla diğer insanları etkilemiş önemli insanlar ve söyledikleri önemli sözler vardır. Bunlardan sizlere bir derleme yaparak sunmaya çalıştık. Bakalım hangi ünlünün egosu daha büyükmüş, dünyayı ne kadar etkilemiş, siz okuyarak karar verin.

 İlk olarak, Jules Sezarın söylediği ‘en büyük düşman senin en son bakacağın yere saklanır’ sözünü söylemiştir. Ticaretin ilk kuralı, yaptığın yatırımı kurmak olduğunu ünlü bir banker söylemiştir. Savaştan kaçmanın olmadığını, sadece düşmana karşı avantaj sağlayana kadar erteleneceğini yine önemli bir insan dile getirmiştir.

Her zaman insanların kendisi ile ilgili bilmediğin çok şey vardır varlığını bile inkar edeceğiniz bir şeyler olabilir bu da bir şey yapmak için geç kalana kadar sürer. Sabahları kalkıp uyanmamızı tek sebebi bu olabilir sevmediğiniz patronunuzdan acı çekmenizin nedeni bu olabilir çünkü bütün bunları size çektiren acımasız insafsız patronlarınız olabilir.

İnsan Davranışları

Patronlar asla sizleri kendilerinden başkasını başarılı olarak görmek istemezler. Sürekli küçümserler ama ne kadar korksalar da, küçümseseler de insanların bağımlılığın aynıdır hepimiz onaylanmış tiryakiler gibiyiz.

Her insan sırtını sıralamasını ve küçük hediyeler almayı çok sever. Birileri sürekli kafamızı meşgul ettiği için bazen onarılmaz hatalar yapmaya ya da yakalanmayan maruz kalıyoruz. Insanlara şans verilse şu soruyu sorarlardı neden neden neden.

‘Neden?’ güzel bir sorudur. Çünkü neden sorusunun o kadar çok cevabı vardır ki aslında cevabı da ego olarak karşımıza çıkar. Çünkü ego sürekli bizde kendimize özen göstermenizi bekler. Çünkü egomu bizi gerçek yaşamdan herkesin diğerinden farklı olduğunu bildiği için hep üstün olmak ister ve diğerinin kuyusu kaldığını bilmemizi istemez. Çünkü ego bizi bir kenara ittiklerini düşünür ve saygınlığımızı kaybedeceğinizi, kurban edeceğimizi kulağımıza fısıldar. Çünkü egomuz bizi hep haklı çıkarmak ister, çünkü ego bizi acele davranmaya zorlar çünkü egomuz sürekli başkalarını suçlar sürekli bize dikkatli ol diye uyarır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Öğrencilerden Eğlenceli Sayılar Şiirleri

Bizim en güçlü ve en büyük yanlarımızı egolarımız belirliyor, çünkü zayıf ve güçlü egolarımız bizi yönetiyor eğer biz egolarımızı yöneticilik daha farklı bir durum ortaya çıkardı.

Egolarımız sürekli bizi düşünmeye sevk ederek karşıdaki insanın bizim için iyimser olmadığını eğer iyi bir fırsat yakalarsak bu fırsatı karşıdaki kişi yakalasaydı o bunu bizim aleyhimizde kullanacağız düşüncesine sevk ederdi.

Unutulmaması gereken en önemli konu, bahsettiğimiz insan ilişkisi, hasta ruhlu insanlar ortaya çıkarmak onaylanmayan insan tiplerini davranışlarını sergilemektir yoksa bahsettiğimiz konular sağlıklı bir insanın sergileyeceği davranış tipleri asla değildir.

Bu yazıda esas vurgulanmak istenen, insanların egosuna yenik düşmemesi gerektiğini, karşıdaki insanların egolarını fazla önemsememesi kendisinin kişisel olarak iyi tanıması artı ve eksi yönlerini iyi tanıması ve asla egosuna yenik düşmesi gerektiği için kaleme alınmıştır.  İnsan davranışlarını anlamak pek de kolay değil. Fakat egoyu kontrol altına almak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?