Ekip (Takım) Çalışması

Ekip (Takım) Çalışması

Ekip Çalışmasının Faydaları  İnsan olarak herkes birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Her insan hayat yolculuğunda başarılı olmayı, insanlar tarafından sevilmeyi, kabul edilmeyi bekler. İnsanoğlu hayata tutunabilmek için kendini gerçekleştirmesi, kendini ifade edebilmesi gerekir. Hayatta var olmak için mücadele etmeyi, güçlü olmayı, karşısına çıkan engelleri aşabilmek problemlerle başa çıkabilmek için iyi bir ekip çalışmasına ihtiyacı olduğunu bilmesi gerekir. İnsanlar […]

Ekip Çalışmasının Faydaları

 İnsan olarak herkes birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Her insan hayat yolculuğunda başarılı olmayı, insanlar tarafından sevilmeyi, kabul edilmeyi bekler. İnsanoğlu hayata tutunabilmek için kendini gerçekleştirmesi, kendini ifade edebilmesi gerekir. Hayatta var olmak için mücadele etmeyi, güçlü olmayı, karşısına çıkan engelleri aşabilmek problemlerle başa çıkabilmek için iyi bir ekip çalışmasına ihtiyacı olduğunu bilmesi gerekir.

İnsanlar ayakları üzerinde durabilmek için başarılı olması, ayaklarının sağlam yere basması, kendine güvenmesi sonra da başkalarına yardımcı olması gerekir. Hayata tutunabilmek için, zorluklara karşı güçlü olmak için insanın kendine güvenmesi, kendini güçlü hissetmesi dolayısıyla başarılı bir birey olması için ekip çalışması gerekmektedir.
İnsanlar başarılı olmak için ilkokul sıralarından başlayarak üniversite sıralarına kadar sürekli olarak farklı yöntem ve teknikler kullanarak kendini geliştir, başkalarıyla etkileşime girer, hayatı tanır sonunda farklı sınavlara girerek başarırsa kendini ifade ederse hayata atılır.
Hayata başlangıç yapıp yoğun iş temposuna girdiğiniz zaman çevrenizle ilişkilerinizde önemli bir rol üstlenir, diğer insanlarla girdiğiniz amansız mücadelede bireysel başarımızın ya da başarısızlığımızın ortaya çıkmasına fırsat tanımış oluruz.

Ekip (Takım) Çalışması

Ancak çalıştığımız ortamda sorumluluklarımızı yerine getirirken işleri bir ekip ruhuyla yerine getirdiğimiz zaman, hem işletme, hem de bireysel anlamda başarı gelecektir. Bazen hedeflerimize bireysel olarak varamayız. Bu sebeple iyi bir takım içerisinde yer almak en mantıklı, en doğru olan karardır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Amway Üyeliğinden Gelir Elde Etmenin Ayrıntıları

Ekip çalışmasında kimler görev alabilir

Bir ekipte yer alırken herkesin farklı görevleri olacaktır. Kimisi lider özellikleri taşıyacaktır, kimisi yöneten, kimisi ekibe destek sağlayan, kimisi doğayla mücadele eden, kimisi iletişim becerisi gelişmiş farklı yapıdaki insanların birlikte hareket edeceği bir ekip oluşması gerekir.
Ekip çalışmasına uyum sağlayanlar başarıyı yakalayacak olanlardır ancak ekip çalışmasında sorun çıkaranlar hem kendini hem de ekibini başarısızlığa sürükleyecektir. Bir ekipte yer alan bireyler farklı özelliklere sahip olsalar bile eğer ekip çalışmasına uyum sağlarlarsa hem kendisi hem de ekip başarılı olur.
Ekip çalışmasından kastımız sadece iş yerinde değil, evde, okulda, gezide, tatilde aklınıza gelebilecek insanların birlikte hareket ettiği her çalışmada ekip çalışmasının olması ve herkesin özelliklerine göre görev alması her zaman başarıyı beraberinde getirir.
Ekip çalışmasında önemli olan sayı değil, ekipteki insanların vasıflı olmalarıdır.

Ekip çalışmasında başarılı olmanın sırları

  • Ekipte mutlaka bir lider olmalıdır. Lider gerektiğinde sorumluluk alan, yapılacak çalışmayı belirleyen, farklı düşünebilen, çubuk sorunları çözen, değişime ve gelişime sıcak bakan, organizasyon yapma özelliği yüksek kişiler liderlik yapabilir.
  • Ekip hangi hedeflere ulaşmak istediğini önceden belirlemelidir.
  • Ekip çalışmasına katılacak kişilerin yapacağı çalışmalar önceden herkese söylenmeli hangi organizasyonda hangi çalışmayı yapabileceğini herkes bilmelidir.
  • Ekip çalışması yapılırken ekipteki bireyler hayata olumlu bakmalı yapacakları işin kesinlikle başarıya ulaşacağına inanmalıdır.
  • Ekipteki bütün üyeler çalışma esnasında birbirine destek olmalı, birbirine güvenmeli ve hedefe varmak için gerekirse zaman kavramını unutmalıdır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tiyatro Oyuncusu Nasıl Olunur Ne Kadar Kazanır

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?